پلاسمای اتریوم چیست؟


ماهان سرجوقیان 23 خرداد 1401 10 دقیقه مطالعه
پلاسمای اتریوم چیست؟

فهرست محتوا

مقیاس پذیری یکی از مهمترین نکات مورد توجه بلاک چین اتریوم است. محدودیت‌های فعلی شبکه از نظر ظرفیت و سرعت، مانع از پذیرش آن در مقیاس جهانی می‌شود.

پلاسمای اتریوم توسط ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم و جوزف پون پیشنهاد شد. این مفهوم در آگوست 2017 به عنوان یک تکنیک راه حل مقیاس پذیر برای بلاک چین اتریوم متولد شد.

همراه با Thaddeus Dryja، جوزف پون همچنین مسئول مفهوم شبکه لایتنینگ بود، که یک راه حل مقیاس‌پذیری است که در سال 2015 برای بیت‌کوین پیشنهاد شد.

اگرچه پلاسما و شبکه لایتنینگ هر دو به عنوان راه‌حل‌های مقیاس‌بندی برای بلاک چین‌ها پیشنهاد شدند، اما هر کدام مکانیسم‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

این مقاله به طور خلاصه پلاسمای اتریوم را معرفی می‌کند، اما به خاطر داشته باشید که پلاسما به تنهایی یک پروژه نیست، یک تکنیک مقیاس‌بندی خارج از زنجیره یا چارچوبی برای ساخت برنامه‌های مقیاس‌پذیر است که می‌تواند به روش‌های متفاوتی توسط گروه‌های تحقیقاتی مختلف پیاده‌سازی شود.

صرافی ارز دیجیتال فراچنج (Farachange.ir)بستری مناسب برای خرید بیت کوین و خرید اتریوم با بیش از ۲۰۰۰هزار کاربر برای کاربران فراهم می‌کند .

پلاسمای اتریوم چیست؟

پلاسما چگونه کار می کند؟

ایده اصلی پلاسمای اتریوم ایجاد چارچوبی از زنجیره های ثانویه است که تا حد امکان با زنجیره اصلی (در این مورد، بلاک چین اتریوم) ارتباط و تعامل داشته باشند.

چنین چارچوبی برای عملکرد به عنوان یک درخت بلاک چین طراحی شده است، که به صورت سلسله مراتبی به گونه ای مرتب شده است که می توان زنجیره های کوچکتر متعددی را در بالای زنجیره اصلی ایجاد کرد.

به این زنجیره های کوچکتر، زنجیره های پلاسما یا زنجیره های کودک نیز گفته می شود. توجه داشته باشید که زنجیره های جانبی و زنجیره های پلاسما مشابه هستند، اما یکسان نیستند.

ساختار پلاسما از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند و درختان مرکل ساخته شده است و امکان ایجاد تعداد نامحدودی از زنجیره های فرزند را فراهم می کند – که اساساً کپی های کوچکتری از بلاک چین اتریوم هستند.

در بالای هر زنجیره کودک، زنجیره های بیشتری می توان ایجاد کرد و این همان چیزی است که ساختاری درخت مانند می سازد.

اساسا، هر زنجیره کودک پلاسما یک قرارداد هوشمند قابل تنظیم است که می تواند به گونه ای طراحی شود که به روشی منحصر به فرد کار کند و نیازهای مختلف را برآورده کند.

ادامه مطلب
آوالانچ(آواکس) چیست؟

این بدان معنی است که زنجیره ها می توانند همزیستی داشته باشند و به طور مستقل عمل کنند.

در نهایت، پلاسما این امکان را برای کسب و کارها و شرکت‌ها فراهم می‌کند تا بتوانند راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر را به روش‌های مختلف، با توجه به شرایط و نیازهای خاص خود پیاده‌سازی کنند.

بنابراین، اگر پلاسما با موفقیت توسعه یافته و در شبکه اتریوم پیاده‌سازی شود، زنجیره اصلی کمتر دچار شلوغی می‌شود، زیرا هر زنجیره کودک به گونه‌ای طراحی می‌شود که به روشی متمایز در جهت اهداف خاصی کار کند – که لزوماً با اهداف مرتبط نیستند.

