موارد استفاده از بلاکچین


ماهان سرجوقیان 3 آذر 1401 10 دقیقه مطالعه
موارد استفاده از بلاکچین

فهرست محتوا

ایده های پشت بلاکچین برای اولین بار در سال 1991 مطرح شد، اما تا زمانی که بیت کوین در سال 2009 توسعه یافت، این فناوری توجه بیشتری را به خود جلب کرد. بیت کوین توسط شخص یا گروهی از افراد با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است. اگرچه هنوز دقیقاً مشخص نیست که ساتوشی ناکاموتو کیست، اما نوآوری های تکنولوژیکی آنها در حال حاضر تأثیر زیادی بر نحوه خلق و استفاده از پول در جهان گذاشته است. بیشتر بلاکچین ها به عنوان یک دفتر کل توزیع شده عمل می کنند که داده های دیجیتال را با استفاده از رمزنگاری ثبت و محافظت می کند. این فناوری اغلب برای شبکه‌های ارزهای دیجیتال (ارزهای رمزنگاری شده) به کار می‌رود، اما ماهیت غیرمتمرکز و امن آن نیز آن را به ابزاری قدرتمند برای بسیاری از صنایع دیگر تبدیل می‌کند. با رشد فضای ارزهای دیجیتال و بهبود راه حل های مبتنی بر بلاکچین، یادگیری نحوه استفاده از این فناوری نوآورانه در سناریوهای مختلف بسیار مهم است. با از بین بردن نیاز به اعتماد و امنیت گران قیمت، بلاکچین کارایی بهبود یافته ای را ارائه می دهد. علاوه بر این، شبکه غیرمتمرکز را می توان به عنوان یک پایگاه داده شفاف پیکربندی کرد که برای همه شرکت کنندگان قابل مشاهده است. از این نظر، فناوری بلاکچین توانایی ایجاد یک رکورد توزیع شده و در عین حال یکپارچه را فراهم می کند. این فرصت هایی را برای بهبود عملکرد و امنیت در بسیاری از صنایع و سازمان ها (به عنوان مثال، خیریه، زنجیره تامین، مراقبت های بهداشتی و غیره) ارائه می دهد.

بلاکچین

بلاکچین

خیریه

بسیاری از سازمان‌های خیریه در سراسر جهان تلاش می‌کنند تا با چالش‌های مدیریت منابع، شفافیت عملیاتی و حکمرانی مؤثر مقابله کنند. فناوری بلاکچین مطمئنا می تواند به این بنیادها در بهینه سازی فرآیند دریافت و مدیریت وجوه کمک کند. ما قبلاً نمونه های قابل توجهی از ادغام فناوری بلاکچین در امور خیریه داریم. به عنوان مثال، بنیاد خیریه بلاکچین (BCF) یک سازمان غیرانتفاعی است که در راستای اهداف توسعه پایدار برای مبارزه با فقر و نابرابری کار می کند و هدف آن فعال کردن بشردوستی مبتنی بر بلاکچین در سراسر جهان است. 

زنجیره تامین

اکثر شبکه های زنجیره تامین از نظر شفافیت و کارایی با موانع زیادی روبرو هستند. سیستم مدیریت فعلی هنوز به اعتماد بستگی دارد و از ایجاد یکپارچگی مناسب بین شرکت ها و طرف های درگیر فاصله دارد. فناوری بلاکچین می تواند برای ردیابی کل فرآیند ایجاد و توزیع مواد در یک شبکه زنجیره تامین استفاده شود. یک پایگاه داده توزیع شده ممکن است برای ضبط ایمن هر داده مرتبط، اطمینان از اصالت محصولات، و همچنین شفافیت پرداخت ها و حمل و نقل مناسب باشد.

