Ouroboros چیست؟


ماهان سرجوقیان 10 شهریور 1401 5 دقیقه مطالعه
Ouroboros چیست؟

فهرست محتوا

Ouroboros شبکه ی بلاکچین ارزدیجیتال کاردانو است.

در ابتدا، Ouroboros با فرضیات محیطی ایده آل توسعه یافت، سپس به تدریج در پیاده سازی های بعدی حذف شدند تا آن را با یک محیط واقعی تطبیق دهند.

در Ouroboros زمان به اسلات‌هایی که طول آن 20 ثانیه است و دوره‌هایی که مجموعه‌ای از اسلات‌ها با طول تقریباً پنج روز هستند تقسیم می‌شود.

در هر شکاف زمانی، پروتکل یک Slot Leader(رهبر اسلات) را انتخاب می‌کند که این فرصت را دارد که در فرایند اضافه کردن یک بلوک به بلاکچین کمک کند.

‏Slot Leader، تراکنش های معلق فعلی را در یک بلوک جدید بسته بندی می کند، بلوک را تایید می کند، آن را به طولانی ترین زنجیره دریافتی اضافه می کند و به شبکه می فرستد.

سپس Leader شکاف بعدی زنجیره را دریافت کرده و فرآیند را تکرار می کند.

انتخاب Slot Leader و تایید کندگاندر Ouroboros به صورت تصادفی و براساس قرعه کشی انجام می شود.

نحوه انجام این قرعه‌کشی یک موضوع حیاتی برای امنیت بلاک چین است، زیرا فرد سودجو که موفق می‌شود بر روند انتخابات به نفع خود تأثیر بگذارد، می‌تواند با انتخاب مجدد خود به عنوان Slot leader، فرایند بلاک‌چین را به خطر بیاندازد.


Ouroboros به توابع تصادفی قابل تأیید (VRF) برای معرفی تصادفی بودن انتخاب شوندگان متکی است.

‏VRF ها به بازیکنان این امکان را می دهند که یک قرعه کشی را به صورت محلی و خصوصی (با استفاده از یک کلید مخفی) اجرا کنند که یک عدد تصادفی را خروجی می کند.

اگر عدد تصادفی زیر یک آستانه مشخص باشد، بازیکن به عنوان Slot Leader انتخاب می شود.

این آستانه مشخص به گونه ای محاسبه می شود که هر چه سهم بازیکن بیشتر باشد، احتمال پیشروی در اسلات بیشتر می شود.

عکس های فوری به طور منظم در پایان هر دوره گرفته می شود و توزیع سهام در مقطع زمانی خاص ثبت می شود.

بازیکنانی که در قرعه‌کشی برنده می‌شوند، مدرکی مبنی بر Leader بودن به دست می‌آورند که می‌توانند از آن برای نمایش عمومی استفاده کنند.

با استفاده از کلید عمومی مربوطه می توان آن را تأیید کرد.

از آنجایی که قرعه کشی به صورت محلی و مستقل توسط بازیکنان انجام می شود، این امکان وجود دارد که یک یا چندین Slot Leaderبه طور همزمان انتخاب نشود ، این منجر به بلوک های خالی یا فورک های موقت می شود که بعداً برطرف می شوند.

ادامه مطلب
اثبات مفهوم (POC) چیست؟

پس از بسته بندی تراکنش های معلق فعلی در یک بلوک، Leader با استفاده از کلید خصوصی خود بلوک را امضا می کند.

این شبکه نشان می دهد که بلاک در واقع توسط Slot Leader برای از بین بردن خطری که مهاجمانی که در اختیار دارند ایجاد شده است.

تاییدکنندگان چگونه باعث تکامل می شوند؟

کلید امضا پس از امضا تکامل می یابد، یعنی کلید جدید تولید می شود که به کلید قبلی مرتبط است، در حالی که کلید قبلی حذف شده است و عملا نمی توان از آن استخراج کرد.

بدین ترتیب،حمله کنندگان به شبکه بلاک چین که کلیدهای خصوصی را خراب می کنند فقط می توانند در زیر کلید فعلی و آتی امضای تایید کنندگان تراکنش را جعل کنند نه یک کلید امضای قبلی که قبلاً به روز شده است و بنابراین بلوک های تسویه شده دستکاری نمی شوند.

‏Ouroboros بر این مفهوم استوار است که اجتناب ناپذیر است و امنیت را تضمین می کند تا زمانی که سهام شبکه در آن باشد.

در حالی که Slot Leader از پروتکل پیروی می کنند و یک تک اضافه می کنند شرکت کنندگان باید در آستانه مناسبی قرار داشته باشند، به طوری که «در هر مقطع زمانی، همه شرکت کنندگان دارای یک نمای ثابتی از بلوک‌ها باشد»
هدف پروتکل این است که زمان تایید را مسدود کند.

این بدان معنی است که با سطح بالایی از امنیت تراکنش را نمی توان برگرداند، یا به عبارت دیگر، پیشوندی که با قطع شدن این زنجیره به دست می آید.

این خاصیت از بلاک چین که به صورت صادقانه شرکت کنندگان همیشه بر روی یک پیشوند مشترک از زنجیره توافق دارند را سازگاری می نامند.

یک از ویژگی های مهم دیتا بیس بلاک چین در Ouroboros ویژگی Liveness است که تضمین می کند یک تراکنش صادقانه و درست ایجاد شده و در نهایت پس از تسویه حساب بر روی بلاک چین تسویه خواهد شد.

هر دیتا بیسی که در آن تراکنش های صادقانه ایجاد شده پذیرفته شده و غیرقابل تغییر می شود.

نمونه ای از Ouroboros

ارزدیجیتال کاردانو (Cardano) از شبکه ی بلاک چین Ouroboros استفاده می کند ، برای خرید ارزدیجیتال کاردانو هم به وسیله خرید تتر و هم از طریق خرید به صورت ریالی می توانید از طریق سایت و اپلیکیشن صرافی ارزدیجیتال اقدام‌کنید.

ادامه مطلب
بهترین‌ پروژه های Yield Farming ( فارمینگ بهره) در سال 2022
Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*