استیبل کوین چیست؟


ماهان سرجوقیان 21 اردیبهشت 1401 17 دقیقه مطالعه
استیبل کوین چیست؟

فهرست محتوا

استیبل کوین یک دارایی رمزنگاری شده است که به دارایی دارای قیمت ثابتی مانند ارز فیات یا فلز گرانبها متصل است. استیبل کوین ها برای جلوگیری از سطوح بالای نوسانات رایج در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد شدند.

سه نوع استیبل کوین وجود دارد: دارای پشتوانه فیات، دارای پشتوانه رمزنگاری و الگوریتمی. استیبل کوین های دارای پشتوانه فیات، مانند BUSD، به ارزهای فیات سنتی متصل هستند. آن‌ها با حفظ ذخایر فیات که می‌تواند با استیبل کوین مبادله شود، یک پیوند را حفظ می‌کنند. استیبل کوین‌های دارای پشتوانه رمزنگاری (مانند DAI) توکن‌های خود را بیش از حد وثیقه می‌کنند تا نوسانات قیمت کریپتو را تحت تأثیر قرار دهند، و استیبل کوین‌های الگوریتمی بدون نیاز به ذخیره، عرضه را کنترل می‌کنند.

به دلیل استفاده عملی و ارزش بازار بزرگ، رگولاتورها شروع به نگاه دقیق تری به استیبل کوین ها کرده اند. برخی از دولت ها حتی برای حفظ کنترل بر ارز، دولت خود را ایجاد می کنند.

معرفی

ارزهای دیجیتال همه چیز در مورد نوسانات نیست. در واقع، برخی از آنها به طور خاص برای حفظ قیمت ثابت طراحی شده اند: استیبل کوین ها. در صنعتی که سکه ها و توکن ها می توانند یک شبه سقوط کنند، تقاضای زیادی برای ارزهایی وجود دارد که مزایای بلاک چین را با توانایی ردیابی کالای پایدارتر ترکیب می کنند.

اگر هنگام معامله یا سرمایه گذاری استفاده از استیبل کوین ها را شروع نکرده اید، ارزش آن را دارد که درباره آنها و همچنین مزایا و معایب آنها بیشتر بدانید.برای خرید و فروش استیبل کوین ها کافیست در صرافی ارز دیجیتال فراچنج اقدام به ثبت نام کنید.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین در کریپتوکارنسی چیست؟

استیبل کوین ها دارایی های دیجیتالی هستند که ارزش ارزهای فیات یا سایر دارایی ها را دنبال می کنند. برای مثال، می‌توانید توکن‌هایی را خریداری کنید که به دلار، یورو، ین و حتی طلا و نفت متصل هستند. استیبل کوین به دارنده اجازه می دهد سود و زیان را قفل کند و ارزش را با قیمتی ثابت در شبکه های بلاک چین همتا به همتا منتقل کند.

بیت‌کوین (BTC)، اتر (ETH) و سایر آلت‌کوین‌ها همواره از لحاظ تاریخی بی‌ثبات بوده‌اند. در حالی که این فرصت های زیادی برای حدس و گمان فراهم می کند، دارای معایبی است. نوسانات، استفاده از ارزهای دیجیتال را برای پرداخت‌های روزانه چالش برانگیز می‌کند.

ادامه مطلب
امنیت در بیت کوین

به عنوان مثال، تاجران ممکن است یک روز 5 دلار بیت کوین برای یک قهوه مصرف کنند، اما ارزش بیت کوین خود را 50 درصد کاهش دهند. این امر، برنامه ریزی و راه اندازی یک کسب و کار را چالش برانگیز می کند.

پیش از این، سرمایه گذاران و معامله گران کریپتو هیچ راهی برای قفل کردن سود یا اجتناب از نوسانات بدون تبدیل مجدد کریپتو به فیات نداشتند. ایجاد استیبل کوین راه حل ساده ای برای این دو موضوع ارائه کرد. امروزه، می‌توانید به راحتی با استفاده از استیبل کوین‌هایی مانند BUSD یا USDC از نوسانات کریپتو خارج شوید.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین ها چگونه کار می کنند؟

ایجاد سکه ای که قیمت یا ارزش کالای دیگری را ردیابی می کند، نیازمند یک مکانیسم پیوند است. راه های متعددی برای انجام این کار وجود دارد، و بیشتر آنها به دارایی دیگری که به عنوان وثیقه عمل می کند متکی هستند. برخی از روش‌ها موفق‌تر از روش‌های دیگر بوده‌اند، اما هنوز چیزی به نام میخ تضمین‌شده وجود ندارد.

