روانشناسی چرخه های بازار


ماهان سرجوقیان 20 اردیبهشت 1401 15 دقیقه مطالعه
روانشناسی چرخه های بازار

فهرست محتوا

روانشناسی بازار چیست؟

روانشناسی بازار این ایده است که حرکات یک بازار منعکس کننده (یا تحت تأثیر) وضعیت عاطفی شرکت کنندگان آن است. این یکی از موضوعات اصلی اقتصاد رفتاری است – حوزه ای بین رشته ای که عوامل مختلفی را که مقدم بر تصمیمات اقتصادی هستند بررسی می کند.

بسیاری بر این باورند که احساسات نیروی محرکه اصلی تغییرات بازارهای مالی هستند. و این که احساسات نوسانی کلی سرمایه گذار همان چیزی است که به اصطلاح چرخه های روانی بازار را ایجاد می کند.

به طور خلاصه، احساسات بازار احساس کلی است که سرمایه گذاران و معامله گران در مورد قیمت یک دارایی دارند. هنگامی که احساسات بازار مثبت است و قیمت ها به طور مداوم در حال افزایش هستند، گفته می شود که روند صعودی وجود دارد (که اغلب به عنوان بازار صعودی شناخته می شود). برعکس، زمانی که کاهش مداوم قیمت ها وجود دارد، بازار نزولی نامیده می شود.

بنابراین، این احساسات از دیدگاه ها و احساسات فردی همه معامله گران و سرمایه گذاران در یک بازار مالی تشکیل شده است. روش دیگری که می توان به آن نگاه کرد، میانگینی از احساس کلی شرکت کنندگان در بازار است.

اما، درست مانند هر گروهی، هیچ نظر واحدی کاملاً مسلط نیست. بر اساس تئوری های روانشناسی بازار، قیمت یک دارایی به طور مداوم در پاسخ به احساسات کلی بازار تغییر می کند – که همچنین پویا است. در غیر این صورت، انجام یک معامله موفق بسیار سخت تر خواهد بود.

در عمل، زمانی که بازار بالا می رود، احتمالاً به دلیل بهبود نگرش و اعتماد در میان معامله گران است. جو مثبت بازار باعث افزایش تقاضا و کاهش عرضه می شود. به نوبه خود، افزایش تقاضا ممکن است باعث نگرش قوی تر شود. به طور مشابه، یک روند نزولی قوی تمایل به ایجاد احساسات منفی دارد که باعث کاهش تقاضا و افزایش عرضه موجود می شود.

چگونه احساسات در چرخه های بازار تغییر می کنند؟

روانشناسی چرخه های بازار

 روند صعودی

همه بازارها چرخه های انبساط و انقباض را طی می کنند. زمانی که یک بازار در مرحله گسترش است (یک بازار صعودی)، جو خوش بینی، باور و طمع وجود دارد. به طور معمول، اینها احساسات اصلی هستند که منجر به یک فعالیت خرید قوی می شوند.

ادامه مطلب
 خریدوفروش بیت کوین و سرمایه‌گذاری در ارز های دیجیتال

مشاهده نوعی اثر چرخه‌ای یا عطف به ماسبق در طول چرخه‌های بازار بسیار رایج است. به عنوان مثال، با بالا رفتن قیمت‌ها، احساسات مثبت‌تر می‌شود، که سپس باعث می‌شود که احساسات مثبت‌تر شود و بازار را حتی بالاتر ببرد.

گاهی اوقات حس شدید طمع و اعتقاد به گونه ای بازار را فرا می گیرد که حباب مالی شکل می گیرد. در چنین سناریویی، بسیاری از سرمایه‌گذاران غیرمنطقی می‌شوند، ارزش واقعی را از دست می‌دهند و تنها به این دلیل که معتقدند بازار به رشد خود ادامه می‌دهد، یک دارایی را می‌خرند.

آنها حریص می‌شوند و با امید به کسب سود، از شتاب بازار زیاده‌روی می‌کنند. با افزایش بیش از حد قیمت به سمت بالا، سطح بالای محلی ایجاد می شود. به طور کلی، این به عنوان نقطه حداکثر ریسک مالی در نظر گرفته می شود.

در برخی موارد، با فروخته شدن تدریجی دارایی ها، بازار برای مدتی یک حرکت جانبی را تجربه می کند. به این مرحله توزیع نیز می گویند. با این حال، برخی از چرخه ها مرحله توزیع واضحی را ارائه نمی دهند و روند نزولی بلافاصله پس از رسیدن به اوج شروع می شود.

