رابطه بین بلاک چین و وب 3 چیست؟


ماهان سرجوقیان 21 آبان 1401 12 دقیقه مطالعه
رابطه بین بلاک چین و وب 3 چیست؟

فهرست محتوا

اینترنت از وب 1.0 “فقط خواندنی” به وضعیت فعلی وب 2.0 تکامل یافته است که اغلب به عنوان مشارکتی و اجتماعی توصیف می شود. اکنون، ما به تدریج به سمت فاز بعدی اینترنت، Web 3.0، که اغلب به سبک Web3 در فضای دارایی دیجیتالی می‌گویند، حرکت می‌کنیم. Web3 این وعده را دارد که به مردم اجازه می دهد به صورت دیجیتالی مالکیت داشته باشند، به راحتی معاملات آنلاین انجام دهند و کنترل بیشتری بر داده های شخصی خود داشته باشند. اکوسیستم های بلاک چین و کریپتو در حال حاضر محصولات فعالی برای Web3 دارند. به عنوان مثال، کاربران می توانند پرداخت های همتا به همتا (P2P) انجام دهند و اقلام دیجیتالی را با کیف پول ارز دیجیتال جمع آوری کنند. بسیاری از پروژه های مبتنی بر بلاک چین بر اساس طراحی غیرمتمرکز هستند و به هر کسی اجازه استفاده از آنها را می دهند. مقدمه دارایی‌های دیجیتال می‌توانند به بخش ذاتی Web3 تبدیل شوند – اینترنت جدیدی که انتظار می‌رود آسیب‌های وب فعلی مانند تمرکز قدرت در دست چند پلتفرم متمرکز رسانه‌های اجتماعی و بهره‌برداری از داده‌های شخصی کاربران را برطرف کند. ماهیت غیرمتمرکز و بدون مجوز بلاک چین ها در توزیع قدرت ارتباطی به جای اعطای آن به مقامات مرکزی موثر است. در حالی که دارایی های دیجیتال پرداخت های دیجیتال بومی را به Web3 می آورند، می توانند به عنوان توکن های برنامه ریزی شده برای ایفای طیف گسترده ای از نقش ها در سیستم های اقتصادی دیجیتال عمل کنند. بلاک چین و کریپتو همچنین می توانند وب 3 را از طریق سازمان های مستقل غیرمتمرکز (DAO) جامعه محورتر کنند.

تفاوت Web 2 با Web3

مراحل اصلی تکامل اینترنت اغلب به صورت فازهای کیفی متفاوت با نام‌های Web1، Web2 و Web3 نشان داده می‌شوند. در عصر Web1، کاربران نمی‌توانستند داده‌های آنلاین را تغییر دهند یا محتوای خود را در وب‌سایت‌هایی که با آنها در تعامل بودند آپلود کنند. اینترنت در آن زمان شامل صفحات HTML ایستا بود که تجربیات ساده و یک طرفه مانند خواندن انجمن های اطلاعاتی را امکان پذیر می کرد. ‏Web2 اجازه مصرف محتوا و تعامل ساده را می داد. سپس، Web2 به تدریج به عنوان یک اینترنت تعاملی تر ظاهر شد که در آن کاربران بیشتر درگیر تولید محتوای خود بودند. از آنجایی که این شیوه های تعاملات آنلاین عمدتاً توسط پلتفرم های رسانه های اجتماعی تسهیل می شد، Web2 شاهد ظهور انواع جدیدی از غول های فناوری متمرکز بود. اکوسیستم فعلی Web2 دوباره در حال تغییر است، زیرا بسیاری از نارسایی های آن آشکار می شود. به عنوان مثال، کاربران اینترنت بیشتر نگران ردیابی و مالکیت داده ها و همچنین مسائل سانسور شده اند. قدرت شرکت های متمرکز به ویژه زمانی قابل توجه است که آنها شروع به استفاده از آن برای ممنوع کردن کاربران و سازمان های خاص از پلت فرم های خود کردند. شرکت‌های Web2 همچنین از داده‌ها برای نگه داشتن کاربران در وب‌سایت‌های خود و ایجاد تبلیغات هدفمند برای منافع اشخاص ثالث استفاده می‌کنند. چنین انگیزه‌های اقتصادی می‌تواند چنین شرکت‌هایی را به سمتی سوق دهد که به نفع کاربران نباشد. چشم انداز Web3 گام بعدی به سوی اینترنت بهتر است. وعده‌های اصلی آن شامل ساختن پلتفرم‌های آنلاین غیرمتمرکز، غیرقابل اعتماد و بدون مجوز است. همچنین می‌تواند مالکیت دیجیتال، پرداخت‌های بومی دیجیتال و مقاومت در برابر سانسور را به عنوان استاندارد جدیدی از محصولات و خدمات وب ایجاد کند. بلاک چین و کریپتو کاملاً برای تبدیل شدن به فناوری‌های ضروری Web3 قرار دارند، زیرا ذاتاً غیرمتمرکز هستند و به هر کسی اجازه می‌دهند اطلاعات را در زنجیره ثبت کنند، دارایی‌ها را توکن کنند و هویت‌های دیجیتالی ایجاد کنند.

