قرارداد آتی دائمی چیست؟


ماهان سرجوقیان 5 اردیبهشت 1401 17 دقیقه مطالعه
قرارداد آتی دائمی چیست؟

فهرست محتوا

 قرارداد آتی چیست؟

قرارداد آتی توافقی است برای خرید یا فروش یک کالا، ارز یا ابزار دیگر به قیمت از پیش تعیین شده در زمان مشخصی در آینده می‌باشد .برای ورود و فعالیت در این بازار ها اول از همه شما نیاز دارید ابتدا خرید تتر انجام بدهید .
برخلاف بازار نقد سنتی، در بازار آتی، معاملات فوراً «تسویه» نمی‌شوند. در عوض، دو طرف مقابل قراردادی را مبادله می‌کنند که تسویه حساب را در تاریخ آینده مشخص می‌کند. همچنین، بازار آتی به کاربران اجازه نمی‌دهد که کالا یا ارز دیجیتال را مستقیماً خریداری یا بفروشند. در عوض، آنها در حال معامله یک نمایندگی قراردادی از آن‌ها هستند، و معامله واقعی دارایی‌ها (یا پول نقد) در آینده – زمانی که قرارداد اجرا می‌شود – اتفاق خواهد افتاد.

قراردادهای آتی دائمی چیست؟

به عنوان یک مثال ساده، مورد قرارداد آتی یک کالای فیزیکی مانند گندم یا طلا را در نظر بگیرید. در برخی از بازارهای آتی سنتی، این قراردادها برای تحویل مشخص می شوند، به این معنی که تحویل فیزیکی کالا وجود دارد. در نتیجه، طلا یا گندم باید ذخیره و حمل شود، که هزینه‌های اضافی (به عنوان هزینه حمل) ایجاد می‌کند. با این حال، اکنون بسیاری از بازارهای آتی دارای تسویه نقدی هستند، به این معنی که فقط ارزش نقدی معادل آن تسویه می شود (مبادله فیزیکی کالا وجود ندارد).
علاوه بر این، قیمت طلا یا گندم در بازار آتی ممکن است بسته به مدت زمان تسویه قرارداد متفاوت باشد. هر چه فاصله زمانی طولانی‌تر باشد، هزینه‌های حمل و نقل بیشتر باشد، عدم قطعیت قیمت آتی بالقوه بیشتر می‌شود و شکاف قیمت بالقوه بین بازار نقدی و آتی بیشتر می‌شود.

چرا کاربران قراردادهای آتی معامله می کنند؟

پوشش ریسک و مدیریت ریسک: این دلیل اصلی ابداع معاملات آتی بود.
قرار گرفتن در معرض کوتاه: معامله گران می توانند علیه عملکرد دارایی شرط بندی کنند، حتی اگر آن را نداشته باشند.
اهرم: معامله گران می توانند موقعیت هایی را وارد کنند که بزرگتر از موجودی حساب آنها است.

قراردادهای آتی دائمی چیست؟

قرارداد آتی دائمی چیست؟

قرارداد دائمی نوع خاصی از قراردادهای آتی است، اما برخلاف شکل سنتی آتی، تاریخ انقضا ندارد. بنابراین هر کسی می تواند تا زمانی که دوست دارد یک موقعیت را حفظ کند. به غیر از آن، معامله قراردادهای دائمی بر اساس قیمت شاخص پایه است. قیمت شاخص شامل میانگین قیمت یک دارایی، با توجه به بازارهای عمده نقدی و حجم معاملات نسبی آنها است.
بنابراین، برخلاف قراردادهای آتی متعارف، قراردادهای دائمی اغلب با قیمتی برابر یا بسیار شبیه به بازارهای نقدی معامله می شوند. با این حال، در شرایط شدید بازار، قیمت مارک ممکن است از قیمت لحظه ای بازار منحرف شود. با این حال، بزرگترین تفاوت بین قراردادهای آتی سنتی و قراردادهای دائمی «تاریخ تسویه» اولی است.

ادامه مطلب
DEFI چیست؟

قراردادهای آتی دائمی چیست؟

اهرم اولیه چقدر است؟

امکان خرید بیت کوین‌ به 1000عددی اما با پرداخت تنها 100بیت کوین (با اهرم 10عدد) ممکن است. اهرم اولیه همان چیزی است که موقعیت اهرمی شما را پشتیبانی می کند و به عنوان وثیقه عمل می کند.

