صرافی ارز دیجیتال چیست

صرافی ها را می توان به پنج گروه عمده دسته بندی کرد که هر کدام ویژگی ها، توانایی ها و اهداف متفاوتی دارند. با وجود این، همه آنها در یک چیز مشترک هستند، همه آنها پلتفرم هایی هستند که برای سهولت در مشارکت کاربران خود در بازارهای ارزهای دیجیتال طراحی شده اند. برای این کار آنها ابزارهای تحلیل تکنیکال و مجموعه بزرگی از شاخص ها را دارند و حتی تحلیل بنیادی را در دسترس قرار می دهند. تمام این تفکر برای ارائه بهترین ابزارها است به گونه ای که معامله گر بتواند کار خود را انجام دهد و بهترین تصمیم ها را در هر زمان در بازار بگیرد.

قیمت ده ارز دیجیتال برتر تتر اتریوم شیبا

bitcoinBitcoin
$ 17,274.44
$ 17,274.44
2.75%
ethereumEthereum
$ 1,288.11
$ 1,288.11
4.54%
dogecoinDogecoin
$ 0.098450
$ 0.098450
3.21%
cardanoCardano
$ 0.315547
$ 0.315547
2.12%
shiba-inuShiba Inu
$ 0.000009
$ 0.000009
2.48%
litecoinLitecoin
$ 77.40
$ 77.40
0.93%
solanaSolana
$ 13.76
$ 13.76
1.23%

صرافی های ارز دیجیتال را می توان به پنج گروه عمده دسته بندی کرد که هر کدام ویژگی ها، توانایی ها و اهداف متفاوتی دارند. با وجود این، همه آنها در یک چیز مشترک هستند، همه آنها پلتفرم هایی هستند که برای سهولت در مشارکت کاربران خود در بازارهای ارزهای دیجیتال طراحی شده اند. برای این کار آنها ابزارهای تحلیل تکنیکال و مجموعه بزرگی از شاخص ها را دارند و حتی تحلیل بنیادی را در دسترس قرار می دهند. تمام این تفکر برای ارائه بهترین ابزارها است به گونه ای که معامله گر بتواند کار خود را انجام دهد و بهترین تصمیم ها را در هر زمان در بازار بگیرد.

از این نظر می توان به انواع صرافی های زیر اشاره کرد:

سنتی

این دسته از صرافی ها شامل پلتفرم هایی است که کاربران برای خرید یا فروش توکن ها بر اساس قیمت بازار به آنها دسترسی دارند. آنها عموماً پلتفرم‌های بسیار تنظیم‌شده هستند که با قوانین KYC مشتری خود را میشناسند و با AML ضد پول شویی مطابقت دارند. این بدان معناست که اینها پلتفرم هایی هستند که خصوصی نیستند، زیرا کاربر باید هویت خود را برای فعالیت فاش کند. نمونه ای از این پلتفرم ها می تواند فراچنج یا بایننس باشد.

به طور معمول، صرافی‌های سنتی هزینه خدمات خود را دریافت می‌کنند و محدودیت‌های مبلغ خاصی را برای فعالیت در پلتفرم خود تعیین می‌کنند. به عنوان مثال،Coinbase  دارای پورسانت هایی از 0 -0.25٪ برای معاملات بازار ساز/ پذیرنده است. علاوه بر این، هزینه های واریز یا انتقال در پلتفرم به مبلغ مورد استفاده برای آن عملیات بستگی دارد.

در کوین بیس همانند فراچنج برای واریز ارزهای دیجیتال، هیچ هزینه ای دریافت نمی شود. در صورت برداشت رمزارز تنها کارمزدی که شبکه میگیرد را پرداخت خواهید کرد. این مقادیر می توانند بین صرافی های ارز دیجیتال تغییر کنند، بنابراین بهتر است میزان کارمزد های دریفاتی هر پلتفرم را بخوانید. این کارمزد ها برای حفظ عملکرد و درآمدزایی پلتفرم گرفته می شود.

نکته اضافی دیگر در صرافی ها، حداقل مقدار مورد نیاز برای فعالیت در بستر است. در مورد Coinbase، حداقل مقدار 0.001 BTC، 0.01 BCH، 0.01 ETH یا 0.1 LTC است. این حداقل مبلغ را در حدود 7 دلار باقی می گذارد تا بتوانید در پلتفرم با استفاده از Litecoin اختیاری کار کنید.