بلاکچین

بلاکچین

مراقبت های بهداشتی

تنگناهای عملیاتی، خطاهای داده و بوروکراسی یک نگرانی مهم برای صنعت مراقبت های بهداشتی است. بلاکچین چندین مورد استفاده در مراقبت های بهداشتی دارد، از جمله ردیابی داروها از طریق زنجیره تامین و مدیریت داده های بیمار. علاوه بر این، بلاکچین ممکن است مزایای امنیتی قابل توجهی را برای بیمارستان‌ها ارائه دهد، زیرا این مؤسسات به دلیل ارزش بالای داده‌هایی که در اختیار دارند و وابستگی بالای آنها به آن، اغلب توسط هکرها مورد حمله قرار می‌گیرند. شرکت ها در حال بررسی استفاده از بلاکچین به عنوان راهی برای ذخیره سوابق سلامت دیجیتال هستند. چنین راه حل هایی می توانند هزینه های کلی را کاهش دهند و در عین حال حریم خصوصی و دقت داده ها را نیز افزایش دهند. نوازندگان پرداخت حق امتیاز، سازندگان بازی های ویدئویی و هنرمندان به طور کلی اغلب برای دریافت پرداخت هزینه های خود به دلیل دزدی دریایی دیجیتال، رابطه ناعادلانه با آژانس های شخص ثالث، و یا به سادگی با پرداخت حق امتیاز پرداخت نمی شود. تکنولوژی Blockchain می تواند برای ایجاد یک پلت فرم که استعدادهای خلاق دارای رکورد قابل شستشو و شفاف از کاشت، خرید و / یا استفاده از محتوای آنها است استفاده می شود. چنین پلتفرم همچنین می تواند پرداخت ها را از طریق قراردادهای هوشمند که به طور عمده قرارداد های دیجیتال خود را اجرا می کند، تسهیل کند. تکنولوژی بلوکچین حاکمیت توانایی کنترل و مدیریت در بخش های مختلف دموکراتیزه، منصفانه و ایمان را به طور قابل توجهی در مدیریت بخش های مختلف در زمینه های مختلف مختلف دارد. سیستم های مبتنی بر Blockchain ممکن است به عنوان یک ابزار برای از بین بردن تقلب رای گیری و نیاز به اعتماد در انتخابات و یا سایر فرایندهای قانون اساسی اجرا شوند. آنها همچنین ممکن است به عنوان یک سلاح قدرتمند علیه فساد، افزایش یکپارچگی داده ها و ردیابی در سناریوهای مختلف، از مجموعه مالیات به توزیع کمک های مالی استفاده شوند. 

ادامه مطلب
اثبات کار (PoW) در مقابل اثبات سهام (PoS)

راه حل های پرداخت و Da

راه حل های پرداخت و Dapps هنگامی که آن را برای ارسال پول در سراسر جهان، تکنولوژی Blockchain قبلا ثابت کرده است که بسیار کارآمد است.  ارسال رمزنگاری به دوستان، خانواده ها و دیگران در سراسر جهان در حال حاضر ارزان تر و سریع تر نسبت به آنچه بانک های متمرکز و راه حل های پرداخت باید ارائه دهند. علاوه بر این، وب سایت های متمرکز و برنامه ها کاربران را بر روی داده های خود کنترل نمی کنند و اغلب آنها را با توجه به ارزش واقعی که به پلت فرم می آیند پاداش نمی دهند. برنامه های غیر متمرکز مبتنی بر Blockchain (DAPPS) از واسطه را به ارمغان می آورد، به کاربران امکان می دهد که از هزینه های کاهش یافته، انگیزه های بهتر و کارایی بیشتر معامله لذت ببرید، در حالیکه قادر به ارسال و دریافت پول دیجیتال می باشد. همانطور که ویتالی بوتین یک بار گفت، راه حل های Blockchain اجازه می دهد تا به طور مستقیم با یکدیگر کار کنند، نیاز به واسطه ها یا سیستم های متمرکز را از بین ببرند.  “در حالی که اکثر فن آوری ها تمایل دارند به کار خود را در حاشیه انجام وظایف منعکس، بلوک های شات را به دور خودکار مرکز. Blockchain به جای قرار دادن راننده تاکسی از یک کار، از UB خارج می شود و به رانندگان تاکسی اجازه می دهد تا به طور مستقیم با مشتری کار کنند.  ” اینترنت چیزها (IoT) Blockchain و اینترنت چیزها (IOT) یک بازی طبیعی است. Blockchain تکنولوژی متمرکز است و شبکه های IOT اغلب برای جمع آوری داده ها از منابع که پراکنده هستند جدا استفاده می شود. Blockchain اجازه می دهد تا سازمان ها یک لمسی و شفاف دستگاه های IOT، داده های جمع آوری و تعاملات بین یکدیگر را حفظ کنند. در میان ویژگی های امنیتی و برنامه های کاربردی آن، Clockpocerrency، Blockchain یک پلت فرم ایده آل برای معاملات ماشین به ماشین (M2M) ارائه می دهد.  همانطور که Blockchain یک تکنولوژی است که بر اساس تسهیل معاملات دقیق و امن است، فقط منطقی است که با IOT ادغام شده است تا اطمینان و پاسخ و امنیت داده ها را تضمین کند. به همین دلیل بسیاری از شرکت ها دارای منابع زیادی در شبکه ای از شبکه IOT بلوک شده اند. 

ادامه مطلب
معروف ترین رمز ارزهای 2022

بستن افکار

به عنوان فناوری دفتر کل توزیع شده، بلاکچین این قابلیت را دارد که به شبکه ها و سازمان ها امنیت، شفافیت، مسئولیت پذیری و کارایی بهتری ارائه دهد. این فناوری حریم خصوصی را افزایش می دهد و نیاز به اعتماد را از بین می برد.  همچنین یک اینترنت ارزشمند ایجاد می کند که در آن کاربران می توانند تراکنش های همتا به همتای بدون مرز را انجام دهند. به همین دلیل است که فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال نه تنها برای ماندن در اینجا هستند، بلکه این قدرت را دارند که انواع صنایع و جنبه‌های زندگی را متحول کنند – از امور مالی، کشاورزی، و داده‌های بزرگ گرفته تا دولت، رأی‌گیری و قانون.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*