ادامه مطلب
تأثیرات رمز ارز ها و تسهیل‌ در جهانی شدن‌ کسب‌وکارهای داخل و بهبود‌ صادرات غیر نفتی

چگونه بلاک چین و رمزارز در اخلاق وب 3 قرار می گیرند؟

عدم تمرکز همانطور که در بالا ذکر شد، یکی از مشکلات اصلی Web2 تمرکز قدرت و داده در دست چند بازیگر اصلی است. بلاک چین و کریپتو می توانند وب 3 را با تسهیل توزیع گسترده تر اطلاعات و قدرت غیرمتمرکز کنند. Web3 می تواند از دفتر کل توزیع شده عمومی مبتنی بر بلاک چین استفاده کند تا شفافیت و تمرکززدایی بیشتر را فراهم کند. عدم مجوز: پروژه های مبتنی بر بلاک چین سیستم های اختصاصی شرکت های سنتی را با کدهای در دسترس جایگزین می کنند. ماهیت بدون مجوز برنامه های ساخته شده بر روی بلاک چین به هر کسی در سراسر جهان اجازه می دهد بدون محدودیت به آنها دسترسی داشته باشد و با آنها تعامل داشته باشد. بی اعتمادی: بلاک چین و کریپتو نیاز به اعتماد به هر شخص ثالثی مانند یک بانک یا یک واسطه را از بین می برند. کاربران Web3 می توانند بدون نیاز به اعتماد به هیچ نهادی غیر از خود شبکه تراکنش کنند. ریل های پرداخت: ارزهای دیجیتال می توانند به عنوان زیرساخت پرداخت دیجیتالی بومی Web3 عمل کنند. دارایی های دیجیتال به طور بالقوه می توانند زیرساخت پرداخت گران و حجیم Web2 را بهبود بخشند، زیرا آنها واقعاً بدون مرز هستند و نیازی به واسطه ندارند.  مالکیت: Crypto در حال حاضر ابزارهایی مانند کیف پول های ارز دیجیتال خودسرانه ارائه می دهد که به کاربران اجازه می دهد وجوه خود را بدون واسطه ذخیره کنند. کاربران همچنین می توانند کیف پول ها را به برنامه های غیرمتمرکز متصل کنند تا از وجوه خود به طرق مختلف استفاده کنند یا اقلام دیجیتال خود را به نمایش بگذارند. هر کسی می تواند با استفاده از یک دفتر کل عمومی شفاف مالکیت این وجوه و اقلام را تأیید کند.  مقاومت در برابر سانسور: بلاک چین ها به گونه ای طراحی شده اند که در برابر سانسور مقاوم باشند، به این معنی که هیچ طرفی نمی تواند رکورد تراکنش ها را به طور یکجانبه تغییر دهد. هنگامی که رکورد به بلاک چین اضافه شد، حذف آن تقریبا غیرممکن است. این ویژگی می‌تواند به حفظ همه نوع گفتار از سانسور دولتی و شرکت‌ها کمک کند.

