الگوریتم اثبات وزن(Proof-Of-Weight) چیست؟


ماهان سرجوقیان 29 آبان 1401 5 دقیقه مطالعه
الگوریتم اثبات وزن(Proof-Of-Weight) چیست؟

فهرست محتوا

در دنیای الگوریتم های اجماع بلاک چین، گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. اثبات وزن یکی از راه حل های نسبتاً غیرمعمول و برداشتی جالب از سفارشی سازی و مقیاس پذیری است. مفهوم اثبات وزن فقط به عنوان یک الگوریتم باعث بی عدالتی‌است . اما در عوض، این مفهوم طیف گسترده‌ای از الگوریتم‌های اجماع بلاک چین را ترکیب می‌کند که همه سعی می‌کنند از طریق روش‌های متفاوت تر از یکدیگر به یک هدف دست یابند.
الگوریتم اثبات وزن بر اساس مدل اجماع الگوراند است. برای کسانی که با الگوراند (Algorand) آشنایی ندارند، پروتکلی است که تراکنش ها را خیلی سریع تایید می کند. الگوراند از طریق یک پروتکل توافقی به دست می آید که می تواند برای بسیاری از کاربران مقیاس بندی شود که دستیابی به اجماع در مورد بلوک شبکه جدید بدون خطر فورک تضمین شده است.

کاربران نقشی جدایی ناپذیر در این فرآیند ایفا می کنند، از این رو اصطلاح اثبات وزن نامیده می شود. هر کاربر در شبکه ای که از ‏ (Proof-of-weight)استفاده می کند به عنوان یک “وزن” به آنها متصل است. این وزن بر اساس مقدار پولی است که کاربر در حساب خود دارد. تا زمانی که کسر وزن کلی کاربران صادق باشند که معمولاً دو سوم یا بیشتر است شبکه امن باقی خواهد ماند.
این روش همچنین شبکه را در برابر حملات خرج شدن دوباره ی پول محافظت می کند. مکانیزم های اثبات وزن می توانند کمیته ای متشکل از کاربران تصادفی شبکه ایجاد کنند تا هر مرحله از پروتکل را اجرا کنند. به این ترتیب، پروتکل تضمین می کند که اکثریت اعضای کمیته صادق هستند، در حالی که درجاتی از تمرکز را نیز معرفی می کند. در حال حاضر هیچ ارز دیجیتال اثبات وزن اصلی به ساختار کمیته متکی نیست، اما این وضعیتی است که بدون توجه به آن باید در نظر داشت.

 

بررسی الگوراند با الگوریتم های اجماع دیگر

در حالی که برخی از افراد ممکن است شباهت هایی بین ارزدیجیتال Algorand و Proof-of-stake ببینند، اما آنها با یکدیگر یکسان نیستند. در PoS، تعداد توکن‌هایی که در هر زمان نگهداری می‌شوند، میزان پاداش‌های اضافی را که کاربران کسب می‌کنند، تعیین می‌کند. همچنین در یک شبکه اثبات سهام، تعداد کوین ‌هایی که در کیف پول نگهداری می‌شوند «وزن» کاربر و متعاقباً احتمال دریافت پاداش بلوک را برای کاربر را تعیین می‌کند.
با این حال، در مکانیزم اجماع اثبات وزن، هر مقدار، نه فقط مقدار کوین ‌های نگهداری شده، می‌تواند برای تعیین «وزن» کاربر استفاده شود. اثبات وزن از مقدار وزنی کاملاً متفاوتی استفاده می کند. در مورد ارزدیجیتال Filecoin، بستگی به مقدار داده IPFS کاربران در هر زمان دارد. ارزدیجیتال Chia برای دستیابی به اجماع از اثبات فضا و اثبات زمان استفاده می کند. اگرچه اثبات وزن دارای شایستگی های زیادی است، اما این یک مدل توافقی نیست که ارزهای دیجیتال بزرگ به این زودی ها به آن اتخاذ کنند.
همچنین جذب و انگیزه نگه داشتن کاربران برای شرکت در چنین شبکه هایی بسیار دشوار است، زیرا این پروتکل به کاربران خود برای اجرای یک گره و تأیید تراکنش‌ها پاداش نمی‌دهد. توسعه دهندگان می توانند به روش های خلاقانه زیادی به این موضوع بپردازند. با این حال، در اصل، اثبات وزن برای ایجاد جریان‌های درآمد غیرفعال طراحی نشده است.

ادامه مطلب
 چرا وای فای (WiFi) عمومی ناامن است و حملات MitM چیست؟

نمونه ای از الگوریتم اثبات وزن (POW)

ارزدیجیتال الگوراند (Algorand) از الگوریتم (Proof-Of-Weight) استفاده می کند ، برای خرید ارزدیجیتال الگوراند هم به وسیله خرید تتر و هم از طریق خرید به صورت ریالی می توانید از طریق سایت و اپلیکیشن صرافی ارزدیجیتال اقدام‌کنید.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*