گسترش ارزدیجیتال چه چالش های جدیدی برای ثبات مالی ایجاد می کند


ماهان سرجوقیان 10 اردیبهشت 1401 13 دقیقه مطالعه
گسترش ارزدیجیتال چه چالش های جدیدی برای ثبات مالی ایجاد می کند

فهرست محتوا

 خرید ارزدیجیتال دنیای جدیدی از فرصت ها را ارائه می دهد: پرداخت های سریع و آسان. خدمات مالی نوآورانه دسترسی فراگیر به بخش‌هایی که قبلاً «بدون بانک» در جهان وجود داشت. همه توسط اکوسیستم ارزدیجیتال ممکن شده است.

اما همراه با فرصت ها، چالش ها و خطراتی نیز به همراه دارند. آخرین گزارش ثبات مالی جهانی، خطرات ناشی از اکوسیستم ارزدیجیتال را تشریح می کند و برخی از گزینه های سیاستی را برای کمک به حرکت در این قلمرو ناشناخته ارائه می دهد.

گسترش ارزدیجیتال چه چالش های جدیدی برای ثبات مالی ایجاد می کند

اکوسیستم رمزنگاری چیست و چه خطراتی را به همراه دارد؟

ارزش کل بازار تمام ارزهای دیجیتال تا سپتامبر 2021 از 2 تریلیون دلار فراتر رفت و یک افزایش 10 برابری از اوایل سال 2020.
همچنین کل اکوسیستم نیز در حال شکوفایی است و مملو از صرافی‌ها، کیف پول‌ها، ماینرها و صادرکنندگان استیبل کوین است.

بسیاری از این نهادها فاقد شیوه های عملیاتی، حاکمیتی و ریسک قوی هستند.
خطرات حمایت از مصرف کننده با توجه به افشا و نظارت محدود یا ناکافی همچنان قابل توجه است. به عنوان مثال، بیش از 16000 توکن در صرافی‌های مختلف فهرست شده‌اند و حدود 9000 آن امروزه وجود دارد، در حالی که بقیه به شکلی ناپدید شده‌اند.

به عنوان مثال، بسیاری از آنها هیچ حجمی ندارند یا توسعه دهندگان از پروژه دور شده اند. برخی از آنها احتمالا صرفاً برای اهداف گمانه زنی یا حتی تقلب آشکار ایجاد شده اند.

ناشناس بودن دارندگان ارزهای دیجیتال شکاف های داده ای را برای تنظیم کننده ها ایجاد می کند و می تواند درهای ناخواسته را برای پولشویی و همچنین تامین مالی تروریسم باز کند. اگرچه مقامات ممکن است بتوانند معاملات غیرقانونی را ردیابی کنند، اما ممکن است نتوانند طرفین چنین معاملاتی را شناسایی کنند. علاوه بر این، اکوسیستم ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف تحت چارچوب های نظارتی متفاوتی قرار می گیرد و هماهنگی را چالش برانگیزتر می کند.

به عنوان مثال، بیشتر تراکنش‌ها در صرافی‌های ارز دیجیتال از طریق نهادهایی انجام می‌شود که عمدتاً در مراکز مالی خارج از کشور فعالیت می‌کنند. این امر نظارت و اجرا را نه تنها چالش برانگیز، بلکه بدون همکاری بین المللی تقریباً غیرممکن می کند.

استیبل‌کوین‌ها که هدف آن‌ها تطبیق ارزششان معمولاً در برابر دلار آمریکا است نیز با سرعت برق در حال رشد هستند و عرضه آنها در طول سال 2021 بالغ بر 120 میلیارد دلار است و 4 براربر شده است.

ادامه مطلب
تحلیل بازار ارز دیجیتال

با این حال، اصطلاح «استیبل کوین» گروه بسیار متنوعی از دارایی‌های کریپتو را در بر می‌گیرد و می‌تواند گمراه‌کننده باشد. با توجه به ترکیب ذخایر آن‌ها، برخی از استیبل کوین‌ها می‌توانند در دچار اختلا قرار گیرند و تأثیرات منفی بر سیستم مالی داشته باشند.

گسترش ارزدیجیتال چه چالش های جدیدی برای ثبات مالی ایجاد می کند

چالش های مهمی پیشرو چیست؟

اگرچه اندازه گیری میزان پذیرش ارزهای دیجیتال دشوار است اما بررسی ها و سایر اقدامات نشان می دهد که بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه ممکن است پیشرو باشند. مهم‌تر از همه، ساکنان این کشورها در سال 2021 حجم معاملات خود را در مبادلات ارزهای دیجیتال به شدت افزایش دادند.

با نگاهی به آینده، پذیرش گسترده و سریع ، می‌تواند با تقویت نیروهای رمزگذاری در اقتصاد که در آن ساکنان شروع به استفاده از ارزهای دیجیتال به جای ارز محلی می‌کنند، چالش‌های مهمی ایجاد کند. رمزگذاری می‌تواند توانایی بانک‌های مرکزی را برای اجرای مؤثر سیاست‌های پولی کاهش دهد.

همچنین می تواند خطرات ثبات مالی را ایجاد کند، به عنوان مثال از طریق ریسک های تامین مالی و پرداخت بدهی ناشی از عدم تطابق ارز، و همچنین اهمیت برخی از خطرات ذکر شده قبلی برای حمایت از مصرف کننده و یکپارچگی مالی را تقویت کند.

با توجه به پتانسیل ارزهای دیجیتال برای تسهیل فرار مالیاتی، تهدیدات برای سیاست مالی نیز می تواند تشدید شود. و سینیوراژ (سود حاصل از حق انتشار ارز) نیز ممکن است کاهش یابد. افزایش تقاضا برای ارزهای دیجیتال می‌تواند خروج سرمایه را که بر بازار ارز خارجی تأثیر می‌گذارد، تسهیل کند.

در نهایت، مهاجرت فعالیت استخراج ارز دیجیتال به خارج از چین به سایر بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه می‌تواند تأثیر مهمی بر مصرف انرژی داخلی داشته باشد ، به‌ویژه در کشورهایی که یارانه می‌دهند.

گسترش ارزدیجیتال چه چالش های جدیدی برای ثبات مالی ایجاد می کند

اقدام سیاست

اولین گام این‌است که تنظیم‌کننده‌ها و ناظران باید بتوانند پیشرفت‌های سریع در اکوسیستم ارزدیجیتال و خطراتی را که با رفع سریع شکاف‌های داده ایجاد می‌کنند، نظارت کنند. ماهیت جهانی ارزهای دیجیتال به این معنی است که سیاست گذاران باید هماهنگی فرامرزی را افزایش دهند تا خطرات آربیتراژ نظارتی را به حداقل برسانند و از نظارت و اجرای مؤثر اطمینان حاصل کنند.

تنظیم کننده های ملی نیز باید اجرای استانداردهای جهانی موجود را در اولویت قرار دهند. استانداردهای متمرکز بر ارزدیجیتال در حال حاضر عمدتاً به پولشویی و پیشنهادات مربوط به قرار گرفتن در معرض بانک ها محدود شده است.

ادامه مطلب
بلاک چین به زبان ساده

با این حال، سایر استانداردهای بین المللی در زمینه هایی مانند مقررات اوراق بهادار، و همچنین پرداخت ها ‌و تسویه حساب نیز ممکن است قابل اجرا باشند و نیاز به توجه داشته باشند.

همانطور که نقش استیبل کوین ها افزایش می یابد، مقررات باید متناسب با خطراتی که ایجاد می کنند و عملکرد اقتصادی آنها باشد اعمال شود. به عنوان مثال، قوانین باید با نهادهایی که محصولات مشابه ارائه می‌کنند (مانند سپرده‌های بانکی یا وجوه بازار پول) همسو شود.

در برخی از بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه، رمز نگاری می‌تواند ناشی از اعتبار ضعیف بانک مرکزی، سیستم‌های بانکی آسیب‌پذیر، ناکارآمدی در سیستم‌های پرداخت و دسترسی محدود به خدمات مالی باشد.

مقامات باید تقویت سیاست های کلان اقتصادی را در اولویت قرار دهند و مزایای انتشار ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و بهبود سیستم های پرداخت را در نظر بگیرند. ارزدیجیتال بانک مرکزی ممکن است به کاهش فشارهای رمزنگاری کمک کنند اگر نیاز به فناوری های پرداخت بهتر را برآورده کنند.

در سطح جهانی، سیاست گذاران باید پرداخت های برون مرزی را سریع تر، ارزان تر، شفاف تر و فراگیرتر قرار دهند.

زمان بسیار مهم است، و اقدامات باید در سطح جهانی قاطع، سریع و به خوبی هماهنگ باشد تا امکان جاری شدن منافع را فراهم کند، اما در عین حال، آسیب‌پذیری‌ها را نیز برطرف کند.

امروزه ارزهای دیجیتال بسیاری در صرافی ارزهای دیجیتال موجود هستند‌ یکی از این صرافی ها فراچنج است که بیش از سیصد رمزارز ارائه می دهد که‌می توانید از طریق سایت و‌ اپلیکیشن فراچنج آن ها را با یکدیگر بررسی کنید و با خرید تتر در بیش از هشتصد جفت ارز فعالیت داشته باشید.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*