مزیت ها و معایب سیستم توضیعی بلاک چین


فهیمه مظفرنیا 24 بهمن 1400 10 دقیقه مطالعه
مزیت ها و معایب سیستم توضیعی بلاک چین

فهرست مطالب

مزیت های اصلی یک سیستم توزیعی نسبت به سیستم های منفرد عبارت اند از :

قدرت پردازشی بالاتر

قدرت پردازشی بالاتر قدرت پردازشی یک سیستم توزیعی مجموعی از قدرت پردازشی تمام رایانه های متصل به آن است. در نتیجه قدرت پردازشی سیستم های توزیعی معمولا از سیستم های مجزا بیشتر است. این قضیه در مقایسه سیستم های توزیعی متشکل از رایانه های نسبتا کم قدرت و ابررایانه های مجرد نیز ثابت شده است.

کاهش هزینه

طی ۲۰ سال گذشته، قیمت رایانه های متداول، حافظه، فضای دیسک و تجهیزات شبکه، کاهش چشمگیری داشته است. از آنجا که سیستم های توزیعی متشکل از رایانه ای زیادی هستند، هزینه اولیه راه اندازی یک سیستم توزیعی از هزینه اولیه راه اندازی یک رایانه منفرد بیشتر است. با این وجود همچنان هزینه های ساخت، نگهداری و گرداندن یک ابررایانه از هزینه های مشابه در سیستم های توزیعی بیشتر است. این مورد مخصوصا در رابطه با جایگزینی رایانه ها در سیستم های توزیعی، که بدون تاثیر خاصی روی کل سیستم انجام می شود، صادق است.

قابلیت اطمینان بالاتر شبکه ی رایانه ها

در سیستم های توزیعی، حتی هنگام از کار افتادن رایانه های منفرد، به عملکرد خود ادامه می دهد؛ دست آورد این حقیقت، قابلیت اطمینان بالاتر سیستم های توزیعی است. سیستم های توزیعی نقطه ی شکست واحد ندارند؛ این بدان معنی است که هنگام خرابی یک جزء، اجزای دیگر می توانند جای آن را پر کنند. بنابراین، یک ابررایانه ی مجزا معمولا قابلیت اطمینان کمتری نسبت به یک سیستم توزیعی دارد.

قابلیت توسعه ذاتی

همانگونه که بیان شد قدرت پردازشی یک سیستم توزیعی، حاصل مجموع قدرتهای پردازشی اجزایش است، بنابراین می توان با اتصال رایانه های جدید به سیستم، قدرت پردازشی کل سیستم را افزایش داد. در نتیجه، قابلیت افزایش تدریجی قدرت پردازشی کل سیستم در مقیاس اجزای تشکیل دهندهی آن وجود دارد. این قضیه، مطابق با نحوهی افزایش تقاضای قدرت پردازشی در بسیاری از سازمان ها است. افزایش قدرت پردازشی رایانه های واحد متضاد با افزایش تدریجی قدرت سیستم های توزیعی است. به این صورت که رایانه های منفرد، تا زمان جایگزین شدن با رایانه ای قدرتمندتر، قدرت ثابتی را ارائه می دهند. همین عامل باعث افزایش ناپیوسته ی قدرت پردازشی آنها می شود که به ندرت مورد استقبال کاربران خدمات پردازشی قرار می گیرد.

ادامه مطلب
اتریوم و روح!

