شناخت قابلیت های بلاک چین


فهیمه مظفرنیا 25 بهمن 1400 15 دقیقه مطالعه
شناخت قابلیت های بلاک چین

لیست موضوعات مقاله

سیستم های همتابه همتا چگونه می توانند دنیا را تغییر دهند

این گام، با ارائه ی نوع خاصی از سیستم های توزیع شده، درک شما را از هدف بلاک چین عمیق تر خواهد کرد. این نوع سیستم توزیع شده ۱۰، سیستم همتا به همتا نام دارد. در پایان شما علت این همه شور و هیجان را که دربارهی بلاکچین بین متخصصین فناوری و کسب و کارها وجود دارد، خواهید آموخت. همچنین اصلی ترین زمینه ای که بلاکچین در آن بیشترین ارزش را دارد، بیان می شود. همینطور بعضی از پیامدهای استفاده از سیستم های همتا به همتا در دنیای واقعی مورد بحث قرار خواهند گرفت.

 سیستم بلاک چین

چگونه سیستم همتابه همتا باعث تغییر صنعت موسیقی شد

صنعت موسیقی برای مدت مدیدی اینگونه عمل می کرد: موسیقی دان ها با استودیوها قرارداد می بستند، استودیوها آهنگها را ضبط کرده و با رسانه های مختلفی (مثل صفحه، نوار یا CD) به بازار عرضه می کردند. این رسانه ها با کانال های توزیع مختلف، مانند مغازه های بزرگ یا فروشگاههای تخصصی موسیقی، به دست مشتری می رسید. در واقع استودیوها بصورت واسط بین موسیقیدان ها و مشتری ها عمل می کردند؛ این استودیوها، با توجه به دانش و مهارتشان در ساخت، بازاریابی و توزیع موسیقی، به سادگی نقش شان بعنوان واسط را حفظ کرده بودند. با این حال، اوایل هزاره سوم شاهد تغییرات شگرفی در حوزه ی کاری استودیوها بود. دیجیتالی شدن موسیقی، دسترسی به تجهیزات موسیقی با قیمت مناسب، رشد استفاده از رایانه های شخصی و ظهور اینترنت، همگی باعث شدند تا وجود استودیوها تبدیل به امری غیر ضروری شوند.

سه وظیفه ی اصلی استودیوها، یعنی ساخت، بازاریابی و توزیع، می توانست توسط خود موسیقیدان ها و مشتری هایشان انجام شود. نپستر مهم ترین نقش را در جایگزینی استودیوهای موسیقی که بعنوان واسط عمل می کردند، داشت. با نپستر، مردم برای دریافت جدیدترین موسیقی ها نیازی به استودیوهای موسیقی نداشتند. نپستر این امکان را بوجود آورده بود تا مردم بدون اینکه نیازی به خرید CD داشته باشند، فایل های موسیقی را با دیگران در سراسر دنیا به اشتراک بگذارند. رویکرد همتابههمتای نپستر، باعث ایجاد نوعی بازار دیجیتالی برای اشتراک گذاری فایل های MP3 شده بود. این بازار، با فراهم آوردن طیفی وسیع از انواع موسیقی برای مشتریان، باعث جایگزینی استودیوهای موسیقی و ضرر قابل توجه آنها شده بود

ادامه مطلب
تئوری بازی ها و ارزهای دیجیتال

 سیستم بلاک چین

پتانسیل سیستم های همتابه همتا

با بررسی نمونه ی نپستر فهمیدیم سیستم های همتابه همتا پتانسیل تغییر صنایع را دارند، آن هم با یک ایده ساده: جایگزین کردن واسط با تعامل همتابه همتا. در مورد صنعت موسیقی، استودیوهای سنتی و کانال های بازاریابی و توزیع شان) که به عنوان واسط عمل می کردند، با سیستم های همتا به همتای اشتراک گذاری فایل جایگزین شدند. ذات غیرمادی موسیقی و همچنین هزینه پایین تکثیر و ارسال داده، از شاخصه های اصلی صنعت موسیقی بود که باعث آسیب پذیری این صنعت در برابر سیستم های همتابه همتا شد. قدرت سیستم های همتابه همتا به صنعت موسیقی محدود نمی شود. هر صنعتی که بعنوان واسط خدمات و کالاهای دیجیتال یا غیرمادی بین تولید کننده و مشتریان عمل کند، در برابر جایگزینی بوسیله ی سیستم های همتابههمتا آسیب پذیر است. این جمله ممکن است کمی کلی باشد اما شما با شناخت بزرگترین واسط، یعنی صنعت مالی، می توانید بسیاری دیگر از واسطه های خدمات و کالاهای دیجیتال و غیرمادی را نیز بشناسید