استیبل کوین های تحت حمایت فیات

یک استیبل کوین با پشتوانه فیات یک ارز فیات مانند USD یا GBP را در ذخایر نگه می دارد. به عنوان مثال، هر BUSD توسط یک دلار واقعی آمریکا که به عنوان وثیقه نگهداری می شود پشتیبانی می شود. سپس کاربران می توانند از فیات به یک استیبل کوین و بالعکس با نرخ ثابت تبدیل کنند. اگر قیمت توکن از فیات اصلی خارج شود، آربیتراژورها به سرعت قیمت را به نرخ ثابت برمی‌گردانند.

فرض کنید BUSD بالای یک دلار معامله می شود. داوران دلار آمریکا را به BUSD تبدیل می کنند و آن را به قیمت بیشتری در بازار می فروشند. این باعث افزایش عرضه BUSD برای فروش و کاهش مجدد قیمت به یک دلار می شود. اگر BUSD کمتر از یک دلار معامله شود، معامله گران BUSD را خریداری کرده و آن را به USD تبدیل می کنند. این باعث افزایش تقاضا برای BUSD می شود و قیمت آن را به یک افزایش می دهد.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین های دارای پشتوانه رمزنگاری

استیبل کوین های دارای پشتوانه رمزنگاری به روشی مشابه با استیبل کوین های دارای پشتوانه فیات عمل می کنند. اما به جای استفاده از دلار یا ارز دیگر به عنوان ذخیره، ارزهای رمزنگاری شده را داریم که به عنوان وثیقه عمل می کنند. از آنجایی که بازار کریپتو بسیار بی ثبات است، استیبل کوین های دارای پشتوانه رمزنگاری معمولاً به عنوان معیاری در برابر نوسانات قیمت، ذخایر را بیش از حد وثیقه می کنند.

ادامه مطلب
چرا به بلاک چین نیاز داریم؟

استیبل کوین های دارای پشتوانه رمزنگاری از قراردادهای هوشمند برای مدیریت استخراج و رایت استفاده می کنند.

این فرآیند را قابل اعتمادتر می کند زیرا کاربران می توانند به طور مستقل قراردادها را حسابرسی کنند. با این حال، برخی از استیبل کوین‌های دارای پشتوانه رمزنگاری توسط سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) اداره می‌شوند، که در آن جامعه می‌تواند به تغییرات در پروژه رأی دهد. در این مورد، شما باید درگیر شوید یا فقط به DAO اعتماد کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

بیایید به یک مثال نگاه کنیم. برای برش 100 دلاری از DAI متصل به دلار آمریکا، باید 150 دلار ارز دیجیتال با وثیقه 1.5 برابری ارائه دهید. هنگامی که DAI خود را دارید، می توانید از آن هر طور که می خواهید استفاده کنید. می توانید آن را انتقال دهید، با آن سرمایه گذاری کنید یا به سادگی آن را نگه دارید. اگر می خواهید وثیقه خود را پس بگیرید، باید 100 DAI را بازپرداخت کنید. با این حال، اگر وثیقه شما کمتر از یک نسبت وثیقه خاص یا ارزش وام باشد، نقد می شود.

وقتی استیبل کوین کمتر از 1 دلار باشد، انگیزه هایی برای دارندگان ایجاد می شود تا استیبل کوین خود را برای وثیقه برگردانند. این باعث کاهش عرضه سکه می شود و باعث می شود قیمت به 1 دلار بازگردد. وقتی بالای 1 دلار است، کاربران برای ایجاد توکن، افزایش عرضه و کاهش قیمت تشویق می شوند. DAI یک مثال است، اما همه استیبل کوین‌های دارای پشتوانه رمزنگاری به ترکیبی از نظریه بازی و الگوریتم‌های زنجیره‌ای برای ایجاد انگیزه در ثبات قیمت متکی هستند.

استیبل کوین های الگوریتمی

استیبل کوین های الگوریتمی با حذف نیاز به ذخایر، رویکرد متفاوتی دارند. در عوض، الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمند، مشابه سیاست‌های پولی بانک مرکزی، عرضه توکن‌های صادر شده را مدیریت می‌کنند. این مدل بسیار نادرتر از استیبل کوین های ارز دیجیتال یا فیات است و اجرای موفقیت آمیز آن چالش برانگیزتر است.

