سوآپ اتمی چیست؟


ماهان سرجوقیان 11 خرداد 1401 13 دقیقه مطالعه
سوآپ اتمی چیست؟

فهرست محتوا

سوآپ اتمی : مبادله اتمی شامل تکنیکی است که امکان مبادله سریع دو ارز دیجیتال مختلف را فراهم می کند که در شبکه های بلاک چین مجزا اجرا می شوند.

چنین فرآیندی (همچنین به عنوان تجارت زنجیره ای اتمی شناخته می شود) بر اساس قراردادهای هوشمند است و به کاربران اجازه می دهد تا سکه های خود را مستقیماً از کیف پول های ارز دیجیتال شخصی خود معامله کنند.

بنابراین مبادلات اتمی اساساً معاملات همتا به همتا در زنجیره‌های بلوکی مختلف هستند.

علیرغم اینکه یک تکنیک نوآورانه است، ایده تجارت متقابل زنجیره ای سال ها مورد بحث است.

Tier Nolan احتمالاً اولین کسی بود که یک پروتکل کامل مبادله اتمی را در سال 2013 توصیف کرد.

با این حال، یک پروتکل مبادله غیرقابل اعتماد به نام P2PTradeX توسط دانیل لاریمر در سال 2012 ارائه شد و برخی افراد آن را نمونه اولیه یک مبادله اتمی می دانند.

در سال های بعد، بسیاری از توسعه دهندگان شروع به آزمایش پروتکل های مبادله اتمی کردند.

شواهد حاکی از آن است که جوامع بیت کوین، لایت کوین، کومودو و دکرد همگی نقش مهمی در این فرآیند ایفا کردند.

ظاهراً، اولین مبادله اتمی نظیر به نظیر در سال 2014 شروع شد. اما تنها در سال 2017 بود که این تکنیک به طور گسترده توسط عموم مردم شناخته شد – عمدتاً به دلیل مبادلات موفق بین LTC/BTC و DCR/LTC.

سوآپ اتمی چیست؟

سوآپ اتمی چگونه کار می کند؟

پروتکل های مبادله اتمی به گونه ای طراحی شده اند که از تقلب هر یک از طرفین درگیر جلوگیری می کند.

برای درک نحوه کار آنها، بیایید تصور کنیم که آلیس می خواهد لایت کوین های خود (LTC) را با بیت کوین های باب (BTC) معامله کند.

اول، آلیس LTC خود را به آدرس قراردادی که مانند گاوصندوق عمل می کند، واریز می کند. هنگامی که این گاوصندوق ایجاد می شود، آلیس نیز کلیدی برای دسترسی به آن ایجاد می کند.

سپس یک هش رمزنگاری از این کلید را با باب به اشتراک می گذارد. توجه داشته باشید که باب هنوز نمی تواند به LTC دسترسی داشته باشد زیرا او فقط هش کلید را دارد و نه خود کلید.

ادامه مطلب
خطرات و روش های جامع در رابطه با رمز ارز ها و صرافی ها

سپس، باب از هش ارائه شده توسط آلیس برای ایجاد یک آدرس قرارداد امن دیگر استفاده می کند، که در آن BTC خود را واریز می کند.

برای ادعای بیت کوین، آلیس باید از همان کلید استفاده کند و با انجام این کار، آن را به باب نشان می دهد (به لطف یک تابع ویژه به نام هشلاک).

این بدان معناست که به محض ادعای آلیس BTC، باب می تواند LTC را مطالبه کند و مبادله کامل می شود.

اصطلاح “اتمی” به این واقعیت مربوط می شود که این معاملات یا به طور کامل انجام می شوند یا اصلاً انجام نمی شوند.

اگر هر یک از طرفین از انجام کاری که قرار است منصرف شود یا کوتاهی کند، قرارداد لغو می شود و وجوه به طور خودکار به صاحبان آنها بازگردانده می شود.

سوآپ اتمی می تواند به دو روش مختلف اتفاق بیفتد: روی زنجیره و خارج از زنجیره. سوآپ های اتمی روی زنجیره در هر یک از شبکه های ارز (در این مورد، بلاک چین بیت کوین یا لایت کوین) اتفاق می افتد.

از سوی دیگر، سوآپ اتمی خارج از زنجیره روی یک لایه ثانویه انجام می شود. این نوع مبادله اتمی معمولاً بر اساس کانال‌های پرداخت دوطرفه است، مشابه کانال‌های مورد استفاده در شبکه لایتنینگ.

از نظر فنی، بیشتر این سیستم‌های معاملاتی غیرقابل اعتماد مبتنی بر قراردادهای هوشمندی هستند که از امضای چندگانه و قراردادهای هش تایم‌لاک (HTLC) استفاده می‌کنند.

سوآپ اتمی چیست؟

قراردادهای هش تایملاک (HTLC)

در حالی که قراردادهای هش تایم لاک (HTLC) بخش مهمی از شبکه لایتنینگ بیت کوین هستند، آنها همچنین یکی از اجزای کلیدی هستند که مبادلات اتمی را ممکن می کند.

همانطور که از نام آن پیداست، آنها بر اساس دو عملکرد کلیدی هستند: هشلاک و قفل زمانی.

هش‌لاک چیزی است که از خرج کردن وجوه جلوگیری می‌کند مگر اینکه بخشی از داده آشکار شود (کلید آلیس در مثال قبلی).

Timelock تابعی است که تضمین می کند قرارداد فقط در یک بازه زمانی از پیش تعریف شده اجرا می شود.

در نتیجه، استفاده از HTLC ها نیاز به اعتماد را از بین می برد زیرا آنها مجموعه ای خاص از قوانین را ایجاد می کنند که از اجرای جزئی مبادله اتمی جلوگیری می کند.

