آیا بیت کوین یک فروشگاه ارزشمند است؟


ماهان سرجوقیان 7 آذر 1401 16 دقیقه مطالعه
آیا بیت کوین یک فروشگاه ارزشمند است؟

فهرست محتوا

مقدمه

وقتی به یک دارایی امن فکر می کنید، احتمالاً فلزات گرانبهایی مانند طلا یا نقره به ذهنتان خطور می کند. آنها سرمایه گذاری هایی هستند که افراد به عنوان پوششی در برابر آشفتگی در بازارهای سنتی به سمت آنها می روند. بحث در مورد اینکه آیا بیت کوین از این دارایی ها پیروی می کند یا خیر ادامه دارد. در این مقاله، ما به برخی از استدلال‌های اصلی موافق و مخالف اینکه بیت‌کوین یک ذخیره‌کننده ارزش است، نگاه می‌کنیم. 

ذخیره ارزش چیست؟

ذخیره ارزش دارایی است که می تواند ارزش خود را در طول زمان حفظ کند. اگر امروز یک فروشگاه خوب از ارزش خریداری کرده اید، می توانید به طور منطقی مطمئن باشید که ارزش آن در طول زمان کاهش نمی یابد. در آینده، انتظار دارید که دارایی به همان اندازه (اگر نه بیشتر) ارزش داشته باشد. وقتی به چنین دارایی “پناهگاه امن” فکر می کنید، احتمالاً طلا یا نقره به ذهن شما خطور می کند. دلایل متعددی وجود دارد که چرا اینها به طور سنتی ارزش دارند، که به زودی به آنها خواهیم پرداخت. امروز نگاهی به آخرین قیمت بیت کوین (BTC) بیندازید. 

چه چیزی یک ذخیره خوب ارزش را ایجاد می کند؟

برای درک اینکه چه چیزی یک ذخیره خوب ارزش را ایجاد می کند، ابتدا بیایید بررسی کنیم که چه چیزی ممکن است باعث ذخیره ارزش ضعیف شود. اگر بخواهیم چیزی برای مدت طولانی حفظ شود، دلیل بر این است که باید بادوام باشد. غذا را در نظر بگیرید. سیب و موز مقداری ارزش ذاتی دارند، زیرا انسان برای زندگی نیاز به تغذیه دارد. وقتی غذا کمیاب باشد، این اقلام بدون شک بسیار ارزشمند خواهند بود. اما این باعث نمی شود که آنها ذخیره خوبی از ارزش باشند. اگر آنها را برای چندین سال در یک گاوصندوق نگهداری کنید، ارزش بسیار کمتری خواهند داشت زیرا بدیهی است که از بین می روند. اما در مورد چیزی که ذاتاً ارزشمند است و همچنین بادوام است، چطور؟ بگو ماکارونی خشک؟ این در دراز مدت بهتر است، اما هنوز هیچ تضمینی وجود ندارد که ارزش داشته باشد. پاستا از منابع به راحتی در دسترس تولید می شود. هرکسی می تواند بازار را با ماکارونی بیشتری پر کند، بنابراین ارزش ماکارونی در گردش به دلیل اینکه عرضه بیشتر از تقاضا باشد، ارزشش کاهش می یابد. بنابراین، برای حفظ ارزش چیزی، باید کمیاب نیز باشد. برخی ارزهای فیات (دلار، یورو، ین) را راهی مناسب برای ذخیره ثروت می دانند زیرا ارزش آنها را در بلندمدت حفظ می کنند. اما آنها در واقع ذخیره‌های ضعیفی از ارزش هستند، زیرا با تولید واحدهای بیشتر (درست مانند ماکارونی) قدرت خرید به‌طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. می‌توانید پس‌اندازهای زندگی‌تان را برداشت کنید و آن‌ها را به مدت بیست سال زیر تشک خود نگه دارید، اما وقتی در نهایت تصمیم به خرج کردنشان گرفتید، قدرت خرید یکسانی نخواهند داشت. در سال 2000، 100000 دلار می تواند بسیار بیشتر از امروز شما را بخرد. این عمدتا به دلیل تورم است که به افزایش قیمت کالاها و خدمات اشاره دارد. در بسیاری از موارد، تورم ناشی از عرضه بیش از حد ارز فیات به دلیل رویه دولت برای چاپ بیشتر پول است. برای نشان دادن، فرض کنید 25 درصد از کل عرضه 100 میلیارد دلاری را در اختیار دارید – بنابراین، 25 میلیارد دلار. زمان می گذرد و دولت تصمیم می گیرد برای مثال 800 میلیارد دلار اضافی برای تحریک اقتصاد چاپ کند. تکه پای شما ناگهان به 3% کاهش یافته است. پول بسیار بیشتری در گردش است، بنابراین منطقی است که سهم شما به اندازه سابق قدرت خرید ندارد.  از دست دادن قدرت خرید در طول زمان. مانند ماکارونی ما که قبلا ذکر شد، دلار برای تولید گران نیست. موارد فوق می تواند در عرض چند روز اتفاق بیفتد. با داشتن یک ذخیره خوب ارزش، پر کردن بازار با واحدهای جدید باید چالش برانگیز باشد. به عبارت دیگر، تکه پای شما باید خیلی آهسته رقیق شود. با در نظر گرفتن طلا به عنوان مثال، می دانیم که عرضه آن محدود است. ما همچنین می دانیم که استخراج آن بسیار دشوار است. بنابراین، حتی اگر تقاضا برای طلا به طور ناگهانی افزایش یابد، مسئله روشن کردن یک چاپگر برای تولید بیشتر نیست. مثل همیشه باید از زمین استخراج شود. اگرچه هجوم تقاضا وجود دارد، اما نمی توان عرضه را برای تامین آن افزایش داد. 