اهرم نگهداری چقدر است؟

اهرم نگهداری حداقل وثیقه ای است که باید برای باز نگه داشتن موقعیت های معاملاتی نگه دارید. اگر موجودی مارجین شما به زیر این سطح کاهش یابد، یا یک تماس اهرم دریافت خواهید کرد (از شما می خواهد وجوه بیشتری به حساب خود اضافه کنید) یا نقد می شوید. اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال مثل فراچنج Farachange.ir این کار را انجام می‌دهند.
به عبارت دیگر، اهرم اولیه مقداری است که هنگام باز کردن یک موقعیت متعهد می شوید و حاشیه نگهداری به حداقل تعادلی که برای باز نگه داشتن موقعیت ها نیاز دارید اشاره دارد. اهرم نگهداری یک مقدار پویا است که با توجه به قیمت بازار و موجودی حساب شما (وثیقه) تغییر می کند.

انحلال چیست؟

اگر ارزش وثیقه شما کمتر از حاشیه نگهداری باشد، ممکن است حساب آتی شما در معرض انحلال قرار گیرد. بسته به صرافی ای که استفاده می کنید، انحلال به روش های مختلفی انجام می شود. به طور کلی، قیمت انحلال با توجه به ریسک و اهرم هر کاربر (بر اساس وثیقه و قرار گرفتن خالص آنها) تغییر می کند. هر چه موقعیت کل بزرگتر باشد، حاشیه مورد نیاز بیشتر است.
برای جلوگیری از انحلال، می توانید موقعیت های خود را قبل از رسیدن به قیمت انحلال ببندید یا وجوه بیشتری را به موجودی وثیقه خود اضافه کنید – که باعث می شود قیمت انحلال از قیمت فعلی بازار دورتر شود.

نرخ تامین مالی چقدر است؟

تامین مالی شامل پرداخت های منظم بین خریداران و فروشندگان، با توجه به نرخ سرمایه فعلی است. زمانی که نرخ سرمایه بالای صفر است (مثبت)، معامله گرانی که طولانی هستند (خریداران قراردادی) باید به کسانی که کوتاه هستند (فروشندگان قراردادی) پرداخت کنند. در مقابل، نرخ منفی تامین مالی به این معنی است که موقعیت‌های فروش کوتاه مدت طولانی را پرداخت می‌کنند.
نرخ سرمایه بر اساس دو جزء است: نرخ بهره و حق بیمه. نرخ بهره ممکن است از یک مبادله به صرافی دیگر تغییر کند و حق بیمه با توجه به تفاوت قیمت بین معاملات آتی و بازارهای نقدی متفاوت است.
به طور کلی، زمانی که یک قرارداد آتی دائمی با حق بیمه (بالاتر از بازارهای نقدی) معامله می‌شود، به دلیل نرخ مثبت سرمایه، موقعیت‌های خرید مجبور به پرداخت شورت هستند. انتظار می‌رود چنین وضعیتی قیمت را پایین بیاورد، زیرا شرکت‌های طولانی موقعیت خود را بسته و شورت‌های جدید باز می‌شوند.

ادامه مطلب
میم کوین های چیستند؟

 قیمت مارک چقدر است؟

قیمت علامت تخمینی از ارزش واقعی یک قرارداد (قیمت منصفانه) در مقایسه با قیمت واقعی معامله آن (آخرین قیمت) است. محاسبه قیمت علامت از انحلال های ناعادلانه ای که ممکن است در زمانی که بازار بسیار نوسان است اتفاق بیفتد جلوگیری می کند. بنابراین در حالی که قیمت شاخص به قیمت بازارهای نقدی مرتبط است، قیمت علامت نشان دهنده ارزش منصفانه یک قرارداد آتی دائمی است. به طور معمول، قیمت علامت بر اساس قیمت شاخص و نرخ سرمایه است – و همچنین بخش اساسی از محاسبه “PnL تحقق نیافته” است.

PnL چیست؟

‏PnL مخفف سود و زیان است و می تواند محقق شود یا تحقق نیافته باشد. هنگامی که در یک بازار آتی دائمی موقعیت‌های باز دارید، PnL شما محقق نشده است، به این معنی که همچنان در پاسخ به حرکت بازار در حال تغییر است. هنگامی که موقعیت های خود را می بندید، PnL تحقق نیافته تبدیل به PnL واقعی می شود (به طور جزئی یا کامل).
از آنجایی که PnL تحقق یافته به سود یا زیان ناشی از موقعیت های بسته اشاره دارد، هیچ ارتباط مستقیمی با قیمت مارک ندارد، بلکه فقط با قیمت اجرا شده سفارش ها ارتباط دارد. از سوی دیگر، PnL تحقق نیافته دائماً در حال تغییر است و محرک اصلی انحلال است. بنابراین، قیمت علامت برای اطمینان از اینکه محاسبه PnL محقق نشده دقیق و منصفانه است استفاده می شود.