این محدودیت های عملیاتی برای جلوگیری از کارکرد با مقادیر بسیار کم وجود دارد. به این ترتیب از ایجاد بسیاری از عملیات های کوچک که هیچ سود اقتصادی واقعی برای طرفین به همراه نخواهد داشت، اجتناب می کنیم.

نکته دیگری که در انتخاب اپلیکیشن های صرافی ارزهای دیجیتال نباید نادیده گرفته شود، کارمزدها است.

هنگام خرید یک دارایی دیجیتال، ممکن است در طول فرآیند آن کارمزد هایی گرفته شود. این از واریز وجوه تا ثبت سفارش خرید صادق است. بنابراین لازم است برای جلوگیری از غافلگیری ، تجزیه و تحلیلی از کارمزد های صرافی مورد نظر داشته باشید. به خصوص که برخی از پلتفرم ها به طور واضح مشخص نمی کنند که چه هزینه هایی اخذ می شود.

وقتی صحبت از کارمزد به میان می آید، پرداخت درصد زیاد اصلا خوشایند نیست. در واقع، برخی کاربران 2 یا 3٪ کارمزد برای تراکنش های خود میپردازند تا به یک سرویس تبدیل ساده که برای مبتدیان قابل دسترسی است دسترسی داشته باشند. در حالی که برخی مایلند مداوم دارایی های خود را معامله کنند و به کارمزدهای نزدیک به 0% دسترسی داشته باشند. فراچنج تمام کارمزد هایی که از کاربران خود میگیرد را مشخص کرده تا باعث غافلگیری کاربرانش نشود. ضمن اینکه کارمزد ترید و تبدیل رمزارز ها در فراچنج 0.2% می باشد که کاملا قابل رقابت در سطح جهانی می باشد.

کارگزاران کریپتوکارنسی فضاهایی هستند که به کاربران این امکان را می دهند تا به سرعت ارزهای دیجیتالی خود را با سایر ارز های مورد علاقه خود تبدیل کنند. آنها بیشتر بر بستر صرافی متمرکز هستند که به کاربر امکان دسترسی به تعداد محدودی ارز دیجیتال را می دهند. به همین دلیل، آنها به روشی بسیار ساده ساخته شده اند تا استفاده از آنها توسط مبتدی ترین کاربران قابل انجام باشد. نمونه ای از این نوع سرویس ها Shapeshift، Changelly و Bit2Me هستند.

پلتفرم های  OTC (Over-The-Counter)

راه دیگر برای فعالیت کردن در بازار ارزهای دیجیتال از طریق پلتفرم های OTC است. این پلتفرم ها شباهت زیادی به پلتفرم های سنتی OTC دارند. یعنی ارائه تبادل نقطه به نقطه بین خریداران و فروشندگان. آن ها تضمین کننده یک مذاکره مستقیم بین طرفین هستند. آنها همچنین سطح بالایی از محرمانه بودن و امکان مذاکره در مورد قیمت دارایی های خارج از بازار را تضمین می کنند. فراچنج در بخش خرید و فروش ریالی خود معاملات OTC  را نیز گنجانده است.

صندوق‌ها برای مدیریت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به صورت حرفه‌ای هستند که به شما امکان می‌دهند از طریق صندوق ارزهای دیجیتال را خریداری کنید. مزیت این نوع صندوق این است که کاربر می تواند به راحتی ارزهای دیجیتال را خریداری یا بفروشد. همه اینها بدون اینکه کاربر مجبور باشد آنها را ذخیره کند یا خودش آنها را بخرد. درواقع شما به آن دارایی دسترسی ندارید و صندوق دارایی شما را نگهداری میکند به عبارتی دیگر شما امکان برداشت آن رمزارز را ندارید.

از جنبه های منفی این سیستم عدم محرمانه بودن آن از یک سو و از سوی دیگر مدیریت آن است. و واقعیت این است که وجوه تحت کنترل شما نیست، بنابراین در صورت سرقت یا سوء مدیریت، خطر از دست دادن آنها برای همیشه وجود دارد. علاوه بر این، کسانی که آنها را مدیریت می کنند همیشه حرفه ای با تجربه نیستند.