ادامه مطلب
‏PGP چیست؟

مورد بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش

از همان روزهای اولیه پیدایش بیت کوین، طرفداران این موضوع ادعا کرده اند که این ارز دیجیتال بیشتر شبیه «طلای دیجیتال» است تا ارز دیجیتال ساده. در سال های اخیر، این روایت توسط بسیاری از علاقه مندان بیت کوین تکرار شده است. تز ذخیره ارزش برای بیت کوین استدلال می کند که این یکی از معتبرترین دارایی های شناخته شده برای بشر است. طرفداران این تز معتقدند که بیت کوین بهترین راه برای ذخیره ثروت است به طوری که در طول زمان ارزش آن کاهش نمی یابد. بیت کوین به دلیل نوسانات وحشی شناخته شده است. ممکن است غیر قابل درک به نظر برسد که دارایی‌ای که می‌تواند 20 درصد از ارزش خود را در یک روز از دست بدهد، توسط بسیاری به عنوان ذخیره ارزش در نظر گرفته شود. اما حتی با در نظر گرفتن افت های زیاد آن، بهترین کلاس دارایی تا به امروز باقی مانده است. بنابراین، چرا بیت کوین به عنوان یک فروشگاه ارزش مورد استقبال قرار گرفته است؟ 

کمبود

شاید یکی از قانع‌کننده‌ترین استدلال‌ها برای تز ذخیره ارزش این باشد که بیت‌کوین عرضه محدودی دارد. همانطور که ممکن است از مقاله ما بیت کوین چیست؟ به یاد داشته باشید، هرگز بیش از 21 میلیون بیت کوین وجود نخواهد داشت. پروتکل این موضوع را با یک قانون کدگذاری شده تضمین می کند. تنها راهی که می توان سکه های جدید ایجاد کرد، فرآیند استخراج است که تا حدودی مشابه نحوه استخراج طلا است. اما به جای حفاری در زمین، ماینرهای بیت کوین باید با استفاده از قدرت محاسباتی یک پازل رمزنگاری را بشکنند. انجام این کار برای آنها سکه های تازه ای به دست می آورد. با گذشت زمان، به دلیل رویدادهایی که به عنوان نصف شدن شناخته می شوند، پاداش کاهش می یابد. اگر حدس زدید که این پاداش را نصف می کند، کاملاً درست می گویید. در روزهای اولیه بیت کوین، سیستم به هر استخراج کننده ای که یک بلوک معتبر تولید می کرد، 50 بیت کوین پاداش می داد. در نیمه اول، این عدد به 25 بیت کوین کاهش یافت. نصف بعدی آن را به 12.5 بیت کوین کاهش می دهد و در مرحله بعدی پاداش ماینرها به 6.25 بیت کوین در هر بلوک کاهش می یابد. این روند تا 100+ سال دیگر ادامه خواهد داشت تا اینکه بخش نهایی یک سکه وارد گردش شود. بیایید این را شبیه به نمونه ارز فیات قبلی خود مدل کنیم. فرض کنید سال ها پیش 25 درصد از عرضه بیت کوین (یعنی 5250000 سکه) را خریداری کرده اید. وقتی این سکه ها را به دست آوردید، می دانستید که درصد شما ثابت می ماند زیرا هیچ نهادی وجود ندارد که بتواند سکه های بیشتری به سیستم اضافه کند. در اینجا هیچ دولتی وجود ندارد – خوب، نه به معنای سنتی (به زودی در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد). بنابراین اگر 25 درصد از حداکثر عرضه را در سال 2010 خریداری کرده اید (و HODLed) کرده اید، امروز هم مالک 25 درصد آن هستید. 

ادامه مطلب
پروتکل Raft چیست‌ و‌ چگونه کار‌می‌کند؟

عدم تمرکز

شاید فکر کنید این نرم افزار منبع باز است. من می توانم کد را کپی کنم و نسخه خودم را با 100 میلیون سکه اضافی بسازم. شما واقعاً می توانید این کار را انجام دهید. فرض کنید نرم افزار را شبیه سازی می کنید، تغییرات را ایجاد می کنید و یک گره را اجرا می کنید. بنظر میرسد همه چیز بخوبی کار کند. فقط یک مشکل وجود دارد: هیچ گره دیگری برای اتصال وجود ندارد. ببینید، به محض اینکه پارامترهای نرم افزار خود را تغییر دادید، اعضای شبکه بیت کوین شروع به نادیده گرفتن شما کردند. شما فورک کرده اید و برنامه ای که اجرا می کنید دیگر چیزی نیست که در سطح جهانی به عنوان بیت کوین پذیرفته شده است. کاری که شما انجام دادید از نظر عملکردی معادل گرفتن عکس از مونالیزا و ادعای وجود دو مونالیزا است. شما می توانید خود را متقاعد کنید که چنین است، اما موفق باشید دیگران را متقاعد کنید. گفتیم در بیت کوین نوعی حکومت وجود دارد. این دولت متشکل از هر کاربری است که نرم افزار را اجرا می کند. تنها راهی که از طریق آن می توان پروتکل را تغییر داد این است که اکثریت کاربران با تغییرات موافق باشند. متقاعد کردن اکثریت برای افزودن سکه ها کار ساده ای نیست – در نهایت، شما از آنها می خواهید که دارایی های خود را تحقیر کنند. همانطور که امروز وجود دارد، حتی ویژگی های به ظاهر ناچیز سال ها طول می کشد تا در سراسر شبکه به توافق برسند. همانطور که اندازه آن بزرگتر می شود، فشار دادن تغییرات دشوارتر می شود. بنابراین دارندگان می توانند به طور منطقی مطمئن باشند که عرضه متورم نخواهد شد. در حالی که این نرم افزار ساخته دست بشر است، غیرمتمرکز بودن شبکه به این معنی است که بیت کوین بیشتر شبیه یک منبع طبیعی عمل می کند تا کدی که می تواند خودسرانه تغییر کند. 

خواص پول خوب

معتقدان به پایان نامه فروشگاه ارزش نیز به ویژگی های بیت کوین اشاره می کنند که باعث درآمد خوب آن می شود. این فقط یک منبع دیجیتال کمیاب نیست، بلکه یکی از ویژگی‌هایی است که به طور سنتی برای قرن‌ها در ارزها مورد استفاده قرار می‌گرفته است. طلا از زمان پیدایش در تمدن ها به عنوان پول مورد استفاده قرار گرفته است. چند دلیل برای این وجود دارد. ما قبلاً در مورد دوام و کمبود صحبت کرده ایم. اینها می توانند دارایی های خوبی باشند، اما لزوماً اشکال ارز خوبی ندارند. برای آن، شما می خواهید قابلیت تعویض، قابل حمل و تقسیم پذیری را داشته باشید. 

