ابر تورم چیست؟


ماهان سرجوقیان 12 آذر 1401 10 دقیقه مطالعه
ابر تورم چیست؟

فهرست محتوا

همه اقتصادها سطحی از تورم را تجربه می کنند که زمانی رخ می دهد که میانگین قیمت کالاها افزایش می یابد، زیرا قدرت خرید آن ارز کاهش می یابد. معمولاً دولت‌ها و مؤسسات مالی با یکدیگر همکاری می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که تورم با نرخ آرام و تدریجی رخ می‌دهد. با این حال، موارد زیادی در تاریخ وجود داشته است که نرخ تورم آنچنان بی‌سابقه افزایش یافته است که باعث شده است ارزش واقعی پول آن کشور به میزان نگران‌کننده‌ای کاهش یابد. این نرخ تورم شتاب یافته همان چیزی است که ما آن را ابر تورم می نامیم. فیلیپ کاگان، اقتصاددان در کتاب خود با عنوان «دینامیک پولی ابرتورم» بیان می‌کند که دوره‌های ابرتورم زمانی آغاز می‌شوند که قیمت کالاها و خدمات بیش از 50 درصد در عرض یک ماه افزایش یابد. به عنوان مثال، اگر قیمت یک گونی برنج در کمتر از 30 روز از 10 دلار به 15 دلار و در پایان ماه بعد از 15 دلار به 22.50 دلار افزایش یابد، تورم ابری خواهیم داشت. و اگر این روند ادامه یابد، قیمت گونی برنج می تواند در شش ماه به 114 دلار و در یک سال به بیش از 1000 دلار افزایش یابد. به ندرت نرخ ابر ​​تورم راکد در 50 درصد باقی می ماند. در بیشتر موارد، این نرخ‌ها به‌قدری سریع افزایش می‌یابند که قیمت کالاها و خدمات مختلف می‌تواند ظرف یک روز یا حتی چند ساعت به شدت افزایش یابد. در نتیجه افزایش قیمت ها، اعتماد مصرف کننده کاهش می یابد و ارزش پول کشور کاهش می یابد. در نهایت، ابر تورم باعث ایجاد یک اثر موجی می شود که منجر به تعطیلی شرکت ها، افزایش نرخ بیکاری و کاهش درآمد مالیاتی می شود. دوره های ابر تورم معروف در آلمان، ونزوئلا و زیمبابوه رخ داد، اما بسیاری از کشورهای دیگر از جمله مجارستان، یوگسلاوی، یونان و بسیاری دیگر، بحران های مشابهی را تجربه کردند. 

ابر تورم در آلمان

یکی از معروف‌ترین نمونه‌های ابر تورم در جمهوری وایمار آلمان پس از جنگ جهانی اول رخ داد. آلمان مبالغ هنگفتی را برای تأمین هزینه جنگ قرض گرفته بود، و کاملاً معتقد بود که در جنگ پیروز خواهد شد و از غرامت های متفقین برای بازپرداخت این بدهی ها استفاده خواهد کرد. آلمان نه تنها در جنگ پیروز نشد، بلکه ملزم به پرداخت میلیاردها دلار غرامت شد. علیرغم بحث در مورد علل تورم فوق العاده آلمان، برخی از علل معمولاً ذکر شده عبارتند از: تعلیق استاندارد طلا، غرامت های جنگی، و انتشار بی رویه پول کاغذی. تصمیم به تعلیق استاندارد طلا در آغاز جنگ به این معنی بود که مقدار پول در گردش هیچ ارتباطی با ارزش طلای کشور نداشت. این اقدام بحث برانگیز منجر به کاهش ارزش پول آلمان شد که متفقین را مجبور کرد که غرامت را به ارز دیگری غیر از مارک کاغذی آلمان بپردازند. آلمان با چاپ مقادیر هنگفتی از پول خود برای خرید ارز پاسخ داد و باعث شد ارزش مارک آلمان بیش از پیش کاهش یابد. در برخی از مقاطع این دوره، نرخ تورم با سرعت بیش از 20 درصد در روز افزایش یافت. پول آلمان به قدری بی ارزش شد که برخی از شهروندان برای گرم نگه داشتن خانه های خود پول کاغذی را سوزاندند، زیرا ارزان تر از خرید چوب بود.

تورم

تورم

ابر تورم در ونزوئلا

ونزوئلا به لطف ذخایر بزرگ نفتی خود، اقتصاد سالمی را در قرن بیستم حفظ کرد، اما مازاد نفت در دهه 1980 به دنبال سوء مدیریت اقتصادی و فساد در اوایل قرن بیست و یکم منجر به یک بحران شدید اجتماعی-اقتصادی و سیاسی شد. این بحران در سال 2010 آغاز شد و اکنون یکی از بدترین بحران های تاریخ بشر است. نرخ تورم در ونزوئلا به سرعت افزایش یافت و از نرخ سالانه 69 درصد در سال 2014 به 181 درصد در سال 2015 رسید. بیش از 2,600,000٪ در اوایل سال 2019. در سال 2018، رئیس جمهور نیکلاس مادورو اعلام کرد که یک ارز جدید (بولیوار مستقل) به منظور مبارزه با تورم فوق العاده صادر خواهد شد و جایگزین بولیوار موجود با نرخ 1/100000 خواهد شد. بنابراین، 100000 بولیوار به 1 بولیوار مستقل تبدیل شد. با این حال، اثربخشی چنین رویکردی بسیار مشکوک است. استیو هانکه، اقتصاددان اظهار داشت که کاهش صفرها “یک چیز زیبایی است” و “معنی ندارد مگر اینکه سیاست اقتصادی را تغییر دهید.” 