ادامه مطلب
پروتکل (NEAR) چیست؟

سوآپ اتمی چیست؟

مزایای سوآپ

بزرگترین مزایای سوآپ اتمی همگی به ماهیت غیرمتمرکز آن مربوط می شود. با حذف نیاز به یک مبادله متمرکز یا هر نوع واسطه دیگری، سوآپ های زنجیره ای متقابل را می توان توسط دو (یا چند) طرف بدون نیاز به اعتماد آنها به یکدیگر انجام داد.

همچنین سطح امنیت افزایش یافته است زیرا کاربران نیازی ندارند وجوه خود را به یک صرافی متمرکز یا شخص ثالث بدهند.

در عوض، معاملات می توانند مستقیماً از کیف پول شخصی کاربران انجام شوند.
همچنین، این شکل از معاملات همتا به همتا هزینه های عملیاتی بسیار پایین تری دارد زیرا کارمزد معاملات یا بسیار کم است یا وجود ندارد.

در نهایت، سوآپ اتمی این امکان را برای معاملات بسیار سریع و با درجات بالاتری از قابلیت همکاری فراهم می کند.

به عبارت دیگر، آلت‌کوین‌ها را می‌توان مستقیماً بدون استفاده از بیت‌کوین یا اتریوم به‌عنوان یک سکه واسطه مبادله کرد.

برای خرید بیت کوین و خرید اتریوم کافیست به صرافی آنلاین ایرانی فراچنج farachange.ir مراجعه بفرمایید .

محدودیت ها

برای انجام مبادله اتمی چند شرط وجود دارد که باید رعایت شوند و اینها ممکن است موانعی را برای پذیرش گسترده این تکنیک ایجاد کنند.

به عنوان مثال، برای انجام یک مبادله اتمی، این دو ارز دیجیتال باید بر اساس بلاک چین هایی باشند که الگوریتم هش یکسانی دارند (مانند SHA-256 برای بیت کوین).

همچنین، آنها همچنین باید با HTLC و سایر قابلیت های قابل برنامه ریزی سازگار باشند.

به غیر از آن، مبادله اتمی نگرانی هایی را در مورد حریم خصوصی کاربران ایجاد می کند. این به این دلیل است که مبادلات و تراکنش‌های زنجیره‌ای را می‌توان به سرعت در یک کاوشگر بلاک چین ردیابی کرد و پیوند آدرس‌ها را آسان می‌کند.

یک پاسخ کوتاه مدت به این مشکل استفاده از رمزارزهای متمرکز بر حریم خصوصی به عنوان راهی برای کاهش قرار گرفتن در معرض است.

با این حال، بسیاری از توسعه دهندگان در حال آزمایش با استفاده از امضای دیجیتال در مبادله اتمی به عنوان یک راه حل قابل اعتمادتر هستند.

سوآپ اتمی چیست؟

چرا اهمیت دارند؟

سوآپ های اتمی پتانسیل بالایی برای بهبود فضای ارزهای دیجیتال دارند و هنوز در مقیاس وسیع تری آزمایش نشده اند.

ادامه مطلب
نحوه ساخت و بررسی کیف‌پول متامسک 2

معاملات زنجیره ای در نهایت می تواند بسیاری از مشکلاتی را که بخشی از اکثر صرافی های متمرکز هستند حل کند.

اگرچه این صرافی‌ها تا به امروز سیستم‌های ارزهای دیجیتال را حفظ کرده‌اند، نگرانی‌های متعددی در مورد آنها وجود دارد. برخی از این مسائل عبارتند از:

آسیب پذیری بیشتر: نگه داشتن بسیاری از منابع ارزشمند در یک مکان آنها را در برابر هک آسیب پذیرتر می کند و صرافی های متمرکز اهداف اصلی سرقت های دیجیتال هستند.

سوء مدیریت وجوه و خطای انسانی: صرافی های متمرکز توسط افراد اداره می شود.

اگر کسانی که نقش های مهمی دارند مرتکب اشتباه شوند یا اگر رهبران در مورد عملیات صرافی انتخاب ضعیفی داشته باشند، سرمایه کاربران می تواند به خطر بیفتد.

هزینه های عملیاتی بالاتر: صرافی های متمرکز دارای کارمزدهای برداشت و معاملات بالاتری هستند

ناکارآمدی در مورد تقاضای حجم: زمانی که فعالیت بازار بیش از حد شدید می شود، صرافی های متمرکز اغلب در مقابله با افزایش تقاضای معاملات شکست می خورند و باعث کاهش سرعت سیستم یا آفلاین شدن سیستم می شوند.

مقررات: در اکثر کشورها، مقررات ارزهای دیجیتال از ایده آل فاصله زیادی دارد. هنوز نگرانی های زیادی پیرامون تصویب و مدیریت دولت وجود دارد.

سوآپ اتمی چیست؟

بستن افکار

اگرچه مبادلات اتمی هنوز نسبتاً جدید هستند و مطمئناً محدودیت‌هایی وجود دارد، این فناوری تغییرات قابل توجهی را در رابطه با قابلیت تعامل بلاک چین و قابلیت‌های تجارت متقابل زنجیره ایجاد می‌کند.

به این ترتیب، این تکنیک پتانسیل زیادی برای تأثیرگذاری بر رشد صنعت ارزهای دیجیتال دارد و راه های جدیدی را از نظر تمرکززدایی و نقل و انتقالات پولی همتا به همتا باز می کند.

این احتمال وجود دارد که سوآپ اتمی در آینده نزدیک بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار گیرد، به ویژه در مبادلات غیرمتمرکز.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*