اساساً، یک سیستم استیبل کوین الگوریتمی اگر قیمت کمتر از ارز فیات باشد، عرضه توکن را کاهش می‌دهد. این را می توان از طریق قفل گذاری، سوزاندن یا خرید مجدد انجام داد. اگر قیمت از ارزش ارز فیات فراتر رود، توکن های جدیدی وارد گردش می شوند تا ارزش استیبل کوین کاهش یابد.

ادامه مطلب
بررسی ارزهای دیجیتال به عنوان ارز ملی

مزیت های استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین ها ابزار همه کاره و قدرتمندی برای سرمایه گذاران، معامله گران و کاربران ارزهای دیجیتال هستند. نقاط قوت اصلی آنها شامل این واقعیت است که:

1. استیبل کوین ها را می توان برای پرداخت های روزانه استفاده کرد. مغازه ها، مشاغل و افراد برای ثبات ارزش قائل هستند. به دلیل نوسانات بالا، ارزهای رمزنگاری شده کاربرد گسترده ای برای پردازش پرداخت پیدا نکرده اند. استیبل کوین های بزرگ سابقه ای در حفظ میخ های خود دارند که آنها را نسبتاً قابل اعتماد و برای استفاده روزانه مناسب می کند.

2. استیبل کوین ها مزایای مبتنی بر بلاک چین را دارند. می‌توانید یک استیبل کوین برای هر کسی که در سراسر جهان دارای کیف پول ارز دیجیتال سازگار است (که می‌تواند به صورت رایگان در عرض چند ثانیه ایجاد شود) ارسال کنید. انجام معاملات دوگانه و کاذب نیز تقریباً غیرممکن است. این ویژگی‌ها و موارد دیگر، استیبل‌کوین‌ها را بسیار متنوع می‌سازد.

3. استیبل کوین ها می توانند توسط معامله گران و سرمایه گذاران برای پوشش دهی پرتفوی خود استفاده شوند. تخصیص درصد مشخصی از پرتفوی به سکه های تثبیت شده یک راه موثر برای کاهش ریسک کلی است. پرتفوی شما به طور کلی در برابر نوسانات قیمت بازار مقاومت بیشتری خواهد داشت و همچنین در صورت بروز فرصت مناسب، وجوهی را در اختیار خواهید داشت.

همچنین می‌توانید کریپتوها را برای استیبل‌کوین‌ها در طول رکود بازار بفروشید و آنها را با قیمت پایین‌تری خریداری کنید (یعنی شورتینگ). استیبل کوین ها به شما این امکان را می دهند که بدون نیاز به خارج کردن پول از زنجیره به راحتی وارد و خارج شوید.

استیبل کوین چیست؟

معایب استیبل کوین چیست؟

با وجود پتانسیل آنها برای حمایت از پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال، استیبل کوین ها همچنان محدودیت هایی دارند:

1. استیبل کوین تضمینی برای حفظ پیوند خود نیست. در حالی که برخی از پروژه های بزرگ سابقه خوبی دارند، پروژه های بسیاری نیز شکست خورده اند. هنگامی که یک استیبل کوین مشکلات ثابتی برای حفظ میخ خود داشته باشد، می تواند به طور چشمگیری تمام ارزش خود را از دست بدهد.

2. عدم شفافیت. هر دو تتر (USDT) و USD Coin (USDC) هنوز حسابرسی های عمومی کاملی را منتشر نکرده اند، و اکثر استیبل کوین های بزرگ فقط گواهی های منظم ارائه می کنند. حسابداران خصوصی این کارها را از طرف صادرکنندگان استیبل کوین انجام می دهند.

ادامه مطلب
نحوه ساخت و بررسی کیف‌پول متامسک 2

3. استیبل کوین های وثیقه فیات معمولاً متمرکزتر از سایر ارزهای دیجیتال هستند. یک واحد مرکزی وثیقه را در اختیار دارد و همچنین ممکن است مشمول مقررات مالی خارجی باشد. این به آنها کنترل قابل توجهی بر روی سکه می دهد. همچنین باید اطمینان داشته باشید که ناشر ذخایر مورد ادعای خود را دارد.

4. سکه های دارای وثیقه رمزنگاری شده و بدون وثیقه برای عملکرد به شدت به جامعه خود متکی هستند. وجود مکانیسم‌های حاکمیت باز در پروژه‌های رمزنگاری رایج است، به این معنی که کاربران در توسعه و اجرای هر پروژه نظر دارند. به این ترتیب، باید درگیر شوید یا به توسعه دهندگان و جامعه اعتماد کنید تا پروژه را مسئولانه اجرا کنند.