شما دقیقا چه چیزی در حساب بانکی، کارت اعتباری یا کارت نقدی تان دارید؟ فکر می کنید واقعا پول دارید؟ پولی که صاحب آن هستید مدت ها پیش به بیتها و بایت های غیر مادی تبدیل شده است. فقط بخش کمی از پول های موجود، به صورت سکه و اسکناس وجود دارند. اکثر پول ها و دارایی های موجود در دنیا بصورت بیت و بایت دیجیتالی در سیستم های متمرکز رایانه ای در صنعت مالی قرار دارند. بانکها و دیگر بازیگران صنعت مالی، فقط واسطه هایی بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان بیتها و بایت هایی هستند که پول و ثروت ما را تشکیل می دهند. عملیات مربوط به دریافت و پرداخت وام و حواله پول، همان تبادل اموال غیرمادی است که توسط واسطه های این صنعت صورت می گیرد. وجود این همه واسط در این تراکنش های به ظاهر ساده، واقعا حیرت آور است. به عنوان مثال حواله پول از یک حساب بانکی به حسابی در کشوری دیگر، ممکن است شامل ۵ واسط شود که هر کدام نیازمند زمان پردازش و دستمزد خاص خود هستند. در نتیجه، تراکنشی به سادگی حواله پول از یک حساب به حسابی دیگر، باعث افزایش زمان پردازش و هزینههای مربوط به حواله خواهد شد. همین تراکنش بانکی، در یک سیستم همتابههمتا، بسیار سریع تر و با هزینه ی کمتری انجام می شود زیرا به عنوان همان چیزی که هست، یعنی انتقال بیت و بایت دیجیتال بين افراد (همتاها)، پردازش خواهد شد.

ادامه مطلب
فناوری بلاک چین چگونه کار میکند

 مزیت سیستم های همتابه همتا نسبت به سیستم های متمرکز

این است که تراکنش ها، به جای آنکه بوسیله واسط انجام شود، بصورت مستقیم بین طرفین قرارداد صورت می گیرد بنابراین میزان هزینه و زمان پردازش کمتر خواهد بود مزیت سیستم های همتابه همتا به حواله پول محدود نبوده و هر صنعتی که نقش واسطه برای انتقال خدمات و کالاهای دیجیتال و غیرمادی را بازی می کند، مستعد جایگزین شدن توسط یک سیستم همتابه همتا است.

همچنان که فرآیند دیجیتالی شدن ادامه پیدا می کند، اقلام بیشتری از زندگی روزمره و خدمات مورد نیاز ما غیرمادی شده و از فواید سیستم های همتابه همتا بهره خواهند برد. بنا بر استدلال مدافعان سیستم های همتابههمتا، علاوه بر سیستم های پرداخت، ذخیره پول، وام دهی و بیمه، تمام جنبه های زندگی مان مثل صدور و اعتبارسنجی شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه رانندگی، گذرنامه، دانشنامه و قراردادها، تحت تاثیر فرآیند دیجیتالی شدن و ظهور شبکه های همتا به همتا قرار خواهند گرفت. البته بسیاری از این موارد هم اکنون نیز بصورت دیجیتالی وجود دارند اما توسط واسطه ها و با سیستم های متمرکز اداره می شوند.