ادامه مطلب
بلاک چین عمومی ضد انحصاری

آیا بلاک چین و کریپتو برای Web3 ضروری هستند؟

‏Web3 ممکن است به فناوری‌هایی متکی باشد که به بلاک چین یا ارزهای دیجیتال مرتبط نیستند. به عنوان مثال، فناوری هایی مانند واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)، اینترنت اشیا (IoT) و متاورس ممکن است برای عصر جدید اینترنت نیز ضروری باشند.  در حالی که بلاک چین می‌تواند بیشتر در بخش زیرساخت Web3 عمل کند، این فناوری‌ها و راه‌حل‌ها می‌توانند به همه‌جانبه‌تر کردن اینترنت و اتصال به دنیای واقعی کمک کنند. اینترنت اشیاء می‌تواند دستگاه‌های مختلف را از طریق اینترنت به هم متصل کند، در حالی که واقعیت افزوده می‌تواند عناصر بصری دیجیتال را در دنیای واقعی جاسازی کند، و VR می‌تواند محیط‌های تولید شده توسط رایانه را ایجاد کند که با مواردی که به عنوان دارایی‌های دیجیتال نشان داده می‌شوند، پر شود. در نهایت، مقیاس‌بندی و گردآوری این فناوری‌ها می‌تواند یک متاورس یکپارچه را به واقعیت Web3 تبدیل کند. کریپتو می‌تواند ریل‌های پرداخت بومی دیجیتال و موارد دیگر را فراهم کند.  توکن های Utility می توانند طیف وسیعی از موارد استفاده ضروری برای Web3 را باز کنند. همچنین، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) می‌توانند به تأیید هویت و مالکیت در قلمرو دیجیتالی کمک کنند، به گونه‌ای که کنترل کاربران بر داده‌های شخصی‌شان به خطر نیفتد.  

‏Web3 با رمزارز و بلاک چین چگونه خواهد بود؟

فناوری بلاک چین می تواند به یکی از پایه های Web3 تبدیل شود، اما کاربران ممکن است حتی متوجه آن نشوند.  اگر برنامه‌های کاربردی ساخته شده بر روی بلاک چین کاربرپسند و شهودی باشند، مردم به زیرساخت‌های زیربنایی فکر دیگری نمی‌کنند – درست مانند اینکه ما به ندرت سرورهای داده و پروتکل‌های اینترنتی را که برای پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی که روزانه استفاده می‌کنیم، در نظر می‌گیریم. ‏NFT ها می توانند کاربران را قادر سازند تا اقلام دیجیتالی کلکسیونی را به سایر کاربران نمایش دهند و به ایجاد و حفظ هویت دیجیتال منحصر به فرد خود کمک کنند.  آنها همچنین می توانند اهداف عملکردی دیگری مانند پشتیبانی از بسیاری از فرآیندهای کلیدی در بازی های آنلاین را انجام دهند. بلاک چین و کریپتو می‌توانند روشی را که کاربران Web3 برای هماهنگی و اجرای اقدامات جمعی از طریق سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) انجام می‌دهند، تغییر دهند. DAO به افراد قدرت می‌دهد تا حول یک منافع مشترک بدون یک مرجع تصمیم‌گیری مرکزی سازماندهی کنند.  در عوض، دارندگان توکن رای می‌دهند تا بهترین مسیر عمل را با هم تعیین کنند. علاوه بر این، تمام فعالیت ها و آرا در یک بلاک چین قابل مشاهده است. بنابراین، DAO ها می توانند Web3 را غیرمتمرکزتر، شفاف تر و جامعه محورتر کنند. فراچنج که یک صرافی ایرانی است که با بیش از ۴۰۰ارز دیجیتال میتوانید اقدام به خرید بیتکوین ،خرید تتر ،خرید اتریوم و … کنید .. به این ترتیب، می توانید ابتدا سیستم معاملاتی خود را بدون ریسک پول واقعی تست کنید.

ادامه مطلب
توکن های حکومت دار چیست؟

بستن افکار

‏Web3 ممکن است مشکلات بزرگ اینترنت امروزی را حل کند و قدرت غول های فناوری را به حداقل برساند. با این حال، هنوز هم تا حد زیادی یک چشم انداز آرمانی است تا واقعیت ملموس. با این حال، فناوری‌هایی که احتمالاً زیربنای تکرار بعدی وب خواهند بود، واقعاً در حال توسعه هستند. بلاک چین و کریپتو اغلب جزو فناوری‌هایی هستند که به احتمال زیاد آغازگر انقلاب Web3 هستند، زیرا برای تسهیل تعاملات غیرمتمرکز، بدون مجوز و بدون اعتماد طراحی شده‌اند. علاوه بر این، فناوری بلاک چین و دارایی‌های دیجیتال با سایر مؤلفه‌های کلیدی وب – مانند AR، VR، و اینترنت اشیا – رقابت نمی‌کنند، زیرا احتمالاً در صورت ترکیب با یکدیگر، امیدوارکننده‌ترین راه‌حل‌ها را به همراه خواهند داشت.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*