موارد استفاده از استیبل کوین

بیایید نگاهی عمیق‌تر به دو استیبل کوین محبوب موجود در بازار داشته باشیم: BUSD و DAI.
استیبل کوین با پشتوانه فیات: Binance USD (BUSD)
‏BUSD یک استیبل کوین با پشتوانه USD است که توسط Paxos و Binance ایجاد شده است. دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک BUSD را تنظیم می کند، و گواهی های منظم تأیید می کند که ذخایر فیات برابر با عرضه BUSD است. از طریق وب سایت Paxos، می توانید مستقیماً BUSD جدید ضرب کنید یا BUSD را برای وثیقه زیربنایی بسوزانید. این مکانیسم امکان آربیتراژی را فراهم می کند که BUSD را با موفقیت ثابت نگه می دارد.

استیبل کوین با پشتوانه رمزنگاری: MakerDAO (DAI)
‏DAI یکی از معروف ترین استیبل کوین های دارای پشتوانه رمزنگاری است که USD را در اتریوم ردیابی می کند. این سکه توسط جامعه MakerDAO مدیریت می شود که نشان حکومت MKR را در اختیار دارد. شما می توانید از MKR برای ایجاد و رای دادن به پیشنهادات برای تغییر پروژه استفاده کنید. DAI برای مقابله با نوسانات ارزهای دیجیتال بیش از حد وثیقه است و کاربران وارد موقعیت‌های بدهی وثیقه‌شده (CDP) می‌شوند که وثیقه آنها را مدیریت می‌کنند. کل فرآیند از طریق قراردادهای هوشمند اجرا می شود.

استیبل کوین چیست؟

آیا استیبل کوین ها تنظیم می شوند؟

استیبل کوین ها به دلیل ترکیب منحصر به فرد فیات و کریپتو مورد توجه قانونگذاران در سراسر جهان قرار گرفته اند. از آنجایی که قیمت آنها ثابت است، به دلایلی غیر از حدس و گمان مفید هستند.

ادامه مطلب
تتر چیست؟

آنها همچنین می توانند به صورت بین المللی ارزان و سریع منتقل شوند. به همین دلیل، برخی استدلال می‌کنند که استیبل کوین‌ها می‌توانند به عنوان رقیب فیات عمل کنند، اگرچه نمی‌توانند مستقیماً توسط بانک مرکزی یک کشور کنترل شوند. حتی برخی از کشورها در واکنش به این موضوع در حال ایجاد استیبل کوین های خود هستند.

از آنجایی که استیبل کوین نوعی ارز رمزنگاری شده است، احتمالاً در حوزه قضایی محلی شما تحت قوانین مشابهی قرار می گیرد که رمزارزها وجود دارد. صدور استیبل کوین با ذخایر فیات نیز ممکن است نیاز به تایید نظارتی داشته باشد.

بستن افکار

امروزه یافتن سرمایه‌گذار یا معامله‌گری که در مقطعی یک استیبل کوین نگه نداشته باشد، سخت است. استیبل کوین ها اغلب در صرافی های رمزنگاری نگهداری می شوند تا معامله گران بتوانند به سرعت از فرصت های جدید بازار سرمایه گذاری کنند.

همانطور که بحث کردیم، آنها همچنین برای ورود و خروج از موقعیت ها بدون نیاز به پول نقد به فیات بسیار مفید هستند. به غیر از تجارت و سرمایه گذاری، استیبل کوین ها برای انجام پرداخت ها، نقل و انتقالات جهانی یا کسب درآمد غیرفعال با مشارکت در اکوسیستم DeFi نیز بسیار مفید هستند.

حتی اگر آنها بخشی جدایی ناپذیر از رمزنگاری هستند و ایجاد یک سیستم مالی جدید را ممکن می کنند، نباید خطرات را دست کم بگیرید. ما شاهد پروژه های استیبل کوین با میخ های شکست خورده، ذخایر از دست رفته و مشکلات دادرسی بوده ایم.

بنابراین، در حالی که استیبل کوین‌ها ابزارهای فوق‌العاده همه‌کاره‌ای هستند، فراموش نکنید که آنها همچنان یک ارز دیجیتال هستند و ریسک‌های مشابهی دارند. شما می توانید با تنوع بخشیدن به سبد خود، خطرات را کاهش دهید، اما مطمئن شوید که قبل از سرمایه گذاری یا معامله، تحقیقات خود را انجام دهید.

همچنین برای خرید تتر (بزرگترین استیل کوین دنیا) می توانید از صرافی های ارز دیجیتال همچون فراچنج کمک بگیرید.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*