روانشناسی چرخه های بازار

روند نزولی

وقتی بازار شروع به چرخش به سمت دیگر می کند، خلق و خوی سرخوشانه می تواند به سرعت به رضایت تبدیل شود، زیرا بسیاری از معامله گران باور ندارند که روند صعودی به پایان رسیده است. با ادامه کاهش قیمت ها، احساسات بازار به سرعت به سمت منفی حرکت می کند. اغلب شامل احساس اضطراب، انکار و وحشت است.

در این زمینه، ما ممکن است اضطراب را به عنوان لحظه ای توصیف کنیم که سرمایه گذاران شروع به این سوال می کنند که چرا قیمت در حال کاهش است، که به زودی به مرحله انکار منتهی می شود. دوره انکار با احساس عدم پذیرش مشخص می شود. بسیاری از سرمایه گذاران اصرار دارند که موقعیت های زیانده خود را حفظ کنند، یا به این دلیل که “برای فروش خیلی دیر شده است” یا به این دلیل که می خواهند باور کنند “بازار به زودی بازخواهد گشت.”

اما با کاهش بیشتر قیمت ها، موج فروش قوی تر می شود. در این مرحله، ترس و وحشت اغلب منجر به چیزی می‌شود که تسلیم بازار نامیده می‌شود (زمانی که دارندگان تسلیم می‌شوند و دارایی‌های خود را نزدیک به پایین محلی می‌فروشند).

ادامه مطلب
قرارداد های هوشمند

روانشناسی چرخه های بازار
در نهایت، با کاهش نوسانات و ثبات بازار، روند نزولی متوقف می شود. به طور معمول، قبل از اینکه دوباره احساس امیدواری و خوش بینی شروع شود، بازار حرکت های جانبی را تجربه می کند. چنین دوره جانبی به عنوان مرحله تجمع نیز شناخته می شود.

سرمایه گذاران چگونه از روانشناسی بازار استفاده می کنند؟

با فرض اینکه نظریه روانشناسی بازار معتبر است، درک آن ممکن است به معامله گر کمک کند تا در زمان های مطلوب تری وارد و خروج از موقعیت شود. نگرش کلی روند معکوس است: لحظه بالاترین فرصت مالی (برای خریدار) معمولاً زمانی فرا می رسد که اکثر مردم ناامید هستند و بازار بسیار پایین است. در مقابل، لحظه بالاترین ریسک مالی اغلب زمانی رخ می‌دهد که اکثر شرکت‌کنندگان خوشحال و بیش از حد اعتماد به نفس دارند.

بنابراین، برخی از معامله گران و سرمایه گذاران سعی می کنند احساسات یک بازار را بخوانند تا مراحل مختلف چرخه روانی آن را تشخیص دهند. در حالت ایده‌آل، آنها از این اطلاعات برای خرید در هنگام وحشت (قیمت‌های پایین‌تر) و فروش در هنگام طمع (قیمت‌های بالاتر) استفاده می‌کنند. اگرچه در عمل، تشخیص این نقاط بهینه به ندرت کار آسانی است. چیزی که ممکن است شبیه به پایین محلی (پشتیبانی) به نظر برسد، ممکن است نتواند نگه داشته شود، که منجر به کاهش حتی پایین تر شود.

تحلیل تکنیکال و روانشناسی بازار

به راحتی می توان به چرخه های بازار نگاه کرد و تشخیص داد که چگونه روانشناسی کلی تغییر کرده است. تجزیه و تحلیل داده های قبلی مشخص می کند که چه اقدامات و تصمیماتی سودآورترین بوده است.

با این حال، درک اینکه چگونه بازار در حال تغییر است بسیار سخت تر است – و حتی سخت تر است که پیش بینی کنید چه اتفاقی می افتد. بسیاری از سرمایه گذاران از تحلیل تکنیکال (TA) برای پیش بینی اینکه مسیر احتمالا به کجا خواهد رفت، استفاده می کنند.

به یک معنا، ممکن است بگوییم که شاخص‌های TA ابزارهایی هستند که ممکن است هنگام تلاش برای اندازه‌گیری وضعیت روانی بازار مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، شاخص قدرت نسبی (RSI) ممکن است زمانی را نشان دهد که یک دارایی به دلیل احساسات مثبت قوی بازار (به عنوان مثال، طمع بیش از حد) بیش از حد خرید شده است.

