کاربردهای بلاکچین: خدمات بهداشتی – درمانی


ماهان سرجوقیان 15 خرداد 1401 13 دقیقه مطالعه
کاربردهای بلاکچین: خدمات بهداشتی – درمانی

فهرست محتوا

در حالی که شما بیشتر باخرید بیت کوین و خرید ارزهای دیجیتال مرتبط هستید، برای خرید بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال کافیست به صرافی آنلاین و ایرانی فراچنج Farachange.ir مراجعه کنید .

فناوری بلاکچین نیز برای ذخیره و حفاظت از داده ها در طیف وسیعی از صنایع مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

در کنار خیریه و زنجیره تامین، بخش مراقبت های بهداشتی از جمله موارد مورد بحث است. اما چه جنبه هایی از بلاکچین آن را برای مراقبت های بهداشتی مناسب می کند؟

کاربردهای بلاکچین: خدمات بهداشتی - درمانی

مزایای استفاده از بلاک چین در مراقبت های بهداشتی

برخی از ویژگی‌هایی که به بلاکچین های ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهند به عنوان یک رکورد امن تراکنش‌های مالی عمل کنند، برای ذخیره داده‌های پزشکی نیز قابل استفاده هستند.

از آنجایی که اکثر بلاکچین ها به عنوان سیستم های توزیع شده ای طراحی شده اند که فایل ها را از طریق استفاده از رمزنگاری ضبط و محافظت می کنند، برای کسی بسیار دشوار است که داده ها را بدون تأیید سایر مشارکت کنندگان شبکه، مختل یا تغییر دهد.

بنابراین تغییر ناپذیری یکی از ویژگی هایی است که امکان ایجاد پایگاه های اطلاعاتی خراب نشدنی برای پرونده های پزشکی را فراهم می کند.

علاوه بر این، معماری همتا به همتا که در بلاکچین ها استفاده می شود، به تمام نسخه های پرونده بیمار اجازه می دهد تا با انجام به روز رسانی ها، حتی اگر در رایانه های مختلف ذخیره می شوند، با یکدیگر همگام شوند.

در واقع، هر گره شبکه یک کپی از کل بلاکچین را در خود نگه می دارد و آنها به طور منظم برای اطمینان از به روز بودن و معتبر بودن داده ها با هم ارتباط برقرار می کنند. بنابراین، تمرکززدایی و توزیع داده ها نیز جنبه های مهمی هستند.

شایان ذکر است که بلاکچین ها توزیع می شوند اما همیشه غیرمتمرکز (از نظر حاکمیت) نیستند.

عدم تمرکز یک چیز باینری نیست، بنابراین بسته به نحوه توزیع گره ها و معماری کلی، سیستم های توزیع شده ممکن است درجات مختلفی از عدم تمرکز را ارائه دهند.

در زمینه مراقبت های بهداشتی، بلاک چین ها معمولاً به عنوان یک شبکه خصوصی ساخته می شوند، برخلاف شبکه های عمومی که معمولاً به عنوان دفتر کل ارزهای دیجیتال استفاده می شوند.

ادامه مطلب
بلاک چین و ارز دیجیتال

در حالی که هر کسی می تواند بپیوندد و در توسعه یک بلاکچین مشارکت داشته باشد، نسخه های خصوصی نیاز به مجوز دارند و توسط تعداد کمتری گره مدیریت می شوند.

مزایای بالقوه

افزایش امنیت

همانطور که گفته شد، یکی از مهم ترین موارد استفاده از بلاکچین در صنعت مراقبت های بهداشتی، استفاده از فناوری برای ایجاد یک پایگاه داده ایمن و یکپارچه همتا به همتا (توزیع شده) است.

به لطف تغییرناپذیری بلاکچین، فساد داده ها دیگر نباید نگران کننده باشد. از فناوری بلاک چین می توان برای ثبت و ردیابی موثر داده های پزشکی هزاران بیمار استفاده کرد.

برخلاف پایگاه‌های داده سنتی که به یک سرور متمرکز متکی هستند، استفاده از یک سیستم توزیع‌شده امکان تبادل داده با سطوح بالاتر امنیت را فراهم می‌کند، در حالی که هزینه‌های اداری که سیستم فعلی تحمیل می‌کند نیز کاهش می‌دهد.

ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین‌ها همچنین باعث می‌شود که آنها در برابر شکست‌های فنی و حملات خارجی که اغلب اطلاعات ارزشمند را به خطر می‌اندازند، آسیب‌پذیرتر نباشند.

امنیت ارائه شده توسط شبکه های بلاک چین می تواند به ویژه برای بیمارستان هایی مفید باشد که اغلب با حمله هکرها و حملات باج افزار سروکار دارند.

کاربردهای بلاکچین: خدمات بهداشتی - درمانی

قابلیت همکاری

یکی دیگر از مزایای سوابق پزشکی مبتنی بر بلاک چین، توانایی آنها در افزایش قابلیت همکاری بین کلینیک ها، بیمارستان ها و سایر ارائه دهندگان خدمات سلامت است.

تفاوت‌های تکنولوژیکی در سیستم‌های ذخیره‌سازی داده‌ها اغلب اشتراک‌گذاری اسناد را برای سازمان‌ها دشوار می‌کند.

با این حال، بلاک چین ها می توانند این مشکل را با اجازه دادن به طرف های مجاز برای دسترسی به پایگاه داده یکپارچه پرونده های بیماران یا حتی سوابق توزیع دارو حل کنند.

بنابراین، به جای تلاش برای ارتباط با حافظه داخلی یکدیگر، ارائه دهندگان خدمات می توانند روی یک حافظه واحد با هم کار کنند.

کاربردهای بلاکچین: خدمات بهداشتی - درمانی

دسترسی و شفافیت

علاوه بر ساده‌سازی فرآیند اشتراک‌گذاری رکورد، سیستم‌های بلاکچین ممکن است سطح دسترسی و شفافیت بیشتری را در مورد اطلاعات سلامتی خود به بیماران بدهد.

در برخی شرایط، درخواست تایید تغییرات انجام شده در مدارک بیماران می تواند از صحت سوابق اطمینان حاصل کند و در صورت به کارگیری صحیح، این نوع تایید می تواند یک لایه امنیتی اضافی در برابر خطای انسانی و جعل عمدی ایجاد کند.

ادامه مطلب
اِیردراپ چیست؟

مدیریت زنجیره تامین قابل اعتماد

بلاکچین ها می‌توانند روشی قابل اعتماد برای ردیابی داروها در کل فرآیند تولید و توزیع ارائه دهند و در نتیجه مشکل گسترده جعل دارو را کاهش دهند.

در ارتباط با دستگاه‌های اینترنت اشیا که برای اندازه‌گیری عواملی مانند دما استفاده می‌شوند، فناوری بلاکچین نیز می‌تواند برای تأیید شرایط ذخیره‌سازی و حمل و نقل مناسب یا تأیید کیفیت دارو استفاده شود.

حمایت از تقلب در بیمه

بلاک چین همچنین می تواند برای مبارزه با تقلب در بیمه های پزشکی مورد استفاده قرار گیرد، مشکلی که تخمین زده می شود سالانه حدود 68 میلیارد دلار برای سیستم مراقبت های بهداشتی آمریکا هزینه داشته باشد.

سوابق غیرقابل تغییر ذخیره شده در بلاکچین و به اشتراک گذاشته شده با ارائه دهنده بیمه می تواند از برخی از رایج ترین انواع تقلب جلوگیری کند، از جمله صورتحساب رویه هایی که هرگز انجام نشده اند و هزینه خدمات غیرضروری.

کارآزمایی های بالینی استخدام

یکی دیگر از کاربردهای بلاکچین در مراقبت های بهداشتی، بهبود کیفیت و اثربخشی آزمایشات بالینی است.

داده‌های پزشکی روی بلاکچین ها می‌تواند توسط استخدام‌کنندگان آزمایشی برای شناسایی بیمارانی که می‌توانند از داروهای مورد آزمایش سود ببرند، استفاده کنند.

چنین سیستم استخدامی می‌تواند ثبت‌نام کارآزمایی‌های بالینی را تا حد زیادی بهبود بخشد، زیرا بسیاری از بیماران هرگز از آزمایش‌های دارویی مرتبط آگاه نمی‌شوند و بنابراین هرگز فرصتی برای شرکت در آن‌ها به آنها داده نمی‌شود. در حین انجام آزمایشات، می توان از زنجیره بلوکی برای اطمینان از یکپارچگی داده های جمع آوری شده استفاده کرد.

کاربردهای بلاکچین: خدمات بهداشتی - درمانی

محدودیت های بالقوه

اگرچه بلاک چین مزایای بسیاری را هم برای بیماران و هم برای ارائه دهندگان ارائه می دهد، اما هنوز هم باید بر موانعی غلبه کرد تا در نهایت به پذیرش گسترده در بخش پزشکی برسد.

انطباق

با در نظر گرفتن ایالات متحده به عنوان مثال، شرکت های مراقبت های بهداشتی که علاقه مند به پذیرش فناوری بلاک چین هستند، ملزم به رعایت مقررات داده های موجود هستند، مانند قانون قابل حمل و پاسخگویی بیمه سلامت در سال 1996 (HIPAA). در اصل، HIPAA استانداردهایی را برای ذخیره سازی، اشتراک گذاری و حفاظت از داده ها در بخش مراقبت های بهداشتی ترسیم می کند. بنابراین، شرکت‌های مستقر در ایالات متحده برای اینکه کاملاً مطابقت داشته باشند، باید سیستم‌های ثبت بلاک چین سفارشی شده را با ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی و دسترسی محدود به کار گیرند.

ادامه مطلب
مبانی و اموزش بلاک چین

کاربردهای بلاکچین: خدمات بهداشتی - درمانی

هزینه های اولیه و سرعت

در پایان ارائه‌دهنده، راه‌حل‌های بلاک چین احتمالاً شامل سرمایه‌گذاری اولیه بالایی هستند، واقعیتی که مطمئناً از پذیرش گسترده‌تر جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، سیستم های توزیع شده از نظر تراکنش در ثانیه به طور قابل توجهی کندتر از سیستم های متمرکز هستند. یک شبکه بزرگ بلاک چین، با گره های متعدد، در مقایسه با سیستم های متمرکز، احتمالاً به زمان بیشتری برای انتقال و همگام سازی داده ها نیاز دارد. این امر به ویژه برای پایگاه های داده عظیمی که در نهایت نیاز به ذخیره و ردیابی اطلاعات میلیون ها بیمار دارند، نگران کننده است. مشکل برای فایل های تصویری با اندازه بزرگ، مانند توموگرافی کامپیوتری یا اسکن MRI، حتی بدتر خواهد بود.

پیشنهاد اولیه تبادل (IEO) چیست؟

بستن افکار

از ایجاد و به اشتراک گذاری سوابق پزشکی تغییرناپذیر تا افزایش شفافیت در زنجیره تامین دارویی، شبکه های بلاک چین چندین مورد استفاده امیدوارکننده در بخش مراقبت های بهداشتی دارند. اگرچه برخی چالش‌های فنی، لجستیکی و نظارتی وجود دارد، پیاده‌سازی این سیستم‌ها احتمالاً نقش مهمی در آینده ذخیره‌سازی و انتقال داده‌های پزشکی خواهد داشت.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*