بررسی ارزهای دیجیتال به عنوان ارز ملی


ماهان سرجوقیان 7 اردیبهشت 1401 11 دقیقه مطالعه
بررسی ارزهای دیجیتال به عنوان ارز ملی

فهرست محتوا

ارزهای دیجیتال جدید پتانسیل ارائه پرداخت‌های ارزان‌تر و سریع‌تر، افزایش شمول مالی، بهبود انعطاف‌پذیری و رقابت بین ارائه‌دهندگان پرداخت، و تسهیل نقل و انتقالات برون مرزی را دارند.

اما انجام این کار ساده نیست. این امر مستلزم سرمایه‌گذاری قابل توجه و همچنین انتخاب‌های سیاسی دشوار است، مانند روشن کردن نقش بخش‌های دولتی و خصوصی در تهیه و تنظیم اشکال دیجیتالی ارز.
برخی کشورها ممکن است توسط یک میانبر وسوسه شوند: پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان ارزهای ملی. بسیاری از آنها در واقع امن، آسان برای دسترسی و ارزان هستند. با این حال، در بیشتر موارد خطرات و هزینه ها بیشتر از مزایای بالقوه است.

بررسی ارزهای دیجیتال به عنوان ارز ملی

ارزهای دیجیتال به صورت خصوصی بر اساس تکنیک‌های رمزنگاری منتشر می‌شوند و در واحد حساب خود تعریف می‌شوند. ارزش آنها می تواند بسیار متغیر باشد.

برای دیگران، این ابزاری برای تنوع بخشیدن به پرتفوی ها و نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف‌پول ارزدیجیتال است که می تواند سود و همچنین ضررهای قابل توجهی را به همراه داشته باشد.

بنابراین ارزهای دیجیتال اساساً با سایر انواع پول دیجیتال تفاوت دارند. به عنوان مثال، بانک های مرکزی در حال بررسی انتشار ارزهای دیجیتال هستند ، پول دیجیتالی که در قالب بدهی بانک مرکزی منتشر می شود.

شرکت‌های خصوصی نیز با پولی که می‌توان از طریق تلفن‌های همراه ارسال کرد، که در شرق آفریقا و چین رایج است، و با استیبل کوین‌هایی که ارزش آن به ایمنی و نقدینگی دارایی‌های پشتیبان بستگی دارد، مرزها را پیش می‌برند.

آیا ارزهای دیجیتال به عنوان ارز قانونی می توانند به شمار آیند؟

بیت کوین و همتایان آن عمدتاً در حاشیه امور مالی و پرداخت باقی مانده اند، با این حال برخی از کشورها به طور فعال در حال بررسی اعطای وضعیت ارز قانونی به ارزهای دیجیتال و حتی تبدیل آن به عنوان دومین پول ملی هستند.

اگر به یک ارزدیجیتال وضعیت مناقصه قانونی داده شود، باید توسط طلبکاران در پرداخت تعهدات پولی، از جمله مالیات، مشابه اسکناس و ارز صادر شده توسط بانک مرکزی، پذیرفته شود.

کشورها حتی می توانند با تصویب قوانینی برای تشویق استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان ارز ملی، یعنی به عنوان یک واحد پولی رسمی (که در آن تعهدات ارزی بیان می شود) و یک وسیله پرداخت اجباری برای خریدهای روزمره، فراتر بروند.

ادامه مطلب
چرا بهتر است از رمزارزها استفاده کنیم؟

بعید است که ارزهای دیجیتال در کشورهایی که تورم و نرخ ارز ثابت دارند و مؤسسات معتبر وجود داشته باشد، جذب شوند.

خانوارها و مشاغل انگیزه بسیار کمی برای قیمت گذاری یا پس انداز در یک رمزارز موازی مانند بیت کوین خواهند داشت، حتی اگر به آن‌ وضعیت ارز قانونی داده شود ، ارزش آنها بیش از حد بی ثبات است و با اقتصاد واقعی ارتباطی ندارد.

حتی در اقتصادهای نسبتاً با ثبات تر، استفاده از یک ارز ذخیره شناخته شده جهانی مانند دلار یا یورو احتمالاً جذاب تر از پذیرش یک ارزدیجیتال شده است.

ارزهای دیجیتال ممکن است به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت‌های افراد غیربانکی تبدیل شود، اما نه برای ذخیره ارزش و پس از دریافت، بلافاصله به ارز واقعی مبادله می شود.

سپس، ممکن است ارز واقعی همیشه به راحتی در دسترس نباشد و به راحتی قابل انتقال نباشد. علاوه بر این، در برخی کشورها، قوانین پرداخت به اشکال دیگر پول را ممنوع یا محدود می کنند. اینها می توانند تعادل را به سمت استفاده گسترده از ارزهای دیجیتال تغییر دهند.

بررسی ارزهای دیجیتال به عنوان ارز ملی

اقتصاد بهتر

مستقیم ترین هزینه پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال مانند خرید بیت کوین برای ثبات اقتصاد کلان است.