زنجیره اصلی در نتیجه، زنجیر کودک کار کلی زنجیره اصلی را کاهش می دهد.

شواهد تقلب

ارتباط بین زنجیره فرزند و زنجیره ریشه با اثبات تقلب ایمن می شود، بنابراین زنجیره ریشه مسئول حفظ امنیت شبکه و مجازات عوامل مخرب است.

هر زنجیره فرزند مکانیسم‌های خاص خود را برای اعتبارسنجی بلوک‌ها و اجرای خاص ضد تقلب دارد که می‌تواند بر روی الگوریتم‌های اجماع مختلف ساخته شود. متداول ترین آنها Proof of Work، Proof of Stake و Proof of Authority هستند.

اثبات تقلب تضمین می کند که در صورت فعالیت مخرب، کاربران می توانند گره های غیر صادقانه را گزارش کنند، از وجوه خود محافظت کنند و از تراکنش (که شامل تعامل با زنجیره اصلی است) خارج شوند.

به عبارت دیگر، اثبات تقلب به‌عنوان مکانیزمی استفاده می‌شود که از طریق آن یک زنجیره کودک پلاسما شکایتی را به زنجیره اصلی خود یا به زنجیره ریشه ارسال می‌کند.

MapReduce

کاغذ سفید Plasma همچنین یک کاربرد بسیار جالب از محاسبات MapReduce را ارائه می دهد. اساساً MapReduce مجموعه ای از توابع است که در سازماندهی و محاسبه داده ها در چندین پایگاه داده بسیار مفید است.

در زمینه پلاسما، این پایگاه‌های داده زنجیره‌های بلوکی هستند و ساختار درخت مانند زنجیره‌ها به MapReduce اجازه می‌دهد تا به عنوان راهی برای تسهیل راستی‌آزمایی داده‌ها در درخت زنجیره‌ها استفاده شود، که کارایی شبکه را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

مشکل خروج انبوه

یکی از اصلی‌ترین نکات مورد توجه پلاسما، مشکل خروج انبوه است، که به سناریویی اشاره دارد که در آن بسیاری از کاربران سعی می‌کنند همزمان از زنجیره پلاسما خارج شوند، زنجیره ریشه را سیل کرده و باعث ازدحام شبکه می‌شود.

ادامه مطلب
فناوری بلاک چین چگونه کار میکند

این می‌تواند در اثر فعالیت‌های کلاه‌برانگیز، حملات شبکه، یا هر نوع شکست مهم دیگری که یک زنجیره کودک پلاسما، یا گروهی از زنجیره‌ها ممکن است ایجاد کند، ایجاد شود.

پلاسمای اتریوم چیست؟

بستن افکار

پلاسما اساساً یک راه حل خارج از زنجیره است که با ایجاد ساختاری درخت مانند از زنجیره های متعدد کوچکتر، تلاش می کند تا عملکرد کلی شبکه اتریوم را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

این زنجیره‌ها کار زنجیره اصلی را کاهش می‌دهند، که می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را در هر ثانیه انجام دهد.

یک مدل سلسله مراتبی از بلاک چین های مرتبط که توسط پلاسما پیشنهاد شده است، پتانسیل بالایی دارد و در حال حاضر توسط گروه های تحقیقاتی متعددی در حال آزمایش است.

با توسعه مناسب، پلاسما احتمالاً کارایی بلاک چین اتریوم را افزایش می‌دهد و چارچوب بهتری برای استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کند.

علاوه بر این، این ایده ممکن است توسط سایر شبکه‌های ارزهای دیجیتال به عنوان راهی برای جلوگیری از مشکلات مقیاس‌پذیری در آینده، اقتباس و اجرا شود.

‏Ethereum Plasma یک پروژه منبع باز است و مخزن عمومی آن را می توان در GitHub آنها یافت. علاوه بر اتریوم، بسیاری از ارزهای دیجیتال و مخازن GitHub دیگر در حال حاضر با پلاسما کار می کنند.

چند نمونه عبارتند از OmiseGO، Loom Network و FourthStateLabs.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*