معایب سیستم بلاک چین

معایب سیستم های توزیعی نسبت به سیستم های منفرد عبارت اند از :

سربار هماهنگسازی

هماهنگ سازی در سیستم های توزیعی، نهاد مرکزی برای ایجاد هماهنگی بین اعضا وجود ندارد. در نتیجه، خود اعضای سیستم باید این هماهنگی را ایجاد کنند. هماهنگی وظایف بين اعضای یک سیستم توزیعی، امری چالش برانگیز است که نیاز به تلاش و هزینه های پردازشی دارد. به همین جهت از لفظ سربار استفاده شده است زیرا این تلاش ها و هزینه های پردازشی می توانست صرف پردازش های اصلی شود

سربار ارتباطات

هماهنگسازی مستلزم وجود ارتباط است. از این رو، رایانه های تشکیل دهنده ی یک سیستم توزیعی باید با یکدیگر در ارتباط باشند. برقراری این ارتباطات نیازمند یک قرارداد۷ ارتباطی است که با ارسال، دریافت و پردازش پیامها، از قدرت پردازشی کل سیستم استفاده خواهد کرد. در این مورد نیز از اصطلاح سربار استفاده شده است زیرا این قدرت پردازشی نیز می توانست همانند مورد قبل در جهت انجام پردازش های اصلی استفاده شود

وابستگی به شبکه

هر نوع ارتباطی نیازمند یک رسانه است. این رسانه مسئولیت انتقال اطلاعات را بین موجودیت هایی که طرفین ارتباط هستند به عهده دارد. رایانه های سیستم های توزیعی به وسیله ی پیام هایی که از بستر شبکه عبور می کنند با یکدیگر مرتبط هستند. شبکه های رایانه ای چالش ها و مشقتهای مربوط به خود را دارند که به نوبه ی خود ارتباطات و هماهنگی بین رایانه های سیستم های توزیعی را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. با این وجود، بدون شبکه های رایانه ای هیچ هماهنگی و ارتباطی و درنتیجه هیچ سیستم توزیعی وجود نداشت. بدین ترتیب سیستم های توزیعی به شبکه های رایانه ای وابسته اند.

پیچیدگی برنامه نویسی بالاتر

حل مسائل پردازشی نیازمند برنامه نویسی و توسعه نرم افزار است. با توجه به معایبی که تاکنون به آنها اشاره شد، هر نرم افزاری در سیستم های توزیعی باید قابلیت حل مسائل اضافی مانند هماهنگ سازی، ارتباطات و استفاده از شبکه را داشته باشد. این امر باعث افزایش پیچیدگی نرم افزارهای سیستم های توزیعی خواهد شد.

  مسائل امنیتی ارتباط در بستر شبکه

به معنی ارسال و به اشتراک گذاری داده هایی است که برای انجام محاسبات اصلی سیستم لازم اند. با این حال، ارسال اطلاعات در شبکه این نگرانی را ایجاد می کند که عناصر غیرقابل اعتماد با سوء استفاده از شبکه، به اطلاعات دسترسی پیدا کرده و از آن بهره برداری کنند. از این رو، تمام سیستم های توزیعی باید نگرانی های امنیتی را سیستم توزیعی را تشکیل می دهند، همه ی دایره ها به دایره ی بزرگتر که در مرکز قرار دارد متصل هستند. از این جهت، چنین سیستمی فقط در یک نگاه سطحی، توزیعی به نظر می رسد و در واقع سیستمی متمرکز است.

ادامه مطلب
دستور توقف-محدودیت چیست؟

ترکیب معماری توزیع شده و متمرکز نشان دهندهی رویکردی متضاد است. این سیستم در نگاه اول متمرکز به نظر می رسد زیرا همه ی دایردهایی که پیرامون مولفه ی بزرگ مرکزی قرار دارند، فقط یک اتصال مستقیم با آن دارند. با این حال مولفه ی مرکزی، یک سیستم توزیعی را در خود جای داده است. همچنین، مولفه هایی که در حاشیه قرار دارند ممکن است از وجود این سیستم توزیعی در مولفه ی مرکزی مطلع نباشند ویژگی مشترک این دو رویکرد، دشواری تشخیص ماهیت واقعی آنها است گرچه شاید این دو معماری نیاز به نامهای منحصربه فرد نداشته باشند، اما اطلاع از ماهیت دوگانه ی آنها با اهمیت است. دشواری پی بردن به ماهیت متمرکز یا توزیعی آنها، این اهمیت را دو چندان می کند.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*