ادامه مطلب
بلاک چین و هوش مصنوعی

ابر تورم در زیمبابوه

پس از استقلال این کشور در سال 1980، اقتصاد زیمبابوه در سال های اولیه خود کاملاً با ثبات بود.با این حال، دولت رئیس جمهور رابرت موگابه در سال 1991 برنامه ای به نام ESAP (برنامه تعدیل ساختار اقتصادی) را آغاز کرد که به عنوان عامل اصلی فروپاشی اقتصادی زیمبابوه در نظر گرفته می شود. همراه با ESAP، اصلاحات ارضی انجام شده توسط مقامات منجر به کاهش شدید تولید مواد غذایی شد که منجر به یک بحران بزرگ مالی و اجتماعی شد. دلار زیمبابوه (ZWN) در اواخر دهه 1990 شروع به ارائه سیگنال های بی ثباتی کرد و دوره های تورم فوق العاده در اوایل دهه 2000 شروع شد. نرخ تورم سالانه در سال 2004 به 624 درصد، در سال 2006 به 1730 درصد و در ژوئیه 2008 به 231150888 درصد رسید. بر اساس محاسبات پروفسور استیو اچ. هانکه، ابر تورم زیمبابوه در نوامبر 2008 به اوج خود رسید، با نرخ سالانه 89.7 شش میلیارد درصد، که معادل 79.6 میلیارد درصد در ماه یا 98 درصد در روز است. زیمبابوه اولین کشوری بود که در قرن بیست و یکم تورم شدید را تجربه کرد و دومین دوره بدترین تورم تاریخ (پس از مجارستان) را به ثبت رساند. در سال 2008، ZWN رسماً کنار گذاشته شد و ارزهای خارجی به عنوان ارز قانونی پذیرفته شدند. 

استفاده از ارزهای دیجیتال

از آنجایی که بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر سیستم‌های متمرکز نیستند، ارزش آنها را نمی‌توان توسط موسسات دولتی یا مالی تعیین کرد. فناوری بلاک چین تضمین می کند که صدور سکه های جدید از یک برنامه از پیش تعریف شده پیروی می کند و هر واحد منحصر به فرد و مصون از تکرار است. اینها برخی از دلایل محبوبیت فزاینده ارزهای دیجیتال است – به ویژه در کشورهایی مانند ونزوئلا که با تورم فوق العاده سروکار دارند. اتفاقات مشابهی را می توان در زیمبابوه مشاهده کرد، جایی که پرداخت های همتا به همتا با ارزهای دیجیتال افزایش چشمگیری داشته است. در برخی کشورها، مقامات به طور جدی در حال بررسی احتمالات و خطرات مرتبط با معرفی یک ارز دیجیتال شده تحت حمایت دولت، به عنوان یک جایگزین بالقوه برای سیستم ارزهای فیات سنتی هستند. بانک مرکزی سوئد جزو اولین هاست. نمونه های قابل توجه دیگر شامل بانک های مرکزی سنگاپور، کانادا، چین و ایالات متحده است. اگرچه بسیاری از بانک‌های مرکزی در حال آزمایش زنجیره‌های بلوکی هستند، اما این سیستم‌ها لزوماً الگوی جدیدی از نظر سیاست پولی ایجاد نمی‌کنند، زیرا بعید است که ارزهای دیجیتال آن‌ها عرضه محدود یا ثابتی مانند بیت‌کوین داشته باشند. 

ادامه مطلب
الگوریتم اثبات عضویت (PoM) در بلاک چین

افکار نهایی

اگرچه ممکن است موارد ابر تورم کم به نظر برسد، اما واضح است که یک دوره نسبتا کوتاه ناآرامی سیاسی یا اجتماعی می تواند به سرعت به کاهش ارزش پول های سنتی منجر شود. تقاضای کمتر برای صادرات انحصاری یک کشور نیز می تواند عامل محرک باشد. هنگامی که ارزش پول کاهش می یابد، قیمت ها به سرعت بالا می روند و در نهایت یک چرخه معیوب ایجاد می کنند. چندین دولت سعی کرده اند با چاپ پول بیشتر با این مشکل مقابله کنند، اما این تاکتیک به تنهایی بی فایده است و تنها به کاهش بیشتر ارزش کلی ارز کمک کرده است. جالب است بدانید که با کاهش اعتماد به ارزهای سنتی، اعتقاد به ارزهای دیجیتال افزایش می‌یابد. این ممکن است پیامدهای قدرتمندی برای آینده نحوه نگرش و برخورد جهانی با پول داشته باشد. چگونه بیت کوین بخریم؟ برای خرید بیت کوین به صورت مستقیم و غیر مستقیم میتوانید عمل کنید : ۱-ورود به صرافی آنلاین فراچنج farachange.ir روش مستقیم :این است که بصورت مستقیم کیف پول ارز دیجیتال خود را شارژ کنید و سپس BTC بخرید. روش غیر مستقیم:ابتدا اقدام به خرید تتر یا خرید اتریوم کنید و سپس تتر یا اتریوم خود را تبدیل به BTC کنید.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*