صرافی های غیرمتمرکز یا DEX آنها تکامل مستقیم صرافی های سنتی هستند. آنها بسیار شبیه به دومی کار می کنند، اما آنها توانایی کار به روش غیر متمرکز را دارند. این بدان معناست که هیچ واسطه ای وجود ندارد و پلتفرم به لطف برنامه نویسی آن خودکفا است. علاوه بر این، DEX ها اغلب دارای سطوح بالایی از محرمانگی و حتی ناشناس بودن هستند.

صرافی های غیرمتمرکز

صرافی های غیرمتمرکز به لطف ظهور DApps و توانایی غیرمتمرکز کردن و برنامه‌ریزی توابع محاسباتی پیشرفته از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند به واقعیت تبدیل شده‌اند. Bit2Me DEX یک پلتفرم مبادله غیرمتمرکز است که به لطف قدرت Ethereum کار می کند و اجازه می دهد تا مبادلات از نوع اتمی را انجام دهیم.

دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال که در حال افزایش هستند عبارتند از Pendulum، Curve، AAVE uniswap که همگی در بحبوحه DeFi Boom ظاهر شده‌اند.

همون طور که بالاتر گفتیم صندوق های ارز دیجیتال رمزارز ها را به صورت CFD  برای معامله قرار داده اند. کمی به CFD ها میپردازیم تا اطلاعات شما در این زمینه نیز بالا برود.

معامله ارزهای دیجیتال را می توان به صورت سفته بازی یا در واقع از طریق قراردادهای CFD  انجام داد ، در این روش ارزهای دیجیتال واقعا متعلق به معامله‌گر نیستند فقط توسط معامله‌گر مبادله می‌شوند. این فرآیند شامل خرید یا فروش قراردادها بر اساس حرکات قیمت ارز های دیجیتال اصلی است.

کجا می توانم CFD ارزهای دیجیتال را معامله کنم؟

تجارت CFD ارزهای دیجیتال از طریق پلتفرم های آنلاین صادرکنندگان CFD مانند Plus500 انجام می شود. معامله گر باید با پر کردن یک فرم آنلاین یک حساب باز کند. تأیید هویت و آدرس محل سکونت یک الزام قانونی اجباری است. وجوه را فقط می توان با استفاده از روش های ارز فیات از طریق روش های مختلف پرداخت به حساب معاملاتی CFD واریز کرد.

اما بهترین روش استفاده از صرافی هایی همچون فراچنج است که در دسته اول گفته شد. آن ها امکان انتقال دارایی ها را به شما میدهند و می توانید فرایند خرید ارز دیجیتال را انجام داده سپس رمزارز ها را داخل کیف پول شخصی خود ریخته و آنجا با خیالی آسوده نگه داری کنید.

انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال جنبه هایی دارد که باید در نظر بگیرید

قبل از انتخاب یک سایت صرافی ارز دیجیتال، باید به جنبه هایی مانند امنیت، قوانین، تنوع ارزهای دیجیتال موجود، کیفیت اپلیکیشن، سایت و رابط های آن و همچنین هزینه های تراکنش توجه شود. انتظارات خود را در مورد همه این نکات مشخص کنید، سپس انتخابی را انجام دهید که منطقی‌تر باشد.

صرافی فراچنج در تلاش است تا در تمام نکات بالا بهترین خدمات, پایین ترین کارمزد, بالا ترین سرعت و امنیت را به شما ارائه دهد.

سایت با کیفیت و دارای اپلیکیشن و ویژگی

کیفیت وب سایت و اپلیکیشنی که توسط یک صرافی ارز دیجیتال ارائه می شود، نقش مهمی در انتخاب نهایی شما را دارد, در طرحی اپلیکیشن و سایت سادگی خیلی مهم هست یعنی جوری ساخته شده باشه که بین گزینه ها و دکمه ها گم نشوید. اما صرافیی که آپشن و امکانات متنوعی نداشته باشه نیز مناسب نیست. فراچنج در عین سادگی پر از امکانات هست. به عبارت دیگه طراحی فراچنج به نحوی هست که آپشن ها به صورت بسیار ساده جانمایی شده اند و باعث گیج یا گمراه شدن مخاطب نمی شوند.

اپلیکیشن صرافی ارز دیجیتال

اپلیکیشن فراچنج در دو نسخه اندروید و آیفون ارائه شده است، امکانات ویژه ایی در این اپلیکیشن تعبیه شده است تا به راحتی خرید و فروش انواع ارز دیجیتال را انجام دهید، در این اپلیکیشن میتوانید به راحتی انواع ارز دیجیتال را خرید و فروش کنید.