اگر کالاها و خدمات هم به ارز واقعی و هم به یک ارزدیجیتال قیمت گذاری می شدند، خانوارها و کسب و کارها زمان و منابع قابل توجهی را صرف انتخاب اینکه کدام پول را در مقابل فعالیت های تولیدی نگه دارند، صرف می کردند. به طور مشابه، اگر مالیات‌ها از قبل در ارزهای دیجیتال اعلام شده باشد، در حالی که هزینه‌ها عمدتاً به ارز محلی باقی می‌ماند، درآمدهای دولت در معرض خطر نرخ ارز قرار می‌گیرند یا بالعکس.

همچنین، سیاست پولی از دست خواهد رفت.
و بانک های مرکزی نمی توانند نرخ سود ارز خارجی را تعیین کنند. معمولاً، زمانی که کشوری ارز خارجی را به عنوان پول خود می پذیرد، اعتبار سیاست پولی خارجی را «وارد می کند» و امیدوار است که اقتصاد و نرخ های بهره خود را با چرخه تجارت خارجی هماهنگ کند. هیچ یک از اینها در مورد پذیرش گسترده ارزدیجیتال امکان پذیر نیست.

در نتیجه، قیمت های داخلی می تواند بسیار ناپایدار شود. حتی اگر همه قیمت‌ها مثلاً بیت‌کوین ذکر می‌شد، قیمت کالاها و خدمات وارداتی، نوسانات زیادی خواهد داشت.

ادامه مطلب
اصطلاحات مهم بیت کوین

یکپارچگی مالی نیز ممکن است آسیب ببیند. بدون مبارزه با پولشویی قوی و مبارزه با تأمین مالی اقدامات تروریسم، ارزهای‌دیجیتال می توانند برای شستشوی پول های غیرقانونی، تأمین مالی تروریسم و ​​فرار مالیاتی مورد استفاده قرار گیرند. این می تواند خطراتی را برای سیستم مالی، تراز مالی و روابط با کشورهای خارجی و بانک های گزارشگر کشور ایجاد کند.

گروه ویژه اقدام مالی استانداردی را برای نحوه تنظیم ارزهای دییجتال و ارائه دهندگان خدمات مرتبط برای محدود کردن خطرات یکپارچگی مالی تعیین کرده است. اما اجرای این استاندارد هنوز در بین کشورها سازگار نیست، که با توجه به پتانسیل فعالیت های فرامرزی می تواند مشکل ساز باشد.

بررسی ارزهای دیجیتال به عنوان ارز ملی
همچنین مسائل حقوقی بیشتر مطرح می شود. وضعیت مناقصه قانونی مستلزم آن است که ابزار پرداخت به طور گسترده در دسترس باشد. با این حال، دسترسی به اینترنت و فناوری مورد نیاز برای انتقال ارزهای دیجیتال در بسیاری از کشورها کمیاب است و مسائل مربوط به عدالت و شمول مالی را ایجاد می‌کند.

علاوه بر این، واحد پولی رسمی باید از نظر ارزش به اندازه کافی پایدار باشد تا استفاده از آن برای تعهدات پولی میان مدت تا بلندمدت تسهیل شود. و تغییرات در وضعیت مناقصه قانونی و واحد پولی یک کشور معمولاً مستلزم تغییرات پیچیده و گسترده در قوانین پولی برای جلوگیری از ایجاد یک سیستم حقوقی از هم گسیخته است.

علاوه بر این، بانک‌ها و سایر موسسات مالی ممکن است در معرض نوسانات گسترده قیمت‌های ارزهای دیجیتال باشند. مشخص نیست که آیا مقررات احتیاطی در برابر قرار گرفتن در معرض ارزهای خارجی یا دارایی‌های پرخطر در بانک‌ها می‌تواند تایید شود.

علاوه بر این، استفاده گسترده از ارزهای دیجیتال حفاظت از مصرف‌کننده را تضعیف می‌کند. خانوارها و مشاغل می توانند ثروت خود را از طریق نوسانات بزرگ در ارزش، کلاهبرداری یا حملات سایبری از دست بدهند. در حالی که فناوری زیربنایی ارزهای دیجیتال بسیار قوی ثابت شده است، ممکن است اشکالات فنی رخ دهد. در مورد بیت کوین، رجوع دشوار است زیرا صادرکننده قانونی وجود ندارد.

بررسی ارزهای دیجیتال به عنوان ارز ملی
در نهایت، ارزهای‌دیجیتال استخراج شده مانند بیت کوین برای تامین انرژی شبکه های کامپیوتری که تراکنش ها را تأیید می کنند، به مقدار زیادی برق نیاز دارند. پیامدهای زیست محیطی پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان ارز ملی می تواند وخیم باشد.

ادامه مطلب
نماد ارز دیجیتال لایت کوین

امروزه ارزهای‌ دیجیتال متنوع و بسیاری در دسترس هستند ، شما نیز می‌توانید برای خرید ارزدیجیتال به سایت و اپلیکیشن صرافی ارزدیجیتال فراچنج مراجعه کنید.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*