اطلاعات فنی سیستم همتابه همتا و ارتباط آن با بلاکچین

حالا که با ظرفیت های سیستم های همتابه همتا آشنا شدیم، لازم است اطلاعات فنی این حوزه را روشن کرده و رابطه ی آن با فناوری بلاک چین را شرح دهیم. بطور خاص، موارد زیر نیاز به تشریح دارند:

تعریف سیستم همتابه همتا:

سیستم های همتابه همتا نوعی از سیستم های نرم افزاری توزیعی هستند. این سیستم ها متشکل از تعدادی گره (رایانه مجزا) هستند که منابع پردازشی خود را (اعم از پردازشگر، حافظه و اطلاعات توزیعی) بطور مستقیم در دسترس یکدیگر قرار می دهند. کاربران با پیوستن به یک سیستم همتابههمتا، رایانه خود را به یکی از گرههای سیستم، که از نظر وظایف و حقوق با گردهای دیگر برابر است، تبدیل می کنند. گرچه کاربران ممکن است از نظر منابعی که به سیستم اهدا می کنند، مشابه نباشند، همگی مسئولیت و عملکردهای یکسانی خواهند داشت. از این رو، رایانه های همه ی کاربران، هم تامین کننده و هم مصرف کننده ی منابع هستند.

به عنوان مثال، در یک سیستم همتا به همتای اشتراک گذاری فایل، همه ی فایل ها در رایانه های کاربران ذخیره هستند و زمانی که کسی متقاضی یک فایل باشد، آن را از رایانه ی شخصی دیگر بارگذاری خواهد کرد، حال آن فرد می تواند همسایه ی دیوار به دیوار شخص متقاضی باشد یا سمت دیگر کره ی زمین

ادامه مطلب
12 الگوی شمعدانی محبوب مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنی ارز های دیجیتال

 معماری سیستم همتابه همتا:

از لحاظ ساختاری، سیستم های همتابه همتا زیرمجموعه ای از سیستم های رایانه ای توزیع شده هستند زیرا از گردهایی تشکیل شده اند که منابع خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. با این وجود، سیستم های همتابه همتایی وجود دارند که عناصری از سیستم های متمرکز را بکار می گیرند. سیستم های همتابه همتای متمرکز، دارای گردهای مرکزی هستند تا تراکنش های گرهها را تسهیل کرده، فهرستی از خدمات گردها را نگهداری کنند و عملیات جستجو و شناسایی گره ها را انجام دهند.

سیستم های همتابه همتای متمرکز معمولا دارای معماری دوگانه هستند، این معماري دوگانه، نقاط قوت پردازش توزیعی و متمرکز را تلفیق می کند. از سوی دیگر، سیستم های همتابه همتای محض، هیچ عنصر کنترل کننده یا هماهنگ کننده ی مرکزی ندارند. بنابراین همه ی گره ها وظایف یکسان داشته و هم به عنوان مصرف کننده و هم ارائه دهنده ی منابع و خدمات عمل می کنند نپستر نمونه ای از یک سیستم همتابه همتای متمرکز است که دارای یک پایگاه دادهی مرکزی، شامل گردهای متصل به سیستم و لیستی از آهنگهای موجود در آن گردها، بود

ارتباط سیستم های همتابه همتا با بلاک چین :

همانطور که در گام دوم بحث شد، می توان بلاک چین را به عنوان ابزاری برای حفظ یکپارچگی سیستم های توزیعی در نظر گرفت. سیستم های همتابههمتای محض می توانند برای دست یافتن به یکپارچگی و حفظ آن، از فناوری بلاک چین استفاده کنند. از این جهت، ارتباط بین سیستم های همتابه همتای محض با بلاک چین، استفاده از آن برای برقراری و حفظ یکپارگی در سیستم های توزیعی محض است   ظرفیتهای بلاک چین ارتباط بین سیستم های همتا به همتای توزیعی محض با بلاک چین، استفاده ی اولی از دومی به عنوان ابزاری برای دستیابی به یکپارچگی است.

بنابراین، شور و اشتیاقی که درباره بلاکچین وجود دارد، همان پتانسیل تجاری عظیم سیستم های همتابههمتای توزیعی محض است که می تواند با جایگزین کردن سیستم های متمرکز و واسطه زدایی، همهی صنایع را دگرگون کند. از آنجا که سیستم های همتابههمتای توزیعی محض از بلاکچین استفاده می کنند، اهمیت بلاکچین نیز دو چندان می شود. در هر صورت، عامل اصلی تهییج متخصصين، واسطه زدایی است و بلاکچین فقط وسیله ای است که دستیابی به آن را تسهیل می کند

ادامه مطلب
مزیت ها و معایب سیستم توضیعی بلاک چین
Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*