الگوریتم اجماع اثبات سهام اجاره شده و پروتکل Waves-NG چیست؟


ماهان سرجوقیان 5 آذر 1401 10 دقیقه مطالعه
الگوریتم اجماع اثبات سهام اجاره شده و پروتکل Waves-NG چیست؟

فهرست محتوا

شبکه Waves بر اساس یک الگوریتم اجماع اثبات سهام اجاره شده (LPoS) که با پروتکل Waves-NG ترکیب شده است، کار می‌کند که امکان مقیاس‌پذیری و توان عملیاتی تراکنش بالایی را فراهم می‌کند. 

مقدمه

شبکه Waves در سال 2016 پس از یک ICO راه اندازی شد که 30000 بیت کوین (حدود 16 میلیون دلار در آن زمان) جمع آوری کرد.این پروژه در حال توسعه یک اکوسیستم بلاک چین جامع برای استفاده در فرآیندهای تجاری است، با یک جعبه ابزار گسترده که نیازهای مختلف را پوشش می دهد – از جمله ایجاد آسان توکن های ارز دیجیتال سفارشی. قراردادهای هوشمند ساده؛ تجارت همتا به همتا در یک صرافی غیرمتمرکز داخلی (DEX)؛ و وسیله ای امن و راحت برای تعامل با dApps و سرویس های وب از طریق افزونه مرورگر Waves Keeper. 

مقیاس پذیری

از همان ابتدا، Waves تشخیص داد که مقیاس پذیری برای پذیرش انبوه بلاک چین مورد نیاز است و توسعه فناوری را برای رفع محدودیت های بلاک چین های موجود در اولویت قرار داد. به عنوان مثال، بیت کوین بسیار امن است اما نسبتا کند است و تنها می تواند حدود 7 تراکنش در ثانیه (TPS) را پشتیبانی کند. به این ترتیب، بیت کوین به اندازه کافی کارآمد نیست که بتوان از آن به عنوان یک ارز روزمره در سراسر جهان استفاده کرد. راه حل های سطح دوم مانند شبکه لایتنینگ برای بیت کوین برای خدمت به این هدف مورد نیاز است. Waves رویکرد متفاوتی در پیش گرفته است و ابتدا بر مقیاس پذیری بالای زنجیره ای قبل از در نظر گرفتن برنامه های کاربردی سطح دوم تمرکز کرده است. 

لیزینگ موجودی

الگوریتم اجماع اولیه Waves یک اجرای ساده اثبات سهام بود. تمام 100 میلیون توکن WAVES پس از ICO توزیع شد و عرضه ثابت است: مانند سکه‌های استخراج شده با PoW تورمی وجود ندارد. بنابراین، اعتبارسنجی‌های بلوک Waves (جعل‌کننده‌ها، اگرچه معمولاً در اکوسیستم Waves به عنوان «ماینر» شناخته می‌شوند) از بلوک‌هایی که پردازش می‌کنند، کارمزد تراکنش دریافت می‌کنند، اما هیچ پاداش بلوکی دریافت نمی‌کنند. سیستم Leased Proof of Stake (LPoS) به طور کامل در می 2017 راه اندازی شد و به کاربران سرویس گیرنده Waves lite – کسانی که گره کاملی را اجرا نمی کردند – این امکان را می داد تا توکن های WAVES خود را به گره های استخراج اجاره کنند. WAVES اجاره شده در حساب کاربر قفل شده است و قابل انتقال یا معامله نیست. با این حال، توکن‌ها در کنترل کامل صاحب حساب باقی می‌مانند و اجاره‌ها را می‌توان در هر زمانی لغو کرد. با توجه به هزینه های فنی مرتبط با اجرای یک گره ماینینگ و نیاز به آنلاین بودن 24 ساعته، تنها بخش نسبتا کمی از جامعه Waves گره ها را اجرا می کنند (لیستی از مولدهای بلوک را می توانید در https://dev.pywaves.org پیدا کنید. /مولدها/). توکن‌های WAVES که به یک گره ماینینگ اجاره داده می‌شوند، برای افزایش سهم ماینر استفاده می‌شوند، که به نوبه خود شانس آن ماینر را برای یافتن بلوک بعدی افزایش می‌دهد. سیستم Leased Proof of Stake امنیت شبکه را حداقل از دو طریق بهبود می بخشد. اولاً، هرچه بیشتر از WAVES برای ایمن سازی شبکه استفاده شود، بهتر است، زیرا برای مهاجم سخت تر می شود که توکن های لازم برای انجام یک حمله 51٪ را جمع آوری کند. ثانیا، WAVES را می توان به یک گره از آدرس ذخیره سازی سرد کاربر اجاره داد، اما خود گره – که آنلاین باقی می ماند – ممکن است تنها دارای حداقل تعادل باشد. این به طور قابل توجهی خطر هک شدن توکن های WAVES از رایانه های آنلاین را کاهش می دهد، زیرا وجوه اجاره شده به ماینر منتقل نمی شود. 

ادامه مطلب
‏Taproot چیست و چگونه آن را به بیت کوین کمک خواهد کرد؟

یک رویکرد جدید برای اجماع: امواج-NG

ارتقاء بیشتر شبکه در دسامبر 2017 با راه اندازی Waves-NG رخ داد. این یک پروتکل جدید بر اساس پیشنهاد Bitcoin-NG توسط پروفسور Cornell IT Emin Gün Sirer بود. پروتکل اصلی بیت کوین هر ماینر را به صورت گذشته نگر انتخاب می کند. پس از اینکه یک بلاک به بلاک چین اضافه شد، استخراج‌کنندگان برای یافتن یک هش معتبر برای بلاک بعدی، بر اساس وضعیت فعلی بلاک چین، با یکدیگر رقابت می‌کنند. در همین حال، تراکنش‌های تازه ایجاد شده به استخر حافظه (mempool) می‌روند، جایی که در حالت تعلیق باقی می‌مانند تا زمانی که یک ماینر در نهایت آنها را جمع‌آوری و تأیید کند. اگرچه پروتکل‌های بیت‌کوین و بیت‌کوین-NG هر دو سیستم‌های تحمل‌پذیر خطای بیزانسی (BFT) در نظر گرفته می‌شوند، دومی در سال 2015 به عنوان یک جایگزین مقیاس‌پذیر بر اساس مکانیزم کاری متفاوت پیشنهاد شد. در یک سیستم Bitcoin-NG، ماینر بعدی از قبل انتخاب می‌شود و این ماینر یک بلوک کلیدی خالی ایجاد می‌کند – که همان بلوکی است که در نهایت به بلاک چین اضافه می‌شود. بلوک‌های کوچکی به نام «میکرو بلوک» (شامل چند تراکنش هر کدام) در زمان واقعی به این بلوک کلید اضافه می‌شوند.  برای استفاده از یک قیاس روزمره، این مانند افزودن چند کیسه خرید (میکروبلوک) به یک چرخ دستی (کلید) است، قبل از اینکه چرخ دستی کامل در نهایت به صندوق پرداخت شود (به زنجیره بلوک اضافه شود). این بدان معنی است که تراکنش ها را می توان تنها در چند ثانیه به بلاک چین اضافه کرد و تنها تاخیر واقعی آن تأخیر شبکه است. Waves این ایده را برای یک شبکه اثبات سهام به روز کرد و پروتکل Waves-NG را ایجاد کرد – اولین استقرار Bitcoin-NG برای یک بلاک چین باز و عمومی. یکی دیگر از موارد اضافه شده به اکوسیستم، MassTransfers است. این اجازه می دهد تا 100 انتقال در یک تراکنش بسته بندی شود، با کارمزدهای کاهش یافته. محدودیت 100 txs در هر انتقال انبوه به عنوان مصالحه ای بین افزودن ظرفیت و راحتی قابل توجه، از یک سو، و محدود کردن توانایی ارسال دسته های بسیار بزرگ تراکنش های کم هزینه به یکباره، از سوی دیگر انتخاب شد.  اگر نیاز به انتقال بیشتر باشد، می توان چندین بار انتقال جمعی را به ترتیب ارسال کرد. به عبارت دیگر، کاربران می‌توانند به سادگی یک MassTransfer را به‌عنوان نوع دیگری از «ارسال تراکنش» انتخاب کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا حداکثر 100 گیرنده را در یک تراکنش بگنجانند. علاوه بر این، آدرس‌های گیرنده را می‌توان از طریق JSON ارائه کرد یا از یک فایل CSV آپلود کرد، که انجام ایردراپ‌های بزرگ یا انجام پرداخت‌های هفتگی به کسانی که WAVES خود را به گره‌های ماینینگ اجاره می‌دهند، ساده و کارآمد می‌سازد. همراه با Waves-NG، ویژگی MassTransfer نرخ بسیار بالایی از توان عملیاتی را در شبکه فعال می کند. تعدادی تست استرس بر روی شبکه Waves برای سنجش پتانسیل توان پروتکل جدید انجام شده است.  در اکتبر 2018، یک تست استرس بزرگ در MainNet انجام شد. این نشان داد که پروتکل بلاک چین باز و عمومی (نه فقط یک TestNet محدود و کنترل شده) می تواند بیش از 6.1 میلیون تراکنش را در یک دوره 24 ساعته پشتیبانی کند – به طور متوسط ​​4200 txs در دقیقه یا 71 txs در ثانیه، با حداکثر توان عملیاتی به صدها تراکنش معاملات در ثانیه.  

ادامه مطلب
اتریوم و روح!

چگونه بیت کوین بخریم؟

برای خرید بیت کوین به صورت مستقیم و غیر مستقیم میتوانید عمل کنید : ۱-ورود به صرافی آنلاین فراچنج farachange.ir روش مستقیم :این است که بصورت مستقیم کیف پول ارز دیجیتال خود را شارژ کنید و سپس BTC بخرید. روش غیر مستقیم:ابتدا اقدام به خرید تتر یا خرید اتریوم کنید و سپس تتر یا اتریوم خود را تبدیل به BTC کنید. 

بستن افکار

سیستم Leased Proof-of-Stake به کاربران روزمره بدون تخصص فنی این امکان را می‌دهد تا به امنیت شبکه Waves کمک کنند و WAVES خود را بدون از دست دادن کنترل توکن‌های خود به گره‌های کامل اجاره دهند. در همین حال، Waves-NG توان عملیاتی تا 100 TPS را فعال کرد که نسبت به بسیاری از بلاک چین‌ها مرتبه بزرگی است.  کارمزدها پایین هستند زیرا برای جبران هزینه های بالای برق و سخت افزار گران قیمت، نیازی به پرداخت پاداش به ماینرها نیست. مقیاس‌پذیری روی زنجیره برای Waves در اولویت بوده است، اما محدودیت‌هایی در حدی وجود دارد که هر بلاک چین به دلیل فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند مورد نیاز، می‌تواند به این روش مقیاس‌پذیر باشد. توسعه دهندگان Waves معتقدند که رویکرد فعلی را می توان برای پشتیبانی از 1000 TPS قبل از نیاز به راه حل های مقیاس بندی بیشتر بهینه کرد. Waves در حال حاضر در حال بررسی گزینه‌هایی برای یک راه‌حل مقیاس‌پذیری سطح دوم است که شامل زنجیره‌های جانبی می‌شود، که امکان پردازش تعداد زیادی از تراکنش‌ها را در یک زنجیره موازی را فراهم می‌کند اما در نهایت در بلاک چین اصلی Waves ایمن می‌شوند.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*