صندوق بیمه چیست؟

به عبارت ساده، صندوق بیمه چیزی است که از پایین آمدن تراز معامله گران بازنده به زیر صفر جلوگیری می کند و در عین حال تضمین می کند که معامله گران برنده سود خود را دریافت می کنند.
برای نشان دادن، فرض کنید که آلیس 2000 دلار در حساب آتی خود دارد که برای باز کردن موقعیت خرید 10 برابری اتریوم با 20 دلار به ازای هر سکه استفاده می شود. توجه داشته باشید که آلیس قراردادها را از معامله گر دیگری می خرد نه از صرافی. بنابراین در طرف دیگر معامله، ما باب را داریم، با یک موقعیت کوتاه به همان اندازه.
به دلیل اهرم 10 برابری، آلیس اکنون یک موقعیت 1000 اتریوم (به ارزش 20000 دلار) با وثیقه 2000 دلاری دارد. با این حال، اگر قیمت اتریوم از 20 دلار به 18 دلار کاهش یابد، آلیس می تواند موقعیت خود را به طور خودکار بسته کند. این بدان معنی است که دارایی های او منحل می شود و وثیقه 2000 دلاری او به طور کامل از دست می رود.امکان خرید و فروش بیت کوین بصورت آسان و مطمئن در صرافی فراچنج امکان پذیر می‌باشد .
اگر به هر دلیلی سامانه نتواند به موقع پوزیشن های وی را ببندد و قیمت بازار کاهش بیشتری پیدا کند، صندوق بیمه برای پوشش این زیان ها تا زمان بسته شدن جایگاه فعال می شود. این تغییر چندانی برای آلیس نخواهد داشت، زیرا او منحل شد و موجودی او صفر است، اما تضمین می کند که باب می تواند سود خود را به دست آورد. بدون صندوق بیمه، موجودی آلیس نه تنها از 2000 دلار به صفر می رسد، بلکه می تواند منفی شود.
با این حال، در عمل، موقعیت طولانی او احتمالاً قبل از آن بسته می شود زیرا حاشیه نگهداری او کمتر از حداقل مورد نیاز خواهد بود. هزینه های انحلال مستقیماً به صندوق بیمه واریز می شود و وجوه باقی مانده به استفاده کنندگان بازگردانده می شود. بنابراین، صندوق بیمه مکانیزمی است که برای استفاده از وثیقه گرفته شده از معامله گران منحل شده برای پوشش زیان های حساب های ورشکسته طراحی شده است. در شرایط عادی بازار، انتظار می رود که صندوق بیمه به طور مستمر با انحلال کاربران رشد کند.
به طور خلاصه، صندوق بیمه زمانی بزرگ‌تر می‌شود که کاربران قبل از اینکه موقعیت‌هایشان به نقطه سربه‌سر یا منفی برسد، نقد شوند. اما در موارد شدیدتر، سیستم ممکن است نتواند همه موقعیت ها را ببندد و صندوق بیمه برای پوشش زیان های احتمالی استفاده خواهد شد. اگرچه غیر معمول است، اما ممکن است در دوره‌های نوسان زیاد یا نقدینگی پایین بازار اتفاق بیفتد.

ادامه مطلب
فیشینگ چیست؟

کاهش اعتبار خودکار چیست؟

اهرم‌زدایی خودکار به روشی برای انحلال طرف مقابل اشاره دارد که تنها در صورت توقف فعالیت صندوق بیمه (در شرایط خاص) صورت می‌گیرد. اگرچه بعید است، چنین رویدادی مستلزم آن است که معامله گران سودآور بخشی از سود خود را برای پوشش زیان معامله گران بازنده مشارکت دهند. متأسفانه، به دلیل نوسانات موجود در بازارهای ارزهای دیجیتال، امکان اجتناب کامل از این امکان وجود ندارد.
به عبارت دیگر، انحلال طرف مقابل آخرین مرحله زمانی است که صندوق بیمه نتواند تمام موقعیت های ورشکسته را پوشش دهد. به طور معمول، موقعیت هایی با بالاترین سود (و اهرم) آنهایی هستند که سهم بیشتری دارند. به طور معمول، سیستم معاملاتی هر گام ممکن را برای جلوگیری از تسلیح خودکار انجام می دهد، اما این نیز از یک صرافی به صرافی دیگر تغییر می کند.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*