انتقال ویدئو در بلاکچین توسط پروتکل Livepeer چگونه انجام می شود ؟


ماهان سرجوقیان 13 آذر 1401 7 دقیقه مطالعه
انتقال ویدئو در بلاکچین توسط پروتکل Livepeer چگونه انجام می شود ؟

فهرست محتوا

Livepeer یک پروتکل مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که زیرساخت های غیرمتمرکز را برای پخش ویدئو ارائه می دهد. هدف این پروتکل ارائه زیرساخت های مقرون به صرفه، ایمن و قابل اعتماد است که بتواند تقاضای بالای امروزی برای پخش ویدئو را برطرف کند. ‏Livepeer یک پلتفرم سرویس دهنده (PaaS) مقیاس‌پذیر برای استارت‌آپ‌ها و سازمان‌هایی است که به دنبال اضافه کردن ویدئوی زنده یا درخواست برای پیشنهادات خود هستند. ارزدیجیتال Liverpeer به فرمت مجدد یک ویدیو متناسب با پهنای باند و دستگاه های مختلف اشاره دارد و طراحی شده است که پخش را قابل اعتماد تر‌کند و در عین حال کاهش هزینه ها را فراهم آورد. ارزدیجیتال Livepeer به عنوان یک بازار غیرمتمرکز برای توسعه دهندگانی عمل می کند که برنامه هایی را ایجاد می کنند که ارائه دهندگان ویدئوی زنده و رمزگذاری را یکپارچه می کنند. توکن اصلی شبکه Livepeer Token (LPT) است. پروتکل Livepeer به دنبال ارائه یک راه حل جوابگو برای زیرساختی مقیاس پذیر و مقرون به صرفه است که می تواند تقاضای امروزی برای استریم کردن را برآورده کند. اگر 80 درصد مصرف پهنای باند اینترنت را نیز در نظر نگیریم ، پخش ویدئو از نظر محاسباتی هم بسیار هزینه بار است، عمدتاً به این دلیل که توزیع کنندگان ویدئو باید ابتدا آن را قبل از پخش رمزگذاری کنند. هزینه‌های ناشی از آن به این معناست که بسیاری از شرکت‌های پخش ویدئو به فروش داده‌های کاربران و قرار دادن آن ها در معرض تبلیغات برای کسب درآمد برای پرداخت قبوض زیرساخت خود متوسل شده‌اند. پروتکل Livepeer ادعا می کند که می تواند هزینه ها را تا 50 برابر در مقایسه با روش های قدیمی کاهش دهد. 

پروتکل Livepeer چگونه کار می کند؟

ابتدا گره هایی به نام Broadcasters جریان های ویدئویی را برای رمزگذاری به شبکه ارسال کرده و سپس این جریان‌ها دریافت می‌شوند و کاربرانی که CPU یا GPU و پهنای باند رایانه خود را در ازای هزینه‌های تعیین شده بر حسب خرید اتریوم (ETH) که از پخش‌کنندگان دریافت می‌شود، به شبکه کمک می‌کنند. برای تبدیل شدن به یک ارکستراتور در پروتکل Livepeer، باید بدانید که چگونه Livepeer را به اشتراک بگذارید. به عنوان یک ارکستراتور، اگر بد ببینانه یا غیربهینه رفتار کنید، ممکن است سهام LPT شما کاهش یابد. ارکستراتورها نقش هماهنگ کننده را دارند و مسئول اطمینان از اینکه ویدئو به درستی رمزگذاری شده است یا خیر ، هستند. آنها ویدئو را به سخت افزار Transcoder می فرستند که قبل از ارسال مجدد به ارکستراتور، ویدئو را رمزگذاری و فرمت می کند. کار به تناسب مقدار LPT که در اختیار ارکستراتور‌ است قرار می گیرد. ‏Transcoder هایی که این کار را انجام می دهند اغلب پردازنده های گرافیکی هستند که در حال استخراج و خرید ارزدیجیتال هستند، اما اتفاقاً ASIC های کدگذاری شده ویدیویی نیز در طول فرآیند استخراج بیکار هستند. پروتکل Livepeer این ASIC ها را قادر می سازد تا مورد استفاده قرار گیرند و درآمد اضافی را برای اپراتورها به ارمغان بیاورند، بدون اینکه در عملیات استخراج آنها اختلالی ایجاد شود. اگر دارنده LPT هستید اما نمی‌خواهید به‌عنوان ارکستراتور یا Transcoder در آن شرکت کنید، می‌توانید در ازای بخشی از پاداش‌ها و هزینه‌های ارکستراتور، توکن‌های LPT خود را با ارکستراتور به اشتراک بگذارید. 