ادامه مطلب
قوانین ارز دیجیتال ایران

قابلیت تعویض

قابلیت تعویض به این معنی است که واحدها قابل تشخیص نیستند. با طلا، می توانید هر دو اونس را بردارید، و ارزش آنها یکسان خواهد بود. این در مورد چیزهایی مانند سهام و پول نقد نیز صادق است. فرقی نمی کند که کدام واحد خاص را در دست دارید – ارزش آن با هر واحد دیگری از همان نوع برابر است. تعویض بیت کوین موضوع پیچیده ای است. واقعاً نباید مهم باشد که چه سکه ای در دست دارید. در بیشتر موارد، 1 BTC = 1 BTC. جایی که پیچیده می شود زمانی است که فکر می کنید هر واحد را می توان به تراکنش های قبلی پیوند داد. مواردی وجود دارد که کسب‌وکارها وجوهی را که معتقدند در فعالیت‌های مجرمانه دخیل بوده‌اند، در فهرست سیاه قرار می‌دهند، حتی اگر دارنده آن‌ها را پس از دریافت دریافت کرده باشد. آیا باید مهم باشد؟ سخت است که بفهمیم چرا. وقتی برای چیزی با اسکناس دلاری پرداخت می‌کنید، نه شما و نه تاجر نمی‌دانید سه تراکنش پیش از کجا استفاده شده است. هیچ مفهومی از تاریخچه تراکنش وجود ندارد – ارزش قبوض جدید بیشتر از موارد استفاده شده نیست. با این حال، در بدترین سناریو، ممکن است بیت کوین های قدیمی (با سابقه بیشتر) کمتر از بیت کوین های جدیدتر فروخته شوند. بسته به اینکه از چه کسی بپرسید، این سناریو می‌تواند بزرگ‌ترین تهدید برای بیت‌کوین باشد یا چیزی برای نگرانی نباشد. در حال حاضر، به هر حال، بیت کوین از نظر عملکردی قابل تعویض است. تنها موارد انفرادی از یخ زدن سکه ها به دلیل سابقه مشکوک وجود داشته است. 

قابل حمل بودن

قابل حمل بودن بیانگر سهولت حمل و نقل یک دارایی است. 10000 دلار در اسکناس های 100 دلاری؟ به اندازه کافی آسان برای حرکت در اطراف. نفت 10 هزار دلاری؟ نه چندان ارز خوب باید فاکتور فرم کوچکی داشته باشد. باید حمل آن آسان باشد تا افراد بتوانند برای کالاها و خدمات به یکدیگر پول پرداخت کنند. طلا به طور سنتی در این زمینه عالی بوده است. در زمان نگارش این مقاله، یک سکه طلای استاندارد تقریباً 1500 دلار ارزش دارد. بعید است که خریدی به ارزش یک اونس طلا انجام دهید، بنابراین قیمت های کوچکتر فضای کمتری را اشغال می کنند. بیت کوین در واقع نسبت به فلزات گرانبها از نظر قابلیت حمل و نقل برتری دارد. حتی ردپای فیزیکی هم ندارد. شما می توانید تریلیون ها دلار ثروت را روی یک دستگاه سخت افزاری ذخیره کنید که در کف دست شما قرار می گیرد. جابجایی یک میلیارد دلار ارزش طلا (بیش از 20 تن در حال حاضر) به تلاش و هزینه زیادی نیاز دارد. حتی با پول نقد، باید چندین پالت اسکناس 100 دلاری حمل کنید. با بیت کوین می توانید همان مبلغ را در هر جای دنیا با کمتر از یک دلار ارسال کنید. 

ادامه مطلب
پشتوانه ارز های دیجیتال چیست ؟

تقسیم پذیری

یکی دیگر از کیفیت های حیاتی ارز، تقسیم پذیری آن است – یعنی توانایی تقسیم آن به واحدهای کوچکتر. با طلا، می توانید یک سکه یک انسی بردارید و آن را از وسط ببرید تا دو واحد نیم انسی تولید کنید. ممکن است برای از بین بردن نقاشی زیبای یک عقاب یا بوفالو بر روی آن، حق بیمه را از دست بدهید، اما ارزش طلا ثابت می ماند. شما می توانید واحد نیم اونسی خود را بارها و بارها برش دهید تا مقادیر کوچکتر تولید کنید. تقسیم پذیری حوزه دیگری است که بیت کوین در آن برتری دارد. تنها بیست و یک میلیون سکه وجود دارد، اما هر یک از یکصد میلیون واحد کوچکتر (ساتوشی) تشکیل شده است. این به کاربران کنترل زیادی بر تراکنش‌های خود می‌دهد، زیرا می‌توانند مقداری را برای ارسال تا هشت رقم اعشار مشخص کنند. تقسیم پذیری بیت کوین همچنین خرید کسری از بیت کوین را برای سرمایه گذاران کوچک آسان تر می کند. 

فروشگاه ارزش، واسطه مبادله و واحد حساب

  این احساسات بر سر نقش فعلی بیت کوین تقسیم شده است. بسیاری بر این باورند که بیت کوین صرفاً یک ارز است – ابزاری برای انتقال وجوه از نقطه A به نقطه B. در بخش بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت، اما این دیدگاه برخلاف آن چیزی است که بسیاری از طرفداران ذخیره ارزش از آن دفاع می کنند. طرفداران SoV استدلال می کنند که بیت کوین قبل از تبدیل شدن به ارز نهایی باید مراحلی را طی کند. این به عنوان یک کلکسیون شروع می شود (مسلماً در جایی که ما اکنون هستیم): خود را به عنوان عملکردی و ایمن ثابت کرده است اما تنها توسط یک طاقچه کوچک پذیرفته شده است. مخاطبان اصلی آن عمدتاً از علاقه مندان و دلالان تشکیل می شود. تنها زمانی که آموزش بیشتر، زیرساخت برای مؤسسات و اعتماد بیشتر به توانایی آن برای حفظ ارزش وجود داشته باشد، می‌تواند به مرحله بعدی یعنی ذخیره ارزش پیشرفت کند. برخی معتقدند که در حال حاضر به این سطح رسیده است. در این مرحله، بیت کوین به دلیل قانون گرشام، که می گوید پول بد، پول خوب را بیرون می کند، به طور گسترده خرج نمی شود. این بدان معناست که وقتی دو نوع ارز ارائه می شود، افراد تمایل به خرج کردن پول پایین و احتکار ارز برتر دارند. کاربران بیت کوین ترجیح می دهند ارزهای فیات را خرج کنند، زیرا به بقای بلندمدت خود اعتقاد کمی دارند. آنها بیت‌کوین‌های خود را نگه می‌دارند (یا HODL)، زیرا معتقدند که ارزششان را حفظ خواهند کرد. اگر شبکه بیت کوین به رشد خود ادامه دهد، کاربران بیشتری از آن استفاده می کنند، نقدینگی افزایش می یابد و قیمت پایدارتر می شود. به دلیل ثبات قوی تر، انگیزه زیادی برای حفظ آن به امید دستاوردهای بالاتر در آینده وجود نخواهد داشت. بنابراین ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که از آن در تجارت و پرداخت‌های روزانه به‌عنوان یک وسیله قوی مبادله بسیار بیشتر استفاده شود. افزایش استفاده باعث تثبیت بیشتر قیمت می شود. در مرحله نهایی، بیت کوین به یک واحد حساب تبدیل می شود – از آن برای قیمت گذاری سایر دارایی ها استفاده می شود. همانطور که ممکن است یک گالن نفت را 4 دلار قیمت گذاری کنید، دنیایی که بیت کوین به عنوان پول در آن حکمفرماست ارزش آن را با بیت کوین اندازه گیری می کند. اگر این سه نقطه عطف پولی محقق شود، طرفداران آینده ای را می بینند که در آن بیت کوین به استاندارد جدیدی تبدیل شده است که جایگزین ارزهای امروزی می شود. 

ادامه مطلب
ابر تورم چیست؟

پرونده ای علیه بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش

استدلال های ارائه شده در بخش قبل ممکن است برای برخی کاملاً منطقی و برای برخی دیگر مانند دیوانگی به نظر برسد. انتقادات معدودی از ایده بیت کوین به عنوان «طلای دیجیتال» وجود دارد که هم از طرف بیت کوین داران و هم از طرف شکاکان ارزهای دیجیتال صورت می گیرد. 

بیت کوین به عنوان پول نقد دیجیتال

بسیاری از افراد به سرعت به برگه سفید بیت کوین اشاره می کنند که در مورد موضوع اختلاف نظر ایجاد شود. برای آنها، واضح است که ساتوشی قصد داشت بیت کوین را از همان ابتدا خرج کند. در واقع، این در همان عنوان مقاله آمده است: بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا. این استدلال نشان می دهد که بیت کوین تنها زمانی می تواند ارزشمند باشد که کاربران سکه های خود را خرج کنند. با احتکار آنها، به فرزندخواندگی کمک نمی کنید – به آن آسیب می زنید. اگر بیت‌کوین به‌عنوان پول نقد دیجیتال به‌طور گسترده مورد استقبال قرار نگیرد، پیشنهاد اصلی آن نه بر اساس سودمندی، بلکه بر اساس حدس و گمان است. این تفاوت های ایدئولوژیک منجر به فورک قابل توجهی در سال 2017 شد. اقلیت بیت کوینی ها سیستمی با بلاک های بزرگتر می خواستند که به معنای کارمزد تراکنش های ارزان تر بود. با توجه به افزایش استفاده از شبکه اصلی، هزینه تراکنش می تواند به طور چشمگیری افزایش یابد و بسیاری از کاربران را از تراکنش های کم ارزش خارج کند. اگر یک کارمزد متوسط ​​​​10 دلار وجود دارد، خرج کردن سکه برای خرید 3 دلاری برای شما منطقی نیست. شبکه فورک شده اکنون با نام بیت کوین کش شناخته می شود. شبکه اصلی در همان زمان ارتقای خود را ارائه کرد که به نام SegWit شناخته می شود. SegWit به طور اسمی ظرفیت بلوک ها را افزایش داد، اما این هدف اصلی آن نبود. همچنین زمینه را برای شبکه لایتنینگ فراهم کرد که به دنبال تسهیل تراکنش‌های کم کارمزد با خارج کردن آنها از زنجیره است. با این حال، در عمل، شبکه لایتنینگ تا کامل بودن فاصله زیادی دارد. درک تراکنش‌های منظم بیت‌کوین به طور قابل‌توجهی آسان‌تر است، در حالی که مدیریت کانال‌ها و ظرفیت شبکه لایتنینگ با منحنی یادگیری شدید همراه است. باید دید که آیا می توان آن را ساده کرد یا اینکه آیا طراحی راه حل اساساً برای انتزاع کردن آن بسیار پیچیده است. به دلیل افزایش تقاضا برای فضای بلوکی، تراکنش‌های زنجیره‌ای دیگر در مواقع شلوغ ارزان نیستند. به این ترتیب، می توان این بحث را مطرح کرد که عدم افزایش اندازه بلوک به قابلیت استفاده بیت کوین به عنوان ارز آسیب می زند. 

ادامه مطلب
معروف ترین ارز های دیجیتالی که بعد از بیت کوین آمدند

بدون ارزش ذاتی

برای بسیاری، مقایسه طلا و بیت کوین پوچ است. تاریخ طلا اساساً تاریخ تمدن است. فلز گرانبها برای هزاران سال بخش مهمی از جوامع بوده است. مسلماً، پس از ریشه کن کردن استاندارد طلا، بخشی از سلطه خود را از دست داده است، اما با این وجود، به عنوان دارایی اصلی امن باقی مانده است. در واقع، مقایسه اثرات شبکه پادشاه دارایی ها با یک پروتکل یازده ساله دشوار به نظر می رسد. طلا برای هزاران سال هم به عنوان نماد وضعیت و هم به عنوان یک فلز صنعتی مورد احترام بوده است. در مقابل، بیت کوین هیچ استفاده ای در خارج از شبکه خود ندارد. شما نمی توانید از آن به عنوان یک هادی در الکترونیک استفاده کنید، و همچنین نمی توانید آن را در یک زنجیره عظیم براق زمانی که تصمیم به راه اندازی یک حرفه هیپ هاپ دارید، بسازید. ممکن است از طلا تقلید کند (معادن، عرضه محدود و غیره)، اما این واقعیت را تغییر نمی دهد که یک دارایی دیجیتال است. تا حدودی، همه پول یک باور مشترک است – دلار فقط به این دلیل ارزش دارد که دولت این را می گوید و جامعه آن را می پذیرد. طلا فقط به این دلیل ارزش دارد که همه قبول دارند که دارد. بیت کوین هیچ تفاوتی ندارد، اما آنهایی که به آن ارزش می دهند هنوز هم گروه کوچکی در طرح بزرگ هستند. احتمالاً در زندگی شخصی خود گفتگوهای زیادی داشته اید که مجبور شده اید آن را توضیح دهید زیرا اکثریت قریب به اتفاق مردم از آن بی اطلاع هستند.