ادامه مطلب
تنظیم‌ استراتژی معامله و سرمایه گذاری

‏MACD نمونه دیگری از شاخصی است که ممکن است برای شناسایی مراحل مختلف روانشناختی چرخه بازار استفاده شود. به طور خلاصه، رابطه بین خطوط آن ممکن است نشان دهد که چه زمانی حرکت روند در حال تغییر است (به عنوان مثال، نیروی خرید ضعیف تر می شود).

روانشناسی چرخه های بازار

بیت کوین و روانشناسی بازار

مسیر صعودی بیت کوین در سال 2017 نمونه بارز این است که چگونه روانشناسی بازار بر قیمت ها تأثیر می گذارد و بالعکس. از ژانویه تا دسامبر، بیت کوین از حدود 900 دلار به بالاترین حد خود یعنی 20000 دلار رسید. در طول رشد، احساسات بازار بیشتر و بیشتر مثبت شد.

هزاران سرمایه‌گذار جدید وارد شدند و در هیجان بازار گاوی گرفتار شدند. FOMO، خوش بینی بیش از حد، و حرص و طمع به سرعت قیمت ها را بالا برد – تا زمانی که اینطور نشد. میتوانید برای خرید بیت کوین به صرافی ارز دیجیتال فراچنج مراجعه کنید.

تغییر روند در اواخر سال 2017 و اوایل سال 2018 شروع شد. اصلاحات زیر باعث شد بسیاری از وصال های متأخر زیان قابل توجهی داشته باشند. حتی زمانی که روند نزولی از قبل ایجاد شده بود، اعتماد به نفس و رضایت کاذب باعث شد بسیاری از مردم بر HODLing پافشاری کنند.

چند ماه بعد، با رسیدن اعتماد سرمایه‌گذاران به پایین‌ترین حد خود، احساسات بازار بسیار منفی شد. FUD و وحشت باعث شد بسیاری از کسانی که نزدیک به بالا خرید می کردند، نزدیک به پایین به فروش برسند و متحمل زیان زیادی شوند. برخی از مردم از بیت کوین ناامید شدند، اگرچه این فناوری اساساً یکسان بود. در واقع، به طور مداوم در حال بهبود است.

روانشناسی چرخه های بازار

سوگیری های شناختی

سوگیری های شناختی الگوهای فکری رایجی هستند که اغلب انسان ها را به تصمیم گیری غیرمنطقی وادار می کنند. این الگوها می توانند هم بر تک تک معامله گران و هم بر کل بازار تأثیر بگذارند. چند مثال رایج عبارتند از:

سوگیری تایید: تمایل به ارزش گذاری بیش از حد اطلاعاتی که باورهای ما را تایید می کند، در حالی که اطلاعاتی را که با آنها مخالف است نادیده گرفته یا نادیده می گیریم. به عنوان مثال، سرمایه گذاران در یک مسیر صعودی ممکن است تمرکز بیشتری بر اخبار مثبت داشته باشند، در حالی که اخبار بد یا نشانه هایی که روند، در شرف معکوس شدن است را نادیده می گیرند.

ادامه مطلب
مزایا ارز دیجیتال بیت‌ کوین چیست‌ ؟

بیزاری از دست دادن: تمایل رایج انسان ها به ترس از ضرر بیشتر از لذت بردن از سود، حتی اگر سود مشابه یا بیشتر باشد. به عبارت دیگر، درد ناشی از از دست دادن معمولاً دردناک تر از لذت حاصل از دستیابی است. این ممکن است باعث شود معامله‌گران فرصت‌های خوب را از دست بدهند یا در دوره‌های تسلیم بازار  دچار وحشت فروش شوند.

اثر وقف: این تمایل افراد به ارزش بیش از حد به چیزهایی است که دارند، صرفاً به این دلیل که مالک آن هستند. به عنوان مثال، سرمایه‌گذاری که دارای کیسه‌ای از ارزهای دیجیتال است، بیشتر از یک ارز بدون سکه باور دارد که ارزش دارد.

روانشناسی چرخه های بازار

بستن افکار

اکثر معامله گران و سرمایه گذاران موافق هستند که روانشناسی بر قیمت ها و چرخه های بازار تأثیر دارد. اگرچه چرخه های روانشناختی به خوبی شناخته شده است، اما همیشه به راحتی نمی توان با آنها مقابله کرد. سرمایه گذاران با وظیفه دشواری روبرو هستند که نه تنها روانشناسی بازار، بلکه روانشناسی خودشان و اینکه چگونه بر فرآیند تصمیم گیری آنها تأثیر می گذارد، درک کنند.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*