نهنگ بازار ارزهای دیجیتال چیست؟


ماهان سرجوقیان 8 تیر 1401 8 دقیقه مطالعه
نهنگ بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

فهرست محتوا

نهنگ بازار ارزهای دیجیتال یا cryptocurrency whales که بیشتر به آن وال یا فقط “نهنگ” می گویند، یک اصطلاح جامع ارزهای دیجیتال است که به افراد یا نهادهایی اطلاق می شود که مقادیر زیادی ارز دیجیتال را در اختیار دارند. نهنگ ها به اندازه کافی ارز دیجیتال دارند که پتانسیل دستکاری در ارزش گذاری رمزارز ها را دارند.

دستیابی به وضعیت نهنگ در فضای ارزهای دیجیتال ذهنی است. در بیشتر موارد، به نظر می رسد نهنگ ها بیش از 10 درصد از تعداد کل ارز دیجیتال خاص را تشکیل می دهند.

آشنایی با نهنگ ها

دارندگان ارزهای دیجیتال بزرگ نهنگ نامیده می شوند زیرا آنها در مقایسه با ماهی های کوچکتر در اقیانوس ارزهای دیجیتال بسیار بزرگ هستند. طبق آمار چهار کیف پول بیت کوین 3.49 درصد از کل خرید بیت کوین در گردش را در ماه می 2022 در اختیار داشتند و 100 کیف پول برتر حدود 15.36 درصد از کل بیت کوین را در اختیار داشتند.

این حساب‌های بزرگ به‌خوبی توسط جامعه ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاران نظارت می‌شوند. اگر هر یک از 100 کیف پول برتر خرید و فروش ارزدیجیتال انجام دهند، به محض وقوع، از طریق وب سایت Whale Alert و حساب توییتر به صورت عمومی اعلام می شوند.

تاثیر نهنگ بر نقدینگی

از آنجایی که نهنگ‌ها کیف پول‌های پرمخاطبی هستند، می‌توانند برای ارزهای دیجیتال به دلیل تمرکز ثروت، مشکل ساز شوند، به خصوص اگر در حسابی بی حرکت باشند. وقتی کوین ها به جای استفاده در یک حساب قرار می‌گیرند، نقدینگی آن ارز دیجیتال خاص را کاهش می‌دهد زیرا کوین های کمتری از آن ارزدیجیتال در دسترس است.

نهنگ بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

تاثیر نهنگ بر قیمت

نهنگ‌ها همچنین می‌توانند نوسانات قیمت را افزایش دهند، به خصوص زمانی که مقدار زیادی ارز دیجیتال را در یک تراکنش جابه‌جا می‌کنند. به عنوان مثال، اگر نهنگ و ‌مالکی بخواهد فروش اتریوم داشته باشد ، کمبود نقدینگی و حجم تراکنش بزرگ فشار نزولی بر قیمت اتریوم ایجاد می کند زیرا سایر فعالان بازار معامله را مشاهده می کنند.

معنای نهنگ های ارزدیجیتال برای سرمایه گذاران چیست؟

شرایط بسیاری وجود دارد که در آن شخصی با مقدار زیادی ارز دیجیتال می تواند دارایی های خود را جابجا کند. لازم به ذکر است که حرکت همیشه به این معنا نیست که نهنگ در حال فروش دارایی خود است. آنها می توانند ارزدیجیتال خودرا جابه جا و کیف پول یا صرافی را تغییر دهند یا خرید بزرگی انجام دهند.

ادامه مطلب
 بلاک چین و‌ دیتابیس ( پایگاه داده) چه تفاوت هایی دارند؟ (2)

گاهی اوقات، نهنگ‌ها ممکن است سعی کنند ارز‌های دیجیتال خود را در مدت زمان طولانی‌تری به مقدار کمتری بفروشند تا توجه را به خود جلب نکنند، آنها می‌توانند باعث ایجاد انحراف در بازار شوند و به طور غیرمنتظره‌ای قیمت را بالا یا پایین کنند. به همین دلیل است که سرمایه گذاران آدرس های نهنگ های شناخته شده را تماشا می کنند تا تعداد معاملات را همراه با ارزش آنها جستجو کنند.

اگر یک سرمایه گذار ارزهای دیجیتال هستید، ایده خوبی است که به کارهایی که نهنگ ها انجام می دهند توجه کنید. با این حال، حرکت لزوماً به این معنی نیست که باید وحشت کنید. بسیاری از نهنگ‌ها صاحبان مشاغلی هستند که سرمایه‌گذاری زیادی روی ارزهای دیجیتال انجام داده‌اند.

شما میتوانید از طریق سایت و یا اپلیکیشن صرافی ارزدیجیتال حجم خرید و فروش های بزرگی که به نهنگ ها اختصاص دارد مشاهده کنید.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*