بیت کوین

بیت کوین

نوسانات و همبستگی

آنهایی که زود وارد بیت کوین شدند، مطمئناً از رشد ثروت خود لذت برده اند. برای آنها، در واقع دارای ارزش ذخیره شده است – و سپس مقداری. اما آنهایی که اولین سکه‌های خود را در بالاترین سطح تاریخ خریداری کرده‌اند، چنین تجربه‌ای ندارند. بسیاری از آنها با فروش در هر مرحله پس از آن ضررهای بزرگی داشتند. بیت کوین فوق العاده بی ثبات است و بازارهای آن غیرقابل پیش بینی است. فلزاتی مانند طلا و نقره در مقایسه با نوسانات ناچیزی دارند. شما می توانید این موضوع را مطرح کنید که خیلی زود است و قیمت در نهایت تثبیت خواهد شد. اما این به خودی خود می تواند نشان دهد که بیت کوین در حال حاضر ذخیره ارزش نیست. همچنین ارتباط بیت کوین با بازارهای سنتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. از زمان پیدایش بیت کوین، آنها در یک روند صعودی ثابت بوده اند. ارز دیجیتال واقعاً به عنوان یک دارایی امن مورد آزمایش قرار نگرفته است، اگر سایر کلاس‌های دارایی نیز به خوبی کار کنند. علاقه مندان به بیت کوین ممکن است آن را به عنوان “نامرتبط” با سایر دارایی ها یاد کنند، اما راهی برای دانستن این موضوع وجود ندارد تا زمانی که سایر دارایی ها آسیب ببینند و بیت کوین ثابت بماند. 

ادامه مطلب
دستور توقف-محدودیت چیست؟

تولیپ مانیا و بچه های بانی

اگر مقایسه‌ای با Tulip Mania و Beanie Babies را مطرح نکنیم، انتقاد درستی از ذخیره ارزش بیت‌کوین نخواهد بود. اینها در بهترین مواقع تشابهات ضعیفی هستند، اما خطرات ترکیدن حباب را نشان می دهند. در هر دو مورد، سرمایه گذاران هجوم آوردند تا اقلامی را بخرند که به نظرشان کمیاب هستند، به امید فروش مجدد آنها برای کسب سود. به خودی خود، اقلام آنقدر ارزشمند نبودند – تولید آنها نسبتاً آسان بود. زمانی که سرمایه گذاران متوجه شدند که سرمایه گذاری های خود را بیش از حد ارزش گذاری می کنند، حباب ظاهر شد و متعاقباً بازار لاله ها و بچه های Beanie سقوط کرد. باز هم اینها قیاسهای ضعیفی هستند. ارزش بیت کوین از اعتقاد کاربران به آن ناشی می شود، اما بر خلاف لاله ها، نمی توان بیشتر برای برآورده کردن تقاضا رشد کرد. با این حال، هیچ چیز تضمین نمی کند که سرمایه گذاران بیت کوین را در آینده بیش از حد ارزش گذاری نبینند و باعث ترکیدن حباب خود شود. 

چگونه بیت کوین بخریم؟

برای خرید بیت کوین به صورت مستقیم و غیر مستقیم میتوانید عمل کنید : ۱-ورود به صرافی آنلاین فراچنج farachange.ir روش مستقیم :این است که بصورت مستقیم کیف پول ارز دیجیتال خود را شارژ کنید و سپس BTC بخرید. روش غیر مستقیم:ابتدا اقدام به خرید تتر یا خرید اتریوم کنید و سپس تتر یا اتریوم خود را تبدیل به BTC کنید. 

بستن افکار

بیت کوین مطمئناً اکثر ویژگی های یک فروشگاه ارزش مانند طلا را به اشتراک می گذارد. تعداد واحدها محدود است، شبکه به اندازه کافی غیرمتمرکز است تا امنیت را به دارندگان ارائه دهد، و می توان از آن برای نگهداری و انتقال ارزش استفاده کرد. در نهایت، هنوز هم باید ارزش خود را به عنوان یک دارایی امن ثابت کند – هنوز خیلی زود است که با اطمینان صحبت کنیم. همه چیز ممکن است به هر دو صورت پیش برود – ممکن است جهان در مواقع آشفتگی اقتصادی به سمت بیت کوین فرار کند، یا اینکه تنها توسط یک گروه اقلیت استفاده شود.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*