ادامه مطلب
بررسی صرافی متمرکز و صرافی غیر متمرکز

اجماع در مورد Livepeer

پروتکل Livepeer از مکانیزم الگوریتم اجماع دو لایه استفاده می کند. ابتدا دیتابیس Livepeer و تراکنش های آن در بلاک چین اتریوم ثبت و ایمن شده قرار می گیرند و سپس لایه دوم اجماع توزیع LPT جدید تولید شده را کنترل و بررسی می کند و تأیید می کند که کار رمزنگاری به درستی انجام شده است. این لایه از الگوریتم Delegated Proof-of-Stake (DPoS) استفاده می کند که در آن ارکستراتورها به عنوان اعتبار سنجی عمل می کنند و گره هایی که در پروتکل شرکت می کنند واجب است تا از تسویه حساب مناسب، توزیع توکن و امنیت اطمینان حاصل کنند. هنگامی که یک ارکستراتور عمل رمزنگاری را انجام می‌دهد، گره‌های Broadcast می‌توانند اعتبارسنجی یا اعمال خود را به ارکستراتورهای دیگر برای بررسی اشتباهات و رفتارهای مخرب انجام دهند. این یک عملیات تاحدودی پرهزینه است، بنابراین Livepeer تنها به صورت تصادفی درصد کمی از عمل انجام شده را تأیید می کند. 

توکن Livepeer (LPT)

‏LPT طراحی شده است تا به عنوان یک مکانیسم هماهنگی و تشویقی عمل کند که به حفظ شبکه تا حد امکان مقرون به صرفه تر و همچنین، قابل اعتمادتر کمک کند. ‏LPT به عنوان یک مکانیسم پیوندی عمل می کند تا از نظر مالی به ارکستراتورها انگیزه دهد تا صادقانه عمل کنند و در نتیجه شبکه را ایمن می کند. توکن‌های جدید Livepeer در پایان دوره‌هایی که به نام «راند» شناخته می‌شوند، ضرب شده قرار می‌گیرند و به نسبت سهامشان بین نمایندگان و ارکستراتورها توزیع می‌شوند.  ‏ LPT در نظر گرفته شده است که به کسانی که در پروتکل Livepeer شرکت می کنند مالکیت بیشتری بر شبکه نسبت به کسانی که در آن شرکت نمی کنند، بدهد. نرخ تورم LPT به طور خودکار بسته به تعداد توکن هایی که از کل عرضه در گردش مصرف می شود، تنظیم می شود و در نهایت LPT برای حفظ مشارکت در شبکه در سطح مطلوب طراحی شده است.  غیرمتمرکز بودن Livepeer جایگزینی برای زیرساخت‌های پرهزینه و متمرکزی است که به‌طور روش قدیمی بر آن تکیه می‌شد و به پخش‌کننده‌های ویدئویی ارائه می‌ شود . ‏Livepeer پیش‌بینی می‌کند که فناوری آن می‌تواند سرویس‌های جدید متنوعی را امکان‌پذیر کند، مانند مصرف محتوای پرداختی و برنامه‌های استریم اقتصادی بهتر ، که همسویی بهتر بین سازندگان محتوا، مصرف‌کنندگان و خود پلتفرم‌ها ایجاد می‌کنند. ‏Livepeer همچنین راه حل غیرمتمرکز مورد نیاز را برای قراردادن ویدیو در برنامه های غیرمتمرکز (dApps) ارائه می دهد. 

ادامه مطلب
الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) چیست؟

نمونه ای از الگوریتم اثبات سهام واگذار شده (DPoS)

ارزدیجیتال لایو‌پیر (Algorand) از الگوریتم اثبات وزن (Delegated Proof- Of -Stake) استفاده می کند ، برای خرید ارزدیجیتال لایو پیر هم به وسیله خرید تتر و هم از طریق خرید به صورت ریالی می توانید از طریق سایت و اپلیکیشن صرافی ارزدیجیتال اقدام‌کنید.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating*