KYC (مشتری خود را بشناسید) چیست؟


ماهان سرجوقیان 21 آبان 1401 10 دقیقه مطالعه
KYC (مشتری خود را بشناسید) چیست؟

فهرست محتوا

چک های «مشتری خود را بشناسید» (KYC) به ارائه دهندگان خدمات مالی نیاز دارد تا مشتریان خود را شناسایی و تأیید کنند. این به عنوان بخشی از تلاش‌های انطباق با مبارزه با پولشویی/مبارزه با تامین مالی تروریسم (AML/CFT) برای مبارزه با جرایم مالی و اطمینان از دقت نظر مشتری انجام می‌شود. ‏KYC با جمع آوری و تأیید اطلاعات مشتری به طور فعال با فعالیت های مجرمانه مبارزه می کند. این چک‌ها اعتماد را در صنعت بهبود می‌بخشد و به ارائه‌دهندگان خدمات مالی کمک می‌کند تا ریسک‌های خود را مدیریت کنند. KYC در صرافی های ارزهای دیجیتال رایج شده است. با این حال، برخی از منتقدان می گویند که جنبه های ناشناس بودن و عدم تمرکز را از بین می برد که کریپتو به آن معروف است. 

مقدمه

‏KYC یک الزام قانونی رایج است که ارائه دهندگان خدمات مالی موظف به انجام آن هستند. این چک ها در درجه اول با تامین مالی و پولشویی از فعالیت های غیرقانونی مبارزه می کنند. KYC یک معیار کلیدی در مقررات ضد پولشویی است که آن را به یک محافظ ایمنی مهم برای ارزهای رمزنگاری شده تبدیل می کند. موسسات مالی و ارائه دهندگان خدمات مانند فراچنج farachange به طور فزاینده ای مجبور به اجرای روش های KYC قوی برای محافظت از مشتریان و دارایی های آنها هستند.  

‏KYC چیست؟

 اگر حسابی با یک صرافی ارز دیجیتال باز کرده اید، احتمالاً باید یک چک KYC را تکمیل کنید. KYC از ارائه دهندگان خدمات مالی می خواهد که اطلاعاتی را برای تأیید هویت مشتریان خود جمع آوری کنند. برای مثال، این می تواند از طریق شناسایی رسمی یا صورت حساب بانکی باشد. مانند مقررات AML، سیاست های KYC به مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم، کلاهبرداری و انتقال غیرقانونی وجوه کمک می کند. ‏KYC معمولا یک رویکرد پیشگیرانه به جای واکنشی است. اکثر ارائه دهندگان خدمات مالی قبل از اینکه بتوانند تراکنش های مالی را انجام دهند، جزئیات مشتری را در فرآیند ورود به سیستم دریافت می کنند. در برخی موارد، حساب‌ها را می‌توان بدون KYC ساخت، اما عملکرد آنها محدود است. به عنوان مثال، بایننس به کاربران اجازه می دهد حساب باز کنند، اما تا زمانی که KYC تکمیل نشود، معاملات را محدود می کند. هنگام تکمیل KYC، ممکن است از شما خواسته شود موارد زیر را ارائه دهید:شناسه دولتیگواهینامه رانندگیگذرنامه جدای از تأیید هویت مشتری، تأیید مکان و آدرس مشتری نیز مهم است. مدارک هویتی شما اطلاعات اولیه ای مانند نام و تاریخ تولد شما را ارائه می دهد، اما برای مثال برای ایجاد اقامتگاه مالیاتی شما به اطلاعات بیشتری نیاز است. احتمالاً باید بیش از یک مرحله از KYC را تکمیل کنید. ارائه دهندگان خدمات مالی اغلب نیاز دارند تا هویت مشتریان خود را در فواصل زمانی منظم مجدداً تأیید کنند. 

ادامه مطلب
 امنیت‌ در بیت‌کوین

چه کسی انطباق با KYC را تنظیم می کند؟

 مقررات KYC بر اساس کشور متفاوت است، اما همکاری بین المللی در مورد اطلاعات اولیه مورد نیاز وجود دارد. در ایالات متحده، قانون رازداری بانکی و قانون میهن پرستان 2001، اکثر فرآیندهای AML و KYC را که امروزه دیده می شود، ایجاد کردند. اتحادیه اروپا و کشورهای آسیا-اقیانوسیه مقررات خود را تدوین کرده اند، اما همپوشانی های زیادی با ایالات متحده وجود دارد. دستورالعمل ضد پولشویی اتحادیه اروپا (AMLD) و مقررات PSD2 چارچوب اصلی را برای کشورهای اتحادیه اروپا فراهم می کند. در سطح جهانی، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) همکاری های چند ملیتی را در زمینه شرایط نظارتی هماهنگ می کند. 

چرا به KYC در کریپتو نیاز داریم؟

به دلیل ماهیت نام مستعار ارز دیجیتال، اغلب برای شستشوی وجوه غیرقانونی و فرار مالیاتی استفاده می شود.بهبود مقررات ارزهای دیجیتال شهرت آن را بهتر می کند و اطمینان می دهد که مالیات ها در جایی که باید پرداخت شود. سه دلیل کلیدی وجود دارد که چرا چک های KYC در صنعت ارزهای دیجیتال مورد نیاز است:1. تراکنش های بلاک چین برگشت ناپذیر هستند.اگر اشتباهی مرتکب شوید هیچ مدیری وجود ندارد که به شما کمک کند، به این معنی که وجوه را می‌توان دزدید یا جابه‌جا کرد و قابل بازیابی نیست.2. کریپتوکارنسی نسبتاً ناشناس (مستعار) است. برای باز کردن کیف پول رمزنگاری نیازی به ارائه هیچ گونه اطلاعات شخصی ندارید.3. مقررات هنوز در مورد مالیات و قانونی بودن کریپتو در بسیاری از کشورها نامشخص است. اگرچه KYC زمان لازم برای راه اندازی یک حساب کاربری را افزایش می دهد، اما مزایای واضحی دارد. مشتری معمولی لزوما نمی تواند آنها را ببیند، اما KYC تأثیر قابل توجهی در ایمن نگه داشتن سرمایه شما و مبارزه با جرم و جنایت دارد. 

مزایای KYC چیست؟

مزایای KYC همه آشکار نیستند. با این حال، بسیار بیشتر از مبارزه با کلاهبرداری است و می تواند سیستم مالی را به طور کلی بهبود بخشد: 1. وام دهندگان می توانند با تعیین هویت و سابقه مالی مشتری، به راحتی ریسک خود را ارزیابی کنند. این فرآیند منجر به وام دهی مسئولانه تر و مدیریت ریسک می شود. 2. با سرقت هویت و انواع دیگر کلاهبرداری های مالی مبارزه می کند.3. خطر وقوع پولشویی را در وهله اول به عنوان یک اقدام پیشگیرانه کاهش می دهد.4. اعتماد، امنیت و پاسخگویی ارائه دهندگان خدمات مالی را بهبود می بخشد.  این شهرت بر صنعت مالی به عنوان یک کل اثر ضربه‌ای دارد و می‌تواند سرمایه‌گذاری را تشویق کند. 

ادامه مطلب
اِیردراپ چیست؟

‏KYC و تمرکززدایی

  ارزهای دیجیتال از ابتدا بر تمرکززدایی و رهایی از واسطه ها متمرکز بوده اند. همانطور که گفته شد، هر کسی می تواند یک کیف پول بسازد و رمزنگاری را بدون نیاز به ارائه جزئیات در مورد خود نگه دارد. با این حال، دقیقاً به همین دلایل، رمزارز به روشی محبوب برای پولشویی تبدیل شده است.  دولت‌ها و تنظیم‌کننده‌ها معمولاً از صرافی‌ها می‌خواهند تا بررسی‌های KYC را روی مشتریان خود انجام دهند. در حالی که اجرای KYC اجباری برای کیف پول های کریپتو بسیار دشوار است، خدماتی که فیات را به کریپتو مبادله می کنند مناسب تر هستند. برخی از سرمایه گذاران به صورت سفته بازانه به ارزهای رمزنگاری شده علاقه مند هستند و برخی دیگر به طور فعال تری از ارزش های اصلی و کاربرد آنها قدردانی می کنند. 

استدلال علیه KYC

 ‏KYC مزایای آشکار خود را دارد، اما هنوز برای برخی از منتقدان بحث برانگیز است. استدلال علیه KYC به دلیل تاریخچه و پیشینه آن در دنیای ارزهای دیجیتال رایج تر است.  به طور معمول، بیشتر انتقادات آن ناشی از مسائل مربوط به حریم خصوصی و هزینه است: 1. هزینه اضافی مربوط به انجام بررسی های KYC است که اغلب از طریق کارمزد به مشتری منتقل می شود. 2. برخی از افراد مدارک مورد نیاز برای چک های KYC را ندارند یا شاید آدرس ثابتی ندارند. این امر دسترسی آنها به برخی خدمات مالی را دشوار می کند. 3. ارائه دهندگان خدمات مالی غیرمسئول ممکن است امنیت داده ها را نداشته باشند و هک می تواند منجر به سرقت داده های خصوصی شما شود. 4. برخی استدلال می کنند که این برخلاف تمرکززدایی ارزهای دیجیتال است. 

بستن افکار

فرآیندهای KYC یک استاندارد صنعتی برای خدمات مالی و مبادلات ارز دیجیتال هستند. این یکی از مهمترین وظایف در مبارزه با پولشویی و سایر جرایم است. چک های KYC می توانند آزاردهنده به نظر برسند، اما امنیت زیادی را فراهم می کنند. به‌عنوان بخشی از اقدامات گسترده‌تر AML، KYC به شما امکان می‌دهد با اطمینان و امنیت بیشتری ارزهای دیجیتال را در صرافی‌هایی مانند Farachang.org معامله کنید. فراچنج که یک صرافی ایرانی است که با بیش از ۴۰۰ارز دیجیتال میتوانید اقدام به خرید بیتکوین ،خرید تتر ،خرید اتریوم و … کنید .به این ترتیب، می توانید ابتدا سیستم معاملاتی خود را بدون ریسک پول واقعی تست کنید.

ادامه مطلب
